Hamarosan eldől, hogy a megyei önkormányzat milyen finanszírozással bonyolítja le az oltszemi gyermekvédelmi központ felszámolását és épít családi típusú házakat az ott nevelkedő gyermekek számára – tudtuk meg Henning Lászlótól, Kovászna Megye Tanácsának alelnökétől. A létesítmény jelenleg negyvenkét állami gondozott, sérült gyermek otthona, akik a központtal közös udvaron működő kisegítő iskolában tanulnak, a családjaikhoz hétvégéken hazajáró nyolc bentlakóval együtt.
Évek óta húzódó országos irányelv, hogy fel kell számolni és átalakítani a régi típusú gyermekotthonokat, de az 1975-ben létrehozott oltszemi központ esetében az is közrejátszik, hogy több mint négy esztendeje a megyei önkormányzat és Sepsibodok község önkormányzata megvásárolta a létesítmény jelenleg üresen álló egykori főépületét, vagyis a Mikó-kastélyt, a melléképületeket és a kilenchektáros telket. Turisztikai és kulturális célokra szeretnék használni, aminek a felújításhoz szükséges, egyelőre hiányzó pénz mellett az is feltétele, hogy a jelenlegi használók kiköltözzenek a kastélyparkban lévő összes épületből.
Kovács István, a gyermekvédelmi központ vezetője lapunknak azt mondta, ez a sok esztendeje tartó átmeneti állapot nem nyomja rá a bélyegét a nevelőmunkára, számukra az a legfontosabb, hogy a gyermekeket becsületesen ellássák és önállóságra, munkára neveljék, hisz olyan fogyatékkal élőkről van szó, akik felsőfokú tanulmányokat nem fognak végezni, de dolgozni tudnának. Példaként említette a hat évvel ezelőtt megnyitott bodoki Korbán-házat, ahová az oltszemi központból kikerült nyolc fiatal költözött, heten most is ott vannak, egy közülük elment, de helyette új lakótárs érkezett. Mindannyiuknak van munkahelye, hárman az oltszemi központban, egykori otthonukban dolgoznak, egy fiatal pedig spórolt pénzéből lakást vásárolt és nekifogott a felújításának. A gyermekotthont elhagyó fiatalok kis közössége abban a házban lakik, amelyet a Kovács Zoltán vezette Korbán Egyesület kapott bérbe huszonöt esztendőre a bodoki református egyháztól. A ház legfontosabb szabálya, hogy senki ne veszítse el a munkahelyét önhibájából.
Látogatásunk alkalmával Kovács István egységvezető azzal búcsúzott: a fogyatékos gyermekeknek tér kell, a munkára neveléshez megfelelő környezetre van szükség, és bíznak abban, hogy az új helyek, ahová költöztetik őket, biztosítják ezeket a feltételeket.
Az átszervezésről Henning László elmondta: a megyei önkormányzat arról döntött, hogy Baróton két, Bodzafordulón pedig egy gyermekházat létesítenek az oltszemi központ ellátottjai számára. A Romániában gyermekvédelmi programokat támogató SERA Alapítvány jelezte, hogy hajlandó lenne finanszírozni a beruházást, erről már tárgyaltak a szervezettel, közelebbről újból találkoznak az alapítvány képviselőivel, hogy a részletekről egyeztessenek. Ha megállapodnak az együttműködésről, egy év alatt felépülhetnek a gyermekházak, és akár már jövő tanévtől Baróton, illetve Bodzafordulón tanulhatnak a gyermekek – mondotta Henning. Közölte, azért esett a választás e két városra, mert mindkettő általános iskolájában működik speciális csoport. Az oltszemi kisegítő iskola bentlakói, akik nem a gyermekvédelmi rendszer ellátottjai, a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskolában fognak tanulni, amely az oltszemi kisegítő iskola pénzügyi központja, és amint elkészül a tervezett bentlakás, itt fognak lakni – részletezte.
Az önkormányzati képviselő elmondta, egy másik lehetőség az lett volna, hogy uniós pályázatot nyújtsanak be, de ha nyernének is támogatást, a lebonyolítás eltartana három-négy évig, ezért választanák a SERA Alapítványt.