Kovács Levente könyvbemutatója a könyvtárbanTabuk és távolságok bűvöletében

2021. június 11., péntek, Közélet

A járványügyi előírások szigorú betartásával kedd este újra benépesedett a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron Terme, itt mutatták be Kovács Levente 2019-ben megjelent könