A székelyudvarhelyi Péter Mária Imelda ferences nővér a Kneipp-terápiáról tartott telt házas előadást Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtárban pénteken este. A vendéget Bálint Beáta, a Magyar Erdélyért Egyesület tagja mutatta be. Kiemelte: a rendezvényt szervező egyesület amellett, hogy erősíti a nemzeti öntudatot különböző rendezvényeivel, fontosnak tartja odafigyelni a székely ember egészségére. Életünkben létfontosságú a víz, amit megiszunk, főzésre, tisztálkodásra használjuk, de nem csak ebben rejlik ereje és jelentősége.
Az embernek nemcsak könyörögnie kell a Teremtőjéhez, hanem saját eszét is kell használnia, hogy sokáig egészséges maradjon. A testre és lélekre egyaránt figyelni kell. Mivel a test a léleknek a lakóháza, időnként felújítani, karbantartani kell. Sebastian Kneipp egy XIX. században élt bajor katolikus pap, aki miután fiatalon, 28 évesen tuberkulózisban megbetegedett, a kezébe került egy könyv, Hahn: A hideg víz gyógyerejéről. Ekkor határozza el, hogy rendszeresen megmártózik a jeges Dunában. Majd rövid idő alatt azt tapasztalta, hogy nemcsak testileg gyógyult meg, hanem lelkileg is. Frissebb és összeszedettebb lett. Folytatta a papi szemináriumot, és paptársai gyógyulásához is hozzájárult. A kezdeti vízterápiát kiegészíti táplálkozás- és életmód-tanácsadással. Miután sikeresen gyógyít kolerában szenvedőket, Wörishofenben intézetet alapít, amely a mai napig működik. Németországban ma az elismert medicina része a Kneipp-módszer.
A Kneipp-terápia lényege, hogy nem a betegség tüneteit kell kezelni, hanem az egész embert kell figyelembe venni. Ezért a terápiáját öt alappillérre helyezi. Ezek a rendterápia, a táplálkozás, a mozgás, a gyógynövények használata és a vízterápia. A rendterápia lényege, hogy a rendezett életmód a testünkre, a lelkünkre, a körülöttünk élőkre és végső soron az egész Földre való odafigyelést jelenti. A mértékletességben rend van, minden túlzás megbetegít. Az egyensúly megtalálása nagyon fontos. Az ember igazán akkor van a helyén, ha azt csinálhatja, ami a hobbija, mert akkor feltöltődik. A táplálkozásnál fontos, hogy együnk mértékkel, tartsuk be a fő étkezéseket. Ne telítődve álljunk fel az asztaltól. Itt lép be a képbe az önuralom és az önnevelés. A vizet kortyolgatva kell inni, így jobban kifejti hatását. Fel kell ismerni, hogy nagyon eltávolodtunk a természettől ebben a rohanó világban. A friss levegő és a napsütés fontos egészségünk megőrzése szempontjából. Az Isten adta gyógynövényeket meg kell ismernünk.
A vízterápia lényegét a víz hőmérséklete adja. Minél hidegebb, annál hatásosabb, de annál rövidebb időre szabad alkalmazni.
Általa tudunk hatni a vérkeringésre, és általa gyógyulunk. A hideg vizes kezelés ellenőrzött stressz-ingert jelent. A meleg víz viszont ellazít. Ezt mindannyian tapasztaltuk már meleg vizes kádban ülve. A vízterápia fajtái: a borogatások, a fürdők, a gőzölések, a lemosások, a leöntések. A rendszeresség itt is elengedhetetlen. A borogatás jó, ha fáj a torkunk. A gőzölés izzadást indít be, és ezáltal a szervezet mérlegtelenedik. Egyik ismert gőzölés a szaunázás, amely például a finneknél nemzeti szokás. A hideg fürdő nagyon jó a szívműködésre, és stabilizálja a vérnyomást. A hideg lábfürdő immunerősítő hatású, és migrénes fejfájásra is jó. A leöntésnél fokozatosan hozzá kell szoktatnunk szervezetünket a hideg vízhez, de ne álljunk vízben. A leöntés iránya mindig a végtagoktól a szív felé legyen. Ez a módszer hatásos lehet gyakori vizelés, visszér, nátha kezelésében. A lemosást is lentről felfelé haladva kell végezni. Álmatlanság esetén a felsőtest lemosása nyugtató hatású. A meleg zuhanyozást mindig hideg vízzel kellene befejezni.
Vannak immunerősítő mezítlábas kúrák is, ilyenek a harmatos fűben járás, a vízben járás vagy a hótaposás, amelyek gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásúak. Ahogy Kneipp írja: „Tégy valami jót a testeddel, hogy a lelkednek legyen kedve lakni benne.”