Sepsiszentgyörgy, 2012. május 27., vasárnap 12:36
Köszöntjük Hella nevű olvasóinkat!
Regisztráljon, és szóljon hozzá írásainkhoz
felhasználó jelszó
Tartalom
2012. május 26., szombat:
Legolvasottabb 10 írásunk:
Legtöbb hozzászólás:
2008. március 5., szerda: Világfigyelő

Oroszországi változások (Magasles)

Hogy lezárult-e a vasárnapi elnökválasztás után az orosz történelem ellentmondásos putyini korszaka, ezután dől el. Egy azonban bizonyos, a népszerűsége csúcsán és ereje teljében lévő Putyin óriási kockázatot vállalt azzal, hogy átadta az elnöki hatalmat kiszemeltjének. A nagy előd Szovjetunió története háromszor is bizonyította, hogy a lenini útról nem lehet letérni, s változásokat csakis a pártapparátus kezdeményezhet.
A KGB ugyan állam volt az államban, de ambiciózus és kezükben óriási hatalommal rendelkező vezérei, először Berija (Sztálin halála után), majd a nyolcvanas években Andropov, végül 1991-ben a puccsot megkísérlő tábornokok belebuktak ,,átalakítási kísérleteikbe"... A Szovjetunió szétesett, s Oroszországot, a földrésznyi államot egy reformer apparatcsik kormányozta, de Borisz Jelcin bukása bebizonyította, hogy a régi módszerekkel — s korántsem azért, mert közben köddé foszlott ama bizonyos lenini út, amelyikre a Szovjetunió zűrzavaros évtizedei alatt mindég lehetett hivatkozni — már nem lehet kormányozni. Oroszország mélypontra zuhant, pénzügyi csőd fenyegetett, a gazdaság szétesett, s a jelcini érában lezajló privatizációk, a nem megvetendő értéket képviselő állami javak villámgyors újraelosztása után megjelentek a színen az orosz milliomosok és milliárdosok, miközben a sereg lezüllött, a széles néptömegek nyomorogtak, az ország forrongott, s megkezdődött — máig beláthatatlan következményekkel — az atomarzenál feketepiaci kiárusítása. S ekkor a szovjet hagyományokat cáfolva színre lépett egy kágébés tiszt.
Putyin a nyolcvanas években hírszerzőként Németországban dolgozott, jól ismerte a világot, s ismerte hazáját is. Vaskézzel fogott a kormányzáshoz, megfékezte lázongó milliárdosait, többen börtönben kötöttek ki, mások Nyugatra menekültek, lecsillapította a pénzügyi köröket, megszüntetve a káoszt, rendezte a nyugdíjakat és a béreket, s állami befolyás alá vonta az Oroszország súlyát biztosító nagy olaj- és gáztársaságokat, és nacionalista szólamokkal cserélve fel a lomtárba száműzött, idejétmúlt bolsi hablatyot, igyekezett az erőskezű vezető és a nagy orosz hazafi szerepében már-már kéjesen tetszelegve, visszaszerezni, merész és nagyvonalú, a zsarolást sem mellőző külpolitikai húzásaival visszaállítani Oroszország megtépázott világpolitikai státusát, a sértett nép előtt állandóan a birodalmi ábrándok mézesmadzagját húzogatva. Csakhogy kitelt az ideje, az orosz alkotmány szerint harmadszor már nem választható meg ugyanazon személy.
A láthatólag elbizonytalanodó Putyinnak — s ehhez a nemzetközi téren zajló események, az iráni atomprogram, Koszovó függetlenedése stb. is besegítettek — két lehetősége maradt: vagy megváltoztatva az alkotmányt Oroszország örökös elnöke lesz, vagy bizalmasai közül jelöl valakit. Tudjuk, az utóbbi mellett döntött, s ezért politikai jövője attól is függ, mennyire lesz képes ,,kézben tartani" felfedezettjét (zsarolható-e Medvegyev?). Oroszország elnöki köztársaság, az államfő jogköre korlátozatlan, s a buzgó tanítvány hamar önállósulhat...
Hozzászólások
Ha hozzá szeretne szólni, jelentkezzen be
Felhasználónév:
Jelszó:


Miért regisztráljon? Regisztrált felhasználóként:
  • Hozzászólását csatolhatja írásainkhoz
  • Feliratkozhat a hírevélre
  • Saját profil-oldala lesz a Háromszék weboldalán


A regisztráció ingyenes !!!

Regisztráljon most
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el.
A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Háromszék nyomtatott+online
HónapEURRONUSDHUF
1 4,76 ~20,00 ~5,9 ~1438
3 14,28 ~60,00 ~17,7 ~4316
6 28,56 ~120,00 ~35,5 ~8632
12 57,12 ~240,00 ~70,8 ~17264
Háromszék online
HónapEURRONUSDHUF
1 3,80 ~15.99 ~4,73 ~1150
310,83 ~45,57 ~13,48 ~3277
621,20 ~89,22 ~26,39 ~6417
1241,00 ~172,69 ~51,00 ~12420
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
Ha Ön már regisztrált, lépjen be kontójába
Felhasználónév:
Jelszó:
Ha még nincs fehasználói fiókja, itt Regisztrálhat
- x:
Tiltakoznak a vereckei emlékmű ellen
Éles hangú nyilatkozatban tiltakozik több kárpátaljai ukrán nacionalista szervezet és értelmiségi a szerintük Kárpátalján erősödő ukránellenes folyamatok, köztük a ruszinok nemzetiségként való elismerése, a munkácsi várba tervezett turulszobor és főképp a vereckei magyar honfoglalási emlékmű felépítése ellen.

- Szekeres Attila:
Röviden
Sólyom László Livnivel tárgyalt
Magyarország szeretne láthatóbb szerepet vállalni a közel-keleti tárgyalások légkörének javításában, még ha nem kulcsszereplő is a térségben ― fejtette ki Sólyom László tegnap Jeruzsálemben, Cipi Livni izraeli külügyminisztert fogadva szálláshelyén. A magyar államfő a légkört javító elképzeléseket vetett föl, többek között a demokráciát támogató projektek kidolgozása, izraeli és palesztin gyerekek közös táboroztatása, izraeli és palesztin tudósok paneljának felállítása a következő World Science Forum keretei között. Livni támogatólag válaszolt: mint mondta, kormánya mindent támogat, ami a légkör javítását szolgálja. A magyar államfő előzőleg a jeruzsálemi óvárossal ismerkedett.

Archívum
<<2012 május>>
HKSzCsPSzV
1
6
13
20
27
28
29
30
31
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
Médiapartnerünk a:
HHRF
© 2003-2012 H-PRESS - Minden jog fenntartva - Háromszék, független napilap Sepsiszentgyörgy
programozás: laca.ro
- RSS