Orbán Viktor BrüsszelbenMagyarországnak nincs főnöke

2015. január 24., szombat, Világfigyelő

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke az Európai Bizottság, illetve az Eu­rópa Tanács elnökével, Jean-Claude Junckerrel és Donald Tuskkal tanácskozott tegnap Brüsszelben. Mindketten a közelmúltban kerültek ebbe a tisztségbe, korábban Juncker Luxemburg, Tusk pedig Lengyelország miniszterelnöke volt.

Így Orbán brüsszeli útja afféle bemutatkozó, udvariassági látogatás is volt egyben. A magyar miniszterelnök a Fideszt is a soraiban tudó európai pártcsalád, az Európai Néppárt elnökével, Joseph Daullal is találkozott. Orbán Viktor az összes megbeszélést úgy jellemezte, hogy baráti és eredményes volt. Minden vitás ügyet elő tudtunk venni, és nagy részüket meg is tudtuk oldani – tette hozzá, s elmondta, egyenes és őszinte kapcsolatokra törekszik mindenkivel. Nem szeretem a sumákolós külpolitikát – fogalmazott a kormányfő, aki szerint érdemes rögtön az elején tisztázni, ha nem egyeznek az álláspontok, mert ez rövid távon konfliktusokhoz vezethet ugyan, de hosszabb távon bizalmat teremt.
Magyarországnak meg kell állapodnia Oroszországgal a hosszú távú földgázszállítási szerződésekről annak érdekében, hogy a magyar gazdaság működni tudjon, és biztosított legyen a háztartások gázellátása – jelentette ki tegnap Brüsszelben Orbán Vik­tor. A kormányfő bízik abban, hogy a megállapodás fő pontjairól Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatásán sikerül megegyezni.
Mindenki szeretné tudni, hogy mi lesz. Mondtam nekik, hogy én is – fogalmazott Putyin februári budapesti látogatásával összefüggésben a kormányfő, aki kiemelte: nem sokkal az orosz elnökkel tartandó találkozója előtt Angela Merkel német kancellár is Magyarországra látogat, és az eddigi tapasztalatokat vele áttekintve tud majd utána leülni tárgyalni Vlagyimir Putyinnal. Az ukrajnai konfliktusról szólva Orbán Viktor tudatta, Magyarország világossá fogja tenni, hogy fontosnak tartja a nemzetközi jog tiszteletben tartását, de nem akar a gazdasági kapcsolatoknak és a magyar gazdaságnak ártó helyzetet. A kormányfő szerint Magyarország ésszerű megoldásra törekszik, értelmes kiutat keres a jelenlegi helyzetből.
Orbán Viktor a Déli Áramlat földgázvezeték kiépítésének meghiúsulásáról is szólt, arra az álláspontra helyezkedve, hogy az nem oldott volna meg minden problémát, de egyet biztosan: hogy ne csak Ukrajnán keresztül érkezzen orosz gáz Magyarországra. De ez már nincs, a problémák pedig itt maradtak, és helyette csak ötletek vannak – mutatott rá a miniszterelnök. Arra is kitért, hogy miután az Európai Unió huszonnyolc tagállamból áll, az oroszkérdésben szinte ahány ország, annyi álláspont, mert minden tagállamnak más a helyzete. „Húsz éve dolgozom azon, hogy mindenkinek elmondjam, újra és újra nyugodtan, hogy mi, amikor beléptünk az Európai Unióba, akkor szövetségeseket választottunk, és nem főnököt” – hangoztatta a kormányfő, majd hozzátette: Magyar­országnak nincs főnöke.
Magyarország nem képvisel idegenellenes álláspontot, de ésszerű bevándorláspolitikát akar látni Európában – jelentette ki Orbán Viktor. Sikerült tisztázni a bevándorlással kapcsolatos magyar álláspontot. Vi­lágossá tettük, hogy mi nem fogadjuk el az európai szélsőjobboldal megközelítését – hangsúlyozta. Leszögezte ugyanakkor, hogy a bevándorlás kérdéskörének mai európai szabályozása nem ésszerű. Kértük, értsék meg, Magyarország nem akar a bevándorlók célpontja lenni – tette hozzá. Szerinte ez legitim és helyes törekvés Magyarország részéről, és könnyen érthető is, hiszen senki nem akar bevándorlók célpontja lenni Eu­rópában. Orbán úgy véli: azért kellenek a mainál értelmesebb szabályok, mert a Balkán felől a megélhetési bevándorlók útvonala Ma­gyarországon keresztül vezet, és ezért a magyar ügy minden európai országnak fontos kell hogy legyen. „Ha ugyanis Ma­gyarország nem tudja ezt a kérdést jól kezelni, akkor ezek a megélhetési bevándorlók előbb-utóbb megérkeznek a Magyaror­szágtól nyugatra található európai országokba is. Azt javasoltam, hogy amint lehet, széles és mély megbeszélés keretében tegyünk kísérletet arra, hogy egy új eu­rópai bevándorláspolitikát alkossunk” – mondta a kormányfő. Szerinte erre a fogadókészség jelentős, és a következő európai uniós csúcson nem csupán megtárgyalhatják a kérdést, hanem eredményeket is elérhetnek majd.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a június 9-i európai parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1719
szavazógép
2015-01-24: Közélet - Gyila Sándor:

A drámai prognózis (avagy: Fábián Ernő igazsága)

A Charlie Hebdóval történtek kapcsán a sajtó, a hit, a vélemény, illetve a Homo Sapiens szabadsága napjaink legsúlyosabb-legdrámaibb dilemmájává vált, és ha az idő múlása koptat is valamit aktualitásából (reméljük: ideig-óráig lecsendesednek az indulatok), ne takarékoskodjunk a reflexiókkal. Azzal kezdeném, hogy csodálatos emlékű kovásznai tanárunk, Fábián Ernő a szó szoros értelmében előre látta a jövőt, mely napjainkban bekövetkezett.
 
2015-01-24: Világfigyelő - :

Budapest támogatja a kárpátaljai magyarokat

A magyar kormány szorosan figyelemmel követi az Ukrajnában nemrég elrendelt katonai mozgósítás menetét Kárpátalján, és a helyi magyarság képviselővel közösen ügyel arra, hogy a magyarok összlakosságon belüli arányánál nagyobb mértékű behívására ne kerülhessen sor – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Ungváron. A tárcavezető fontosnak tekinti, hogy a következő ukrajnai közigazgatási reform után is legyen magyar többségű járás Kárpátalján – mondotta Beregszászon.