Úgy lettem másként gondolkodó, hogy úgy gondolkodom, mint harminc évvel ezelőtt, csak a világ jött szembe velem – ez a kulcsmondata Lakatos Mihály tárcanovelláinak, melyeket kötetbe szedve Súlyos ügyek címmel adott ki idén az Előretolt Helyőrség Íróakadémia, s melyet erdélyi körútja során szerdán délután – kissé hazajőve, hiszen itt élt öt évig a Balassi Intézet – Magyarország Kulturális Központja háromszéki irodájának vezetőjeként – Sepsiszentgyörgyön a Tein teaházban ismertetett a szerző.
Szonda Szabolcs kérdéseire válaszolva elmondta, tárcáit 2007 óta írja, témái kifogyhatatlanok, hiszen a hétköznapi élet bőséggel szállítja azokat: napjaink idiótaságain tombolja ki magát. Mert az rendben van, hogy valaki nem normális, elfogadjuk, mert toleránsak vagyunk, de hogy ezt a nemnormalitást törvénybe akarják iktatni, attól kinyílik a székely bicska a zsebemben, foglalta össze a szerző világlátásának lényegét. Ebben a zűrzavaros világban ugyanis – ha mégoly konzervatívnak is tűnik – az Isten, haza, család hármasa határozza meg gondolatrendjét, ezért emeli fel szavát mindazok ellen, akik a normalitást szembefordítják bármivel.
És hogy mire gondolt e súlyos szavakkal – lám, a kötet címének egyik lehetséges magyarázata! –, azt a könyvbemutatón összegyűlt nagyszámú közönség a Derzsi Dezső színművész tolmácsolta egyik tárcából (Magyar állampolgárság) tudhatta meg. A többi a Súlyos ügyek borítói közt vár olvasói felfedezésre.