Tartalom
2012. május 26., szombat:
Legolvasottabb 10 írásunk: Legtöbb hozzászólás: |
2011. augusztus 26., péntek: Máról holnapra Fiatalokat a pályáraTermészetes emberi igény, hogy középiskolát, egyetemet végzett székelyföldi fiataljainkat érvényesülni lássuk. Azt, hogy tanulmányaik befejezése után munkahelyet keresnek és találnak, s legalább elindulnak az úton. Legtöbben annyival is beérnék, hogy ha nem is túlfizetett, de legalább szerény megélhetést biztosító álláshoz jutnak, s erősítheti őket, ha valamiféle elképzeléssel, céllal lendülnek neki a verítékes hétköznapoknak. Háromszéken jó néhány esztendeje nemcsak a bérek alacsonyak – a megyei átlag bruttó ezerkétszáz lej körüli –, új munkahelyeket is alig hirdetnek, zöldmezős ipari beruházásoknak híre-hamva sincs, s bár gyakran hallani, hogy elméleti oktatás helyett inkább a szakképzést kellene erősíteni, egyelőre alig van arra utaló jel, hogy mesterséget tanult érettségizettjeink tömegesen tudnának elhelyezkedni. Attól pedig végképp távol állunk, hogy fiatal, akár közösségért is tenni tudó értelmiségieket álláslehetőséggel, vállalható megélhetéssel is vonzzanak elöregedő háromszéki falvaink. Bár évente több száz friss diplomás kerül a megye munkaerőpiacára, legtöbben nevetségesen alacsony bérért tudnak csak elhelyezkedni, olykor még akkor is, ha minőségi tudással, nyelvismerettel rendelkeznek. A munkaadók pedig következetesen tapasztalatlanságra hivatkozva utasítják el a pályakezdőket, noha egyértelmű: az egyetem vagy az iskola padjaiból kikerült fiatalnak nincs honnan alaposabb szakmai ismerete legyen. Ezért talán a foglalkoztatói oldalon is szemléletváltásra lenne szükség, a megelőlegezett bizalom idővel akár hasznossá, nyereséget hozóvá válhatna. Ha csak a számokat tekintjük, abszolút újdonság, hogy idén ezernél több fiatal, jobbára líceumi abszolvens jelentkezett be hivatalosan álláskeresőnek. Hogy valóban felfokozott munkakedvről vagy csak ideig-óráig folyósított munkanélküli-segély utáni vágyakozásról van szó, az ősz folyamán kiderül, az ellenben máris borítékolható, hogy a végzősök nagy többsége a továbbtanulás mellett dönt, számukra csak az egy-két hónapig folyósított 250 lejes támogatás a tét. Ez nagy távlatok fürkészésére még nem jogosít fel senkit, nehezen hihető, hogy egyik évről a másikra varázsütésszerűen elfogynak a friss diplomás munkanélküliek. Viszont az is bizonyos, hogy aki valóban cselekedni szeretne, és valamiféle munkát keres magának, még itteni nehéz körülmények között is nagyobb eséllyel talál, mint az, aki eleve csak a kilátástalanságot és a reménytelenséget véli felfedezni maga körül. Szerző: Mózes LászlóCikk megjelenítése: 1619Olvasóink értékelése: 1.91Szavazatok száma: 23Az ön értékelése: Hozzászólások 2011. augusztus 26., péntek 08:03
Traven 391 hozzászólás Egyetlen út : El innen ! Példáúl Németórszág vagy Ausztria. Itt 70-80 eurót fizetnek az épitkezésben napi 10 órára. Jól megfizetett ,becsületes munka. A kaját/szállást meg lehet oldani helyben. Rabszolgamunka, de tudsz egy dolgot barátom : dolgozol és kapsz PÉNZT. Itt dolgozol és kapsz sz@rt. Román pénzt.
Ami a diplomások elhelyezését illeti egy példa : Egy év bolytárkodás egy ügyvéd mellet 10 ezer euróba kerül. Az ügyvéd zsebébe tisztán. Elvégzed az egyetemet, ügyvéd vagy, aztán még 2 évet légy lábsúrló egy befutott ügyvédnél és pengess neki 10 ezer jeurójt/év csak azért, hogy megengedje neked, hogy ellesd a szakma fortélyait. Fiatalok ! tanuljatok meg egy nyelvet és saját érdeketekben húzzatok ki. Szinte sehol sem rosszabb mint itt. Felejtsétek el a nemzet, a székelység, fennmaradásával kapcsolatos dedós gyerekeknek való meséket. Olaj minél hamarabb innen. 2011. augusztus 26., péntek 08:47
heavy 112 hozzászólás Egyetértek. Kb. 10 évvel ezelőtt, azt mondtam, hogy én innen semmi pénzért nem mennék el. Székelység, barátok , nemzet stb. miatt. Most, ha lehetőség adódna, gondolkodás nélkül mennék. Már nem érdekel sem a székely, sem a magyar, sem a román, se a kinai, se senki, csak az, hogy egy kicsitt jobb legyen. EL INNEN gyerekek, mert itt nem lesz jobb.
2011. augusztus 26., péntek 09:45
Mk 301 hozzászólás El innen, hogy több hely maradjon nekünk. Menjetek, hogy csökkenjen a konkurenciám - így beszél egy RMDSZ szavazó.
Egy Mppés így fogalmaz: el kell menni világot látni, hogy kinyíljon a csipánk és aztán hazatérni, hogy a látottakat esetleg megspórolt pénzt odahaza kamatoztassuk. 2011. augusztus 26., péntek 09:49
mikeses 159 hozzászólás @Traven - Amit te mondasz az nagyon jo ALKALMI munkalehetöseg, amiböl otthon egy hazat lehet venni, esetleg a kertet meg lehet javitani.... Mondod szalla, kaja biztositva, es ha van csalad, gyerek ? Velük mi lesz ?
@heavy - ha azt hiszed hogy a kertek ideat kolbaszbol vannak tevedsz ,...meg kell probalni, hogy ne mondja az ember hogy nem tette meg, de ennyi... Ha csalad, gyerek van a dolog sokszorosan nehezebb/bonyolultabb, es a vegen örvendsz ha meguszod valas nelkül... :-) 2011. augusztus 26., péntek 10:18
Traven 391 hozzászólás Igy van Mikeses. Bonyolult és nehéz. De mikor a család itthon, az édes hazában döglik éhen, akkor mész barátom, mész amerre a szemed lát. Először egyedül majd viszed a családot is. Ez van.
Mk drága barátom. Én le se xarom a te empépédet vagy a römödöszőt. Azt se tom mi fán terem. Engem a kaja érdekel mert állat vagyok. A kaja, egy barlang ahova eső elől meghúzhatom irhámat, a szaporodás érdekel kedves Mk, a munkahely ahonnal a többi gürcölő állattal együtt felvesszük a zsetont. A banknak nevezett istállóba tudjam bevinni a fekáliát amivel tartozom, közben lássam a rám kedvesen mosolygó tinókat és tehénkéket. Ne maradjon el befizetendő részlet. Ez az egyetlen gondolatom estétől-estéig. Nem tom értettél-e meg egy cseppet Mk ? 2011. augusztus 26., péntek 10:48
Mk 301 hozzászólás Csak higgadtan Traven, a forrófej nem tesz jót az egészségnek, sőt a sok stressz rákot okoz.
2011. augusztus 26., péntek 11:12
Traven 391 hozzászólás Aláirom kedves barátom. Aláirom. Most okos voltál azt meg kell hagyni. További szép napot.
2011. augusztus 26., péntek 11:20
dinibacsi 4945 hozzászólás Az igazság az,hogy a gyomor nagy ur!Szép dolog a hazaszeretet,meg a megmaradás a szülöföldön,de élni is kellene valamiböl!Itthon nem kezd sikerülni,nap mint nap rosszabb lesz!Én is azt mondom,el kell menni,most,amig fiatal az ember,és ha nehéz munkával is,de legalább az induló tökét össze kell szedni!Utána majd eldöntöd,haza jössz,vagy maradsz,de ugy láttam eddig,hogy mindenki,vagy szinte mindenki hazatart egy idö után!És remélhetöleg itt sem tart mig a világ ez a kilátástalannaktünö gazdasági heltzet!Amugy meg a székelyek a multban is sokat vándoroltak a nagyvilágban,de azért megmaradtunk,mert a szerzett tudással,tapasztalattal és anyagiakkal itthon probáltak meg érvényesülni!
