Sepsiszentgyörgy, 2012. május 26., szombat 14:59
Köszöntjük Fülöp, Evelin nevű olvasóinkat!
Regisztráljon, és szóljon hozzá írásainkhoz
felhasználó jelszó
Tartalom
2012. május 26., szombat:
Legolvasottabb 10 írásunk:
Legtöbb hozzászólás:
2010. június 12., szombat: Közélet

A ballagás ára

Ma csengetik ki a legtöbb nagydiákot Háromszéken. A megye 19 középiskolája közül nyolctól ma vesznek ünnepélyes búcsút a végzősök; tegnap két líceum bocsátotta szárnyra neveltjeit, múlt héten négy tanintézményből ballagtak el. A fennkölt pillanatokban nem esik szó róla, de ez nem csupán verseket és virágokat jelent, és nem csupán tanulással készülnek rá.
Egyféle próbatétel az is, hogy a zömmel már nagykorú fiatalok miképpen szervezik meg kilépésüket az iskolapadból: kicsengetési kártyát, érettségi tablót, ballagási ruhát kell csináltatni, tanároktól elköszönni, emlékezetes mulatságot összehozni — és ebből ma semmit sem adnak ingyen, sőt.
Még a szerényebb költségvetésű családok sem igen úszhatják meg egy háromszéki nettó átlagbér alatt: alkalmi ruhára legalább 150 lejt kell számítani, elegánsabb lábbelit sem lehet olcsóbban találni, a kártyákra, fényképekre, tablóra legalább 50 lej a kiadás, az osztályfőnököknek, tanároknak szánt ajándékra fejenként 25—35 lejt dobnak össze, a bankett vendéglőben nem jön ki 70 lejnél kevesebből. Ehhez adódik a nagyobb családi, baráti körben elfogyasztott ebéd, ami önköltséges áron a tömbházlakásban is felemészt 500 lejt 10—12 meghívottra: máris 900 lej fölött járunk.
Néhány osztályban sikerült lefaragni a kiadásokat: aki székely ruhában ballagott, az többnyire kölcsön kérte, bankettre sem mindenki ment új öltözetben. Ahol akadt hozzáértő diák vagy támogató családtag, ott a tabló is fél áron elkészült, és a kártyák, fotók számán is lehetett takarékoskodni. A felső határt nehezebb meghúzni, de nem is a kihagyhatatlan tételek emelik lényegesen a számlát, hanem esetleg egy különleges frizura, és főleg az ebéd: egy első osztályú étteremben 24 főre nagyjából 2000 lejt kell fizetni, de 90 személyes üdülőtelepi mulatságokról is hallani. És bár szóban nagyon sokan helytelenítik a ,,kicsengetési lakodalmazást", ez jelenleg törhetetlen, eleven szokásnak látszik tájainkon.
Hozzászólások
2010. június 12., szombat 14:09
eberendre
1632 hozzászólás
Jó Isten adjon nekik egészséget, tanuljanak meg dolgozni, keressenek egy jó megélhetést és éljenek sokáig! Ha lehet a gyermekeiket tanítsák meg arra, hogy a mások baján igyekezzenek segíteni, de azt ne nehezítsék divatfuvallatokkal. A hagyomány sokkal kevesebbe kerül, mint azt fenn jegyezték. A divat és az értelmetlen versengés mindig sokba került. Mind a kettőt mi gerjesztjük, családunkkal együtt.
Emlékezetes kicsengetést mindenkinek.

Ha hozzá szeretne szólni, jelentkezzen be
Felhasználónév:
Jelszó:


Miért regisztráljon? Regisztrált felhasználóként:
  • Hozzászólását csatolhatja írásainkhoz
  • Feliratkozhat a hírevélre
  • Saját profil-oldala lesz a Háromszék weboldalán


A regisztráció ingyenes !!!

Regisztráljon most
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el.
A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Háromszék nyomtatott+online
HónapEURRONUSDHUF
1 4,76 ~20,00 ~5,9 ~1438
3 14,28 ~60,00 ~17,7 ~4316
6 28,56 ~120,00 ~35,5 ~8632
12 57,12 ~240,00 ~70,8 ~17264
Háromszék online
HónapEURRONUSDHUF
1 3,80 ~15.99 ~4,73 ~1150
310,83 ~45,57 ~13,48 ~3277
621,20 ~89,22 ~26,39 ~6417
1241,00 ~172,69 ~51,00 ~12420
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
Ha Ön már regisztrált, lépjen be kontójába
Felhasználónév:
Jelszó:
Ha még nincs fehasználói fiókja, itt Regisztrálhat
- Csinta Samu:
Élet-halál dala vuvuzelán
Napi egymilliárd tévénéző, közel 40 millió helyszíni rajongó, több ezer milliárd forintos fejlesztések, több százezer új munkahely, dollármilliárdos gazdaságélénkítő hatás.

- :
Kitört a vakáció
38 334 gyermek számára kezdődött meg a nyári szünidő Háromszéken. A tanévzáró ünnepségek már június 4-én rajtoltak, az egyik bodzafordulói intézményben 17-én köszönnek el a leckéktől, a legtöbb iskolában azonban tegnap osztották ki az ellenőrzőket, díjakat, buzdításokat a diákoknak, köszönetet és virágokat a pedagógusoknak.

Archívum
<<2012 május>>
HKSzCsPSzV
1
6
13
20
26
27
28
29
30
31
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
Médiapartnerünk a:
HHRF
© 2003-2012 H-PRESS - Minden jog fenntartva - Háromszék, független napilap Sepsiszentgyörgy
programozás: laca.ro
- RSS