Kortárs klasszikus költők

2014. szeptember 3., szerda, Magazin

A libanoni Ali Ahmad Szajid Eszber – művésznevén Adonis – és a francia Yves Bonnefoy vehette át a Janus Pannonius Költészeti Díjat Pécsen.
 

A Magyar PEN Club elnöke, Szőcs Géza által tavalyelőtt alapított – magán- és kormány­zati forrásból finanszírozott –, 50 ezer euróval, oklevéllel és egy Janus Pannonius-szoborral járó kitüntetéssel olyan jelentős életművel rendelkező költőket ismernek el, akik hozzájárultak a nemzetek, kultúrák közötti párbeszéd erősítéséhez. Szőcs Géza beszédé­ben kiemelte: Janus Pannonius óta sok minden megváltozott a világban és a költészetben, de utóbbi célja és értelme nem. „Az ember mindenekelőtt való ösztöne, hogy viszonyba helyezze magát a léttel, és dialógust kezdeményezzen vele, ugyanaz maradt. Éppen ezért hatnak ma is korszerűnek ezer éve élt költők szavai, s éppen ez hívja fel a figyelmet a mai világban mindinkább visszaszorulóban lévő költészet szolgáira. Azokra, akik még folytatják a létértelmezés, a rákérdezés, az önmegismerés ősi időben elkezdett monológjait, amelyek hatalmas és lenyűgöző dialógussá adódnak össze” – mondta. A Magyar PEN Club elnöke úgy fogalmazott, Adonis és Bonnefoy egész életében azért dolgozott, hogy az ember ne változhasson egydimenziós lénnyé, személyükben korunk költészetének két klasszikusát tisztelhetjük. Adonis (fotó) 1957-ben Bejrútban Juszuf al-Khallal létrehozta a Szifr (Költészet) nevű folyóiratot, amelyben elsőként közölte nyugati költők verseit arab fordításban. A Párizsban alkotó költő az 1980-as évektől több egyetemen, így a Sorbonne-on, a Damaszkuszi Egyetemen és a Libanoni Egyetemen, valamint 1990-től a Genfi Egyetemen tanított. Csaknem húsz könyvet írt arabul, ezek legtöbbjét franciául is kiadták. Angol nyelvű válogatott versgyűjteménye 2011-ben elnyerte a Griffin-díjat.
Yves Bonnefoy 1923-ban született Tours-ban, matematikai és filozófiai tanulmányokat folytatott, de művészettörténetet is hallgatott. Később az angolszász irodalomelmélettel foglalkozott. Költőkarrierje 1953-ban kezdődött. Bonnefoy Franciaország, Svájc és az Egyesült Államok több egyetemének vendégtanára volt. 1981-ben megválasztották a College de France összehasonlító poétikai tanszéke vezetőjének. 1993 óta ennek az intézménynek a professzor emeritusa. A költő-tanár fordítóként is híres, Shakespeare több drámáját és versét, valamint Yeats költeményeit ültette át francia nyelvre.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a június 9-i európai parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1498
szavazógép
2014-09-03: Magazin - :

Bohócok a pulzArt színpadán

Színház és cirkusz, akrobatamutatványok és finomra hangolt érzelmek keverednek a Svájcból érkező Baccalà Clown Pss Pss című előadásában, egyszerre költői, intim, humoros és látványos ez a kétszemélyes produkció.
2014-09-03: Magazin - :

Eladják Elvis repülőgépeit

Eladásra kínálják Elvis Presley két fényűzően berendezett magánrepülőgépét. A nagyobb Lisa Marie, amelyet Elvis 1975 áprilisában vásárolt 250 ezer dollárért, majd további 350 ezerért felturbózott, többek között óriási méretű ágyat, aranyozott vízcsapokkal felszerelt fürdőszobát és négy tévéből és 52 hangszóróból álló szórakoztató komplexumot tartalmaz.