Tartalom
2012. május 26., szombat:
Legolvasottabb 10 írásunk: Legtöbb hozzászólás: |
2008. március 22., szombat: Húsvét Csernátoni tudás![]() A Bekk lányok
Húsvét előtt gyermekcsapatok szállják meg a csernátoni Haszmann Pál-múzeum műhelyeit, ahol a húsvéti tojásírást tanulják. A Végh Antal Óvodából harminchatan ismerkedtek a tojásírással, Kézdivásárhelyről a Vackor Óvoda volt kíváncsi a tojásírás csínja-bínjára, egy szezonban száznál többen vesznek részt a tojásíró népfőiskolai tanfolyamokon. Érkeznek az iskolás apróságok kisebb csoportokban, párosával is. Ottlétünk alkalmával két unokatestvér, Bekk Emőke és Bekk Andrea várta, hogy az elektromos melegítőben a viasz forrósodjék, majd a tojásíró pálcikát, az írókát vagy kesicét ebbe mártogatva rajzoljanak a hazulról hozott, de ha erről valaki megfeledkeznék, a Haszmann-porta tyúkfarmjáról kölcsön kért tojásra.
Csernátonban huszonkét éve tanítják a tojásírást. Ennek tudományába olyan mesterek avatták be az érdeklődőket, mint Bércziné Szendrő Csilla esztergomi tojásíró művész, aki több mint húsz éve a Kárpát-medence egészében gyűjti az írott tojásmintákat, de ismerik az árapataki Lőrincz Etelka tojásmintáit is. Haszmann Gabika ezt az örökséget és hagyományt élteti, adja tovább, de egymástól is tanulnak a gyermekek.
A csernátoni tojásíró-tanfolyamoknak köszönhetően annak a ritka folyamatnak is tanúi lehettünk, hogy nem egészen negyedszázad alatt egy, a polgárosodás útjára lépett nagyközségben tömegessé vált a hagyományos tojásírás. A csernátoni süldőlánykák nem csokitojást, nem matricás tömegárut tesznek a locsolólegény tarisznyájába, nem áruházláncokban található portéka kerül a fonott kosarakba, dísztálakra, hanem eredeti és egyedi alkotások, olyanok, amelyekről az esztergomi tojásíró művész asszony azt írja, hogy ,,abban a tojásban, amit én írok, benne van a Bucur Máris lelke, az Ambrus Erzsébet Tudoráé, no meg a Bodor Béla Miskáé is, merthogy férfi létére ő is igen jó festő, meg annak az anyjának az ángya is benne van, de az már az 1800-as évek. Tehát itt nem rólam van szó, hanem az évszázadokról. A tojások ősiséget hoznak: a kantárosok, kabalások, a tekerőlevél, a meanderes minták, az utavesztett, a vízfolyásos, a Mári tenyere vagy az ördögtérgyes. Persze, minden tojásban benne van az írója is. Bucur Máris Moldvában mondta: most a kicsi szüvet csinálom, most a kicsi virágot írom, na, ide még egy pontocskát, hogy rakódjék. Hogy ne legyen olyan pusztás (üres). Ez a TUDÁS."
Igen, az a tudás. A tojásírás tudás. A tojásíró műhely asztalain láthatjuk a Csernátoni Füzetek tojásírásos számait. Ezek az írott tojásminták tucatjait mutatják be a húsvéti szokások egészébe ágyazva. Néprajzi értékük felbecsülhetetlen, a szépérzék és ízlésalakításban betöltött szerepük páratlan. Emiatt történhet meg, hogy a népi értékeket pusztító, globalizálódó világban létrejön egy-egy sziget, oázis, ahol az olyan kislányok, mint a Bekk unokatestvérek, már negyedik-ötödik osztályos korukban elkötelezik magukat valami szépséges szépség mellett.
És láttunk még valamit Csernátonban: tavaly a Háromszéki Magyarok Világtalálkozójára száz írott tojást rendeltek a csernátoni tojásíró műhelytől. Ezek címeres, magyar koronásalkotások voltak. Egy tele tálnyi meg is maradt belőlük, s ott csodálhatjuk a fonott kosarakban, példaként arra, hogy mindenik tojás egyedi alkotás. Szerző: Sylvester LajosCikk megjelenítése: 995Olvasóink értékelése: 0Szavazatok száma: 0Az ön értékelése: Hozzászólások
Tisztelt Látogatónk!
2012 Február elsejétől friss lapszámunk honlapunkon 0-16 óra között kizárólag megrendelők számára érhető el. A Háromszék online változatának friss lapszáma egész nap ingyenesen elérhető azok számára, akik előfizetnek a Háromszékre (a nyomtatott újság ára 20 lej havonta, 4.76 euró) a H-Press lapterjesztőnél, a postán (csak Kovászna megye területén), vagy interneten. Ennek érdekében az előfizetők a regisztrációnál használt e-mail címükről küldjék be a nyugta adatait (név, lakcím, nyugtaszám, dátum, az előfizetés időszaka, összeg) a hpress@3szek.ro címre;
A Háromszék online változata külön is megrendelhető a www.3szek.ro weboldalon a PayPal-rendszer segítségével, vagy bankkártya-fizetéssel, illetve személyesen a szerkesztőség pénztáránál. Az előfizetés ára havonta 3.8 euró (vagy az ennek napi árfolyamon megfelelő lej, dollár, forint.). A három, hat, illetve 12 hónapra előfizetők számára 5, 7, illetve 10 százalékos kedvezményt biztosítunk (lásd az alábbi táblázatot; a valutaárak az árfolyam függvényében változnak).
Ha meg szeretné rendelni a nyomtatott vagy az online változatot, be kell lépnie felhasználói fiókjába.
| Archívum
Legújabb galéria
Szavazás
Online látogatók
Legújabb hozzászólások
Ferencz - 12:51 Minden jogi akadály elhárult (Nyirő József újratemetése)
hillsnail - 09:12 Igaztalanul vádol az MPP (Kampányban)
hillsnail - 09:10 Megnyílt Antal Árpád kampányirodája (Kampányban)
Ferencz - 07:42 Titkos úton, törvényesen (Rendőrök keresték Nyirő hamvait)
leopold - 07:15 Bukaresti tisztséget kapott Obreja
Ferencz - 07:04 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
moni - 02:26 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
zombi - 01:51 Minden jogi akadály elhárult (Nyirő József újratemetése)
ladoga2009 - 00:26 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban)
Sascha - 00:09 Tenni kell a közösségi jogokért (Kampányban) Várható időjárás Sepsiszentgyörgyön
BNR Valutaárfolyam
Most megy a TV-ben:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