2011. augusztus 26., péntek 12:16
et 423 hozzászólás Még senki sem halt éhen ..."aki valóban cselekedni szeretne, és valamiféle munkát keres magának, .... talál"
a "kilátástalanságot és a reménytelenséget" köszönjük az udmrájnak és kormányának 2011. augusztus 26., péntek 13:06
Mirke 2733 hozzászólás Szívet cseréljen előbb az aki hazát akar cserélni !! Nagyon sok szomorú példám lenne arra , hogy sok elment barát,rokon, ismerős visszajönne , de szégyelli ,hogy mit szólnánk mi az itthon maradottak. Mert legtöbbjüknél bár jobban élnek mint mi a légvárak összeomlottak. Se szív , se haza . 2011. augusztus 26., péntek 13:35
et 423 hozzászólás a "jólét" is relativ
2011. augusztus 26., péntek 13:54
Bence 143 hozzászólás @et: Munka, munka, de pénz? Esetleg megbecsülés? Bizony, mondom én is menni kell. Nem mondta senki, hogy nem lehet visszajönni, bár kicsi a valószínűsége. Mellesleg az újságcikk nem éppen szentírás, kár idézgetni.
2011. augusztus 26., péntek 15:20
et 423 hozzászólás nem mondod, hogy kint jobban megbecsülnek ...
2011. augusztus 26., péntek 17:26
figyelo 88 hozzászólás Érdekes ez az egész...A szíve mélyén senki nem menne el, de rákell döbbenie, hogy kevés esélye van a fenmaradáshoz ha otthon marad..Persze élhet otthon is nagyon szolid körülmények között, de hát mi emberek ennél többet érünk, többre tartjuk magunkat.
Mindenki a fejlődésről beszél, hog yezért nincs othon semmi..akkor kérem nézzük meg, mi kellene ahhoz, hogy a fejlődés beinduljon. Elsősorban is infrastruktura..ez lenne a legfontosabb. Ha ez nincs meg a többi nem sokat ér. Nem fog oda befektetni senki..És hát tudjuk, mi székelyek nem fogunk nagyszabású projekteket megvalosítani magunktól, mivel nem áll rendelkezésünkre megfelelő anyagi háttér és szakmai tudás sem.. Nézzük meg mit tesznek a vezetőink, politikusaink ez ügy érdekében... Minden régió, országnak más fejlesztésekre van szüksége, melyekhez a vezetőik támogatása kell.. Pl. jelen esetben Székelyföldön infrastruktura és iparban kell gondolkozni..mert még olyan alacson yszinten vagyunk ezen atéren, hogy ezt kell bepotolni..Németországban ez már évekkel ezelőtt megtörtént, ott más fejlesztések vannak jelenleg.... De a mi politikusaink, vezetőink a fejlesztéseket, a régio fejlesztéseket ilyenben lássák, ilyenre fecsérlik az időt mint: - emlékezzünk meg ...xy költőről - hozzuk haza nem tudom kinek a szobrát és emeljuk fel itt és itt - fiatal politikusok összejövetele támogatása, bla bla bla - stb... Szoval, ez mind szép és jó...de nem ezzel kell kezdeni... ennél sokkal rosszabb a helyzet..ide Infrastruktura és Ipar kell.. 2011. augusztus 26., péntek 18:03
Kheops 814 hozzászólás ,,18 eves vagyok,szuleim nyakan elek,egy ***** vasam sincs,a csajomat cukiba se tudom vinni,munkahely nincs,honnan legyen nekem,sze' apamnak sincs,ket haver kiment,ok mar gorek,mondjak menjek ki,mert itt meg lehet fulladni,odakint tagasabb,sokkal tagasabb!Apam mergebe iszik,anyam reggeltol estig szidja!Nincs penz etelre,nincs penz italra,szivarra,honnan legyen egyetemre?A teso meg sulis!...................Hat nem en vagyok ez,de ha igy lenne GONDOLKODAS NELKUL HUZNEK A BUSBA!Amire mar odakinn is nyakig lennek mindennel ,arra mar meglenne a zsozso az itthoni lakasra s egy hetvegire 15 ar kerttel!Az autot hajitjak utanad,csak vigyed!Meg zsebpenz is maradna,ha netan nem,melo akad boven odakinn,ha nem vagy valogatos!Rovid idore kilepsz,aztan nyomas haza!NA MOST MAR BESZELHETUNK MEGMARADASROL,CSALADROL,NEMZETROL!
