Sepsiszentgyörgy, 2012. május 27., vasárnap 14:22
Köszöntjük Hella nevű olvasóinkat!
Regisztráljon, és szóljon hozzá írásainkhoz
felhasználó jelszó
Tartalom
2012. május 26., szombat:
Legolvasottabb 10 írásunk:
Legtöbb hozzászólás:
2011. december 20., kedd: Nemzet-nemzetiség

Nincs és nem lesz hídverés?

Bevallom, amikor a Lesz-e hídverés az erdélyi politizálásban? címmel írtam jegyzetet a Háromszék december 15-i számában az EMNT és az EMNP marosvásárhelyi programjáról, már az írás címével alaposan melléfogtam.
Az RMDSZ hétvégére Sepsiszentgyörgyre összehívott nagyszabású rendezvényén, csalódásomra, eldőlt, hogy nem lesz hídverés. Pedig azt hittem, hogy a rendkívül szerteágazó háromszéki RMDSZ-program fő témája sem süllyed a szurkapiszkálás szintjére.
Egy ilyen horderejű, az RMDSZ programját a következő évi képviselőválasztásokig megszabó rendezvényen a szövetség meghatározó személyiségei a túlzott magabiztosság és fölényesség csapdájába estek, s ezt a terepet és helyet vélték alkalmasnak arra, hogy az RMDSZ mellett lévő "két pártocskával" az összefogást elutasítsák. Nem összefogásra van szükség – úgymond –, hanem önbizalomra, mert egyetlen hiteles érdekvédelmi szervezet létezik, az RMDSZ, amelynek minden ereje megvan, hogy az egység parancsát érvényesítse. Természetesen az RMDSZ-en belül. Amit pedig Tőkés Lászlóról csúsztatásokkal és ferdítésekkel megspékelt lejáratási kampánybeszédeikben mondtak – a "medve" és a "plüssmaci"-metafora, a Tőkés erkölcstelenségére való célzás, s az, hogy az EP alelnökségéről "félelmében" mond le, mert úgysem választanák vissza, meg hogy az RMDSZ juttatta az EP-alelnöki tisztségbe –, már nem a szurkapiszkálás kategóriájába tartozik, hanem ez az övön aluli ütések sorozata.
És ez félreviheti majd az egész kampányt. Személyek és csoportosulások esnek majd egymásnak, miközben a román pártok, intézmények, civil szervezetek "végzik a dolgukat", legtöbbször hatékony magyar közreműködéssel, mint ahogyan ez a marosvásárhelyi MOGYE esetében és újabban a színi akadémián is megesett, ahol román ideiglenes rektort választottak.
Jó és hasznos lenne egyszer már észrevenni, hogy a hazai magyarság politikailag erősen megosztott. Tőkés László azért kezdeményezte az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács létrehozását, és támogatóival együtt azért nem ezt a képződményt alakították át párttá, hogy az RMDSZ-től eltávolodott sokaság, a civil képződmények ennek ernyője alatt találják meg a helyüket. Nyilvánvaló, hogy ebben a döntésben az a tapasztalat is benne van, hogy a Fidesz a magyarországi balközép felé nyitott, Gyurcsányék országrontó politikáját ellensúlyozandó. Így sikerült a kétharmados parlamenti többséget megteremteni, és az MSZP-t – amellyel az RMDSZ két évtizede erős elvtársi kapcsolatokat épített ki – tönkreverni.
Véleményem szerint Tőkés László besározása ebben az esetben is kudarcot vall. A volt püspök itthon, a Kárpát-medencében és a nemzetközi porondon is karizmatikus személyiség. Kiszorításával két évtizede kísérleteznek. A kiiktatási kísérleteknek a következménye, hogy az EP-be három magyar képviselő is bejutott, az EP alelnökségét pedig a Fidesz–KDNP szövetségnek köszönheti.
Tőkés László, természetesen, a maga módján és a maga modorában támad és védekezik. Máris egymást érik ebben a tárgykörben a nyilatkozatok. Az EMNT-nek, EMNP-nek is tudomásul kellene vennie, hogy az RMDSZ-re kígyót, békát rá lehet kiabálni, de egy hierarchikusan kiépült szervezet. Súlya van. S ettől nem lehet eltekinteni. Erre ismét a szerencsétlen helyzetbe jutott Marosvásárhely az intő példa. Hogy képzelheti el valaki – ebben az esetben az MPP országos vezetősége –, hogy összefogás nélkül magyar polgármestere lehet az egykori Székelyvásárhelynek? Re­mélem, hogy a kölcsönösen harcias kijelentések és vádak, a névtelen átkozódások nem bontják fel az RMDSZ–EMNP közötti egyezséget. Vagy inkább románra szavaznak, mint a színművészeti esetében? Ez lesz az új politikai trend? Hídverés egy másik folyó partja felé, mint a felvidéki Most–Híd esetében?
Az RMDSZ-vezetésnek Sepsiszentgyörgyön árnyaltabban kellett volna fogalmaznia az együttműködést illetően. A kiátkozás ugyanis nem segít, és a történelem során is többnyire új felekezetek létrejöttéhez vezetett. Van, ahol egymással kell versenyre kelni, mint Székelyföld esetében, és van, ahol egymással kell összevetni a vállunkat, hogy szándékaink szárba szökkenhessenek.
Hozzászólások
2011. december 20., kedd 10:30
dinibacsi
4945 hozzászólás
Ha igy haladunk ,akkor a szárba szökkenéstöl az ékezetet elhagyhatjuk,és abba szökkenünk,amit a gép "kimoderál"

2011. december 20., kedd 15:06
nonsens1
560 hozzászólás
Kedves Szilveszter úr !Minden elismerésem az Öné,akit már nagyon régen ismerek és tisztelek,de sjnálatomra,nem minden esetben értek egyet Önnel,pl.az RMDSZ egy hierarchikusan kiépült szervezet.Súlya van.Az én szerény véleményem szerint az RMDSZ egy hierarchikusan kiépült szervezetként indúlt,de nézzük csak meg,útja során hová jutott,mivé lett.Napjainkban az RMDSZ-et egy gőgös,arrogáns csoport vezeti,egy olyan csoport akit egyeltalán nem érdekel az erdélyi magyarság sorsa,mert,ha érdekelné akkor nem vált volna a PDL-s szekér tologatójává,nem nyújtott volna segédkezet ennek a sok rossz törvénynek a megszavazásába,hanem emelt fővel,egyenes gerincel,kilépett volna a kormányból,s akkor ma más világot élnénk.Hogy súlya van az RMDSZ-nek?Nem.Nincsen súlya.Súlya volt,valamikor,akkor még én is tagja voltam,de azóta nagyon sok víz lefolyt az Olton.Ma már az RMDSZ-nek nemhogy súlya nincs,de elvesztette hitelét,szavazó bázisának jó nagy részét,erkölcsösségét,egyenes gerincét.Sajnos de ez az igazság,mégha fáj is.Ha az RMDSZ vezetősége toleránsabb lett volna a mássággal szemben,ha elfogadta volna a szervezet keretein belüli ellenzéket(ellenzék nélkül nincs,nem létezhet párt.Ahol nincs ellenzék ott egyeduralom van,ami soha nem vezetett jóra,lásd RMDSz).Hogy új pártok jöttek létre a magyarság körében,az egyedül az RMDSZ-nek köszönhető,mert tudhatták volna,hogy az akció reakciót szűl.Nos ezt a két ellenzéki ˝˝kis testvért˝˝szűlte az RMDSZ vezetőségének csökönyössége,a mindenkivel jól vagyunk,mindenki a barátunk aki azt csinálja amit mi mondunk elve.

2011. december 20., kedd 21:00
picike
373 hozzászólás
Volt egyszer egy hid áttadás,ahol felsorakozott minden 3széki UDMR-s.Láttál volna ön dicséretett,hajlongást,az utosó emberel is kezet fogó elvtársat.Ez már kampány.(tele hánytuk a patak medret).

Ha hozzá szeretne szólni, jelentkezzen be
Felhasználónév:
Jelszó:


Miért regisztráljon? Regisztrált felhasználóként:
  • Hozzászólását csatolhatja írásainkhoz
  • Feliratkozhat a hírevélre
  • Saját profil-oldala lesz a Háromszék weboldalán


A regisztráció ingyenes !!!

Regisztráljon most
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el.
A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Háromszék nyomtatott+online
HónapEURRONUSDHUF
1 4,76 ~20,00 ~5,9 ~1438
3 14,28 ~60,00 ~17,7 ~4316
6 28,56 ~120,00 ~35,5 ~8632
12 57,12 ~240,00 ~70,8 ~17264
Háromszék online
HónapEURRONUSDHUF
1 3,80 ~15.99 ~4,73 ~1150
310,83 ~45,57 ~13,48 ~3277
621,20 ~89,22 ~26,39 ~6417
1241,00 ~172,69 ~51,00 ~12420
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
Ha Ön már regisztrált, lépjen be kontójába
Felhasználónév:
Jelszó:
Ha még nincs fehasználói fiókja, itt Regisztrálhat
- Fekete Réka:
Sok a kérdés, nagy a bizonytalanság (Középpontban az oktatás)
A kézdivásárhelyi Nagy Mózes Gimnázium Iochom István felvételeHa rangsorolni kellene, hogy az új oktatási törvény alkalmazása tekintetében melyek a legsürgősebb tisztázni valók, mi okozza jelenleg a legnagyobb bizonytalanságot az oktatási intézmények vezetői, pedagógusok, szülők körében, akkor több tucatnyi legfontosabb és még annál is fontosabb megoldanivaló kerülne a lista élére.

- Bokor Gábor:
Álmokat nem finanszíroznak
Tánczos Barna államtitkárnak  és Édler András parlamenti képviselőnek (jobbról balra) akadt a legtöbb mondandója
Az unió Közös Agrárpolitikája (KAP) 2013 utáni lehetséges változásairól tartott előadást az elmúlt hét végén Sepsiszentgyörgyön Tánczos Barna, a mezőgazdasági minisztérium államtitkára. A gazdatalálkozón a megye agárintézményeinek, önkormányzatainak képviselői mellett számos termelő is megjelent.

Archívum
<<2012 május>>
HKSzCsPSzV
1
6
13
20
27
28
29
30
31
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
Médiapartnerünk a:
HHRF
© 2003-2012 H-PRESS - Minden jog fenntartva - Háromszék, független napilap Sepsiszentgyörgy
programozás: laca.ro
- RSS