Sepsiszentgyörgy, 2012. május 25., péntek 09:14
Köszöntjük Orbán nevű olvasóinkat!
Regisztráljon, és szóljon hozzá írásainkhoz
felhasználó jelszó
Tartalom
2012. május 25., péntek:
Legolvasottabb 10 írásunk:
Legtöbb hozzászólás:
2008. október 29., szerda: Közélet

Felfüggesztenék a népszavazás vitáját (székelyföldi autonómia)

Sikerült egységes álláspontot kialakítaniuk a székelyföldi önkormányzati vezetőknek az autonómia-népszavazás ügyé­ben. Tegnap délutáni sepsiszentgyörgyi ülésükön a ,,hét vezérből" hatan voltak jelen: a két megye elnöke, Tamás Sándor és Borboly Csaba, Ráduly Róbert, Csíkszereda, Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy RMDSZ-es, Rácz Károly, Kézdivásárhely és Mezei János, Gyergyószentmiklós MPP-s polgármestere. Elemezték a népszavazás kérdését, és arra a következtetésre jutottak, hogy mivel a kezdeményezett határozat nem tesz eleget az érvényességhez szükséges jogi követelményeknek, és a települések jelentős részében egyelőre még nem indítványozták ennek napirendre tűzését, tanácsosabb lenne elhalasztani a tervezetek vitáját.
November 11-én 12 órára tanácskozásra hívják Gyegyószentmiklósra Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács elnökét, ezen a megbeszélésen szeretnének közös, mindenki által támogatható megoldást találni a népszavazás kérdésében — hangzott el a találkozó után.
A megbeszélésen a járható útról szóló vita közben több ötlet, javaslat felmerült. Egyik ezek közül Sepsiszentgyörgy polgármesterének elképzelése, aki már tavaly nyáron felvetette Ráduly Róberttel közösen a két megye egyesítésének gondolatát. Elemezni kell a kérdést, számba venni az előnyöket és hátrányokat, csak azután érdemes dönteni — hangsúlyozta Antal Árpád. Elmondta, így létrehozható lenne egy Székelyföld nevet viselő megye, ám ez nem a történelmi Székelyföld lenne, hisz tartoznának hozzá olyan részek, amelyek nem voltak a hagyományos régió részei, és kimaradnának jelentős térségek. ,,A jelenlegi jogi keretek között ezt a folyamatot végig lehetne vinni, két megye kiírja a népszavazást, és az emberek döntenek, akarják vagy sem. Ez olyan lépés lehetne, amelynek van finalitása, és akkor megjelenhetne Románia térképén az a szó, hogy Székelyföld" — hangsúlyozta Sepsiszentgyörgy polgármestere. Leszö­gezte, az a népszavazás nem Szé­kelyföld területi autonómiájáról szólna, de egy lépéssel közelebb vihetne ahhoz. Meglátása szerint azonban az SZNT által kezdeményezett referendum sem az autonómiáról szól, hanem a közigazgatási határok módosításáról, ami ráadásul nem esik a települések hatáskörébe, hanem a megyéknek kellene erről határozniuk.
A székelyföldi önkormányzati vezetők tehát egyelőre felfüggesztenék a népszavazásról szóló határozatok megvitatását. Sepsiszentgyörgyön a csütörtöki tanácsülés napirendjén szerepel a kérdés, a polgármester halasztást javasol majd.
Hozzászólások
Ha hozzá szeretne szólni, jelentkezzen be
Felhasználónév:
Jelszó:


Miért regisztráljon? Regisztrált felhasználóként:
  • Hozzászólását csatolhatja írásainkhoz
  • Feliratkozhat a hírevélre
  • Saját profil-oldala lesz a Háromszék weboldalán


A regisztráció ingyenes !!!

Regisztráljon most
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el.
A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Háromszék nyomtatott+online
HónapEURRONUSDHUF
1 4,76 ~20,00 ~5,9 ~1438
3 14,28 ~60,00 ~17,7 ~4316
6 28,56 ~120,00 ~35,5 ~8632
12 57,12 ~240,00 ~70,8 ~17264
Háromszék online
HónapEURRONUSDHUF
1 3,80 ~15.99 ~4,73 ~1150
310,83 ~45,57 ~13,48 ~3277
621,20 ~89,22 ~26,39 ~6417
1241,00 ~172,69 ~51,00 ~12420
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
Ha Ön már regisztrált, lépjen be kontójába
Felhasználónév:
Jelszó:
Ha még nincs fehasználói fiókja, itt Regisztrálhat
- x:
A következő kormány emeljen
Áprilistól emelik a tanárok fizetését, amennyiben addig napvilágot lát egy, a közalkalmazottak bérét szabályzó törvény — áll abban a sürgősségi rendeletben, amelyet tegnapi ülésén hozott a kormány. Noha a parlament által elfogadott és az államelnök által pénteken kihirdetett törvény értelmében a tanárok bérének ötvenszázalékos emelése október elsejétől lett volna esedékes, ettől a hónaptól kezdődően csupán kilenc százalékot kapnak. Călin Popescu Tăriceanu kormányfő azzal magyarázta a döntést, hogy teljesen természetellenes a még ismeretlen összetételű eljövendő kormány fizetéspolitikáját megszabni, ezt rájuk kell hagyni.

- Demeter J. Ildikó:
Civilek a cementgyár ellen (Barót)
Civilek a cementgyár ellen (Barót)
A baróti városháza
Huszonhárom erdővidéki civil szervezet lépett fel egy esetlegesen felépítendő baróti cementgyár ellen. Az aláírók nyílt levéllel fordulnak az érintett helyi önkormányzatokhoz, a megyei tanácshoz és a prefektushoz, egy ilyen létesítmény környezetszennyező, emberre is ártalmas hatásait — amelynek hatásait a Baróti-medence sajátos időjárási viszonyai csak fokozzák — felsorolva elutasítják azt.

Archívum
<<2012 május>>
HKSzCsPSzV
1
6
13
20
25
26
27
28
29
30
31
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
Médiapartnerünk a:
HHRF
© 2003-2012 H-PRESS - Minden jog fenntartva - Háromszék, független napilap Sepsiszentgyörgy
programozás: laca.ro
- RSS