Sepsiszentgyörgy, 2012. május 27., vasárnap 15:56
Köszöntjük Hella nevű olvasóinkat!
Regisztráljon, és szóljon hozzá írásainkhoz
felhasználó jelszó
Tartalom
2012. május 26., szombat:
Legolvasottabb 10 írásunk:
Legtöbb hozzászólás:
2007. december 18., kedd: Máról holnapra

A temesvári sortüzek

Tizennyolc esztendővel ezelőtt, ezekben a napokban a fél ország szívszorongva hallgatta a Szabad Európa Rádió román és magyar beszámolóit a felpörgő temesvári eseményekről.
A Tőkés László elleni atrocitások egy történelmi pillanatra elseperték a nemzetiségi rögeszméket és fenntartásokat, az emberek, nemzetiségre való tekintet nélkül, felháborodottan kigyűltek a város főterére, és farkasszemet néztek a kivezényelt katonasággal, mely többször is — amint ezt az emlegetett rádióadások által sugárzott felvételek is bizonyították — belelőtt a tömegbe. Ezekben a napokban még nem dőlt el semmi, a nyugtalanság országszerte fokozódott, miközben a nép akkori legszeretettebb fia, a Kárpátok géniusza Iránban tárgyalt, és akkor még senki sem gondolta volna, hogy a temesvári szikra lángba borítja a kizsarolt, kiéheztetett országot, s a kortárs világ Perzsiából hazatérő ,,hősét" karácsonykor egy târgoviştei kaszárnya udvarán lövik szitává. Mert a temesvári események Bukarestben és az ország más kisebb-nagyobb városaiban is mozgósították a tömegeket. Fegyvertelen ezrek, tíz- és százezrek álltak szembe a lövésre kész katonákkal s a kivezényelt tankokkal. Senki sem tudta akkor még, hogy mi történik, mindenki csak egyet tudott: a zsarnokságnak véget kell vetni.
Azóta, tizennyolc esztendő alatt sem tisztázódott, hogy mi is történt pontosan, hogy kik voltak az igazi felelősei a vérengzéseknek, hogy léteztek-e a terroristák, hogy az Iliescu és a Petre Roman köré csoportosultak valóban államcsínyre készültek volna-e, ahogyan ezt akkoriban és azután is bizonyos szerzők állították, akik szerint a temesvári, bukaresti, kolozsvári és országos események pusztán paravánként szolgáltak, az összeesküvők a tüntetések és vérengzések tényével akarták legitimálni napok alatt kialakuló hatalmukat. Bonyolította s bonyolítja ma is a tények pontos, hiteles feltárását, hogy Ceauşescu Romániájában nem volt számottevő ellenzéki mozgalom, mint a béketábor más országaiban, Lengyelországban, Magyarországon, Csehszlovákiában vagy — horribile dictu! — a keletnémet mintaállamban. Ezért aztán történészek, szemtanúk, hazai és külföldi elemzők más- és másként írják le, elemzik és magyarázzák a begyűrűző eseményeket, sokan külföldi kémek, diverzánsok tüntetők közé keveredő csoportjairól mesélnek, mások szerint Iliescu és csoportja már évek óta készült az államcsínyre. Egy bizonyos: mindez semmit nem von le az utcára vonuló tömegek hősiességéből. Most, a temesvári sortüzeket viszolyogva és borzongva hallgatva, nyugodtan félretolhatjuk a különféle eszelős forgatókönyveket, s tiszteleghetünk a román történelem névtelen hősei előtt.
Hozzászólások
Ha hozzá szeretne szólni, jelentkezzen be
Felhasználónév:
Jelszó:


Miért regisztráljon? Regisztrált felhasználóként:
  • Hozzászólását csatolhatja írásainkhoz
  • Feliratkozhat a hírevélre
  • Saját profil-oldala lesz a Háromszék weboldalán


A regisztráció ingyenes !!!

Regisztráljon most
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el.
A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Háromszék nyomtatott+online
HónapEURRONUSDHUF
1 4,76 ~20,00 ~5,9 ~1438
3 14,28 ~60,00 ~17,7 ~4316
6 28,56 ~120,00 ~35,5 ~8632
12 57,12 ~240,00 ~70,8 ~17264
Háromszék online
HónapEURRONUSDHUF
1 3,80 ~15.99 ~4,73 ~1150
310,83 ~45,57 ~13,48 ~3277
621,20 ~89,22 ~26,39 ~6417
1241,00 ~172,69 ~51,00 ~12420
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
Ha Ön már regisztrált, lépjen be kontójába
Felhasználónév:
Jelszó:
Ha még nincs fehasználói fiókja, itt Regisztrálhat
- Hecser László:
Új elnököt választottak (Baróti RMDSZ)
Új elnököt választottak (Baróti   RMDSZ)Pénteken délután tisztújítást tartott az RMDSZ baróti szervezete. A közgyűlés összehívására azért volt szükség, mert a tavaly megválasztott elnök, dr. Ágoston István még az EP-választásokat megelőző napokban lemondott tisztségéről.

- Demeter J. Ildikó:
Saját karácsonyfát a szomszédból
Saját karácsonyfát a szomszédbólMár húsz lejért is lehet karácsonyfát vásárolni a sepsiszentgyörgyi piacon, és a legdrágábbért is csak száz lejt kértek, amit az arra járók eléggé emberbaráti összegnek ítéltek.

Archívum
<<2012 május>>
HKSzCsPSzV
1
6
13
20
27
28
29
30
31
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
Médiapartnerünk a:
HHRF
© 2003-2012 H-PRESS - Minden jog fenntartva - Háromszék, független napilap Sepsiszentgyörgy
programozás: laca.ro
- RSS