2011. augusztus 26., péntek 21:20
Mirke 2733 hozzászólás Kheops, ez túl sötét ! Aki hisz nem menekül el ! Miben ? Kérdezed . Elsősorban önmagunkban és Istenben. 2011. augusztus 26., péntek 21:36
Mk 301 hozzászólás Menjetek Székelyek világot látni, de a HORGONYT soha más kezébe (FEHÉRNÉP, SZÜLEITEK, BANK ) ne adjátok!!!!!!
2011. augusztus 26., péntek 22:33
tibisten 600 hozzászólás Nagyon nehéz a döntés. A népmeséink is arról szólnak, hogy elindulnak a legények (királyfiak) világot járni. Sok minden történik velük, de - többnyire a legkisebb - megtalálja a szerencséjét, szerelmét és az élete értelmét. ÉS AZUTÁN HAZAMENNEK...
2011. augusztus 26., péntek 23:07
Ferencz 2983 hozzászólás Traven, őszintén, nem szégyenled kissé magad? Ha román vagy, kitűnően agitálsz a mindenkori román nemzetiségi politika sikere érdekében egy magyar fórumon.Ha magyar vagy, kitűnően illusztrálod annak sikeres voltát. Mivel magyarnak tartalak, megismétlem: szégyelld magadat, még akkor is, ha igazad van! Az ilyen gondolatokon - elmenni, vissza sem nézni - el lehet rágódni magadban, otthon a sötétben, hogy nehogy szembenézzél magaddal a tükörben, de nyíltan erre buzdítani fiataljainkat.....erre nincs is eléggé súlyos, elítélő kifejezés mert ....nem volt rá szükség székely-magyar berkekben!
Nehogy most előállj azzal, hogy nekem esetleg jobbak az anyagi lehetőségeim, s egyéb ilyen marhaság, mert nem igaz! 2011. augusztus 28., vasárnap 09:40
Falco 139 hozzászólás Bocsánat, de az itt nagyotmondók közül ki húzott csak úgy el, olyan gyorsan külföldre, próbált érvényesülni és lett anyagilag, erkölcsileg megbecsült ember??? Elképesztő, olyasmikről vitáznak itt az emberek, amiről fogalmuk sincs. Ajánlom mindenkinek, próbálja csak meg pl. Németországban az életet, ahol egyes munkahelyeken pl. 2, mondom kettő percre sem lehet megállni, a hivatalos pihenőidőn kívűl - és az se valami sok. Ilyesmi székely embernek elképzelhetetlen!!! És a fizetés sem olyan grandiózus, hogy pár év alatt annyira meg lehetne tollasodni - nem hiába alkalmaznak sok külföldit, kevesebb pénzért. Nemrég az jött be divatba, mezőgazdasági munkán is, hogy dolgoztatnak 3-4 órát és ha nincs több munka aznapra, vagy rossz az idő, stb. stb. rögtön mindenkit küldenek haza, egy percet sem fizetnek ki ha az nincs száz százalékosan ledolgozva. Csak a sok-sok ember aki elment, az nem mondja ezeket el... de tessék csak egyszer is kipróbálni!
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el. A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
| Archívum
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
hillsnail - 09:12 Igaztalanul vádol az MPP (Kampányban)
hillsnail - 09:10 Megnyílt Antal Árpád kampányirodája (Kampányban)
Ferencz - 07:42 Titkos úton, törvényesen (Rendőrök keresték Nyirő hamvait)
leopold - 07:15 Bukaresti tisztséget kapott Obreja
Ferencz - 07:04 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
moni - 02:26 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
zombi - 01:51 Minden jogi akadály elhárult (Nyirő József újratemetése)
ladoga2009 - 00:26 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
Sascha - 00:09 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
hollo - 23:49 Minden jogi akadály elhárult (Nyirő József újratemetése) Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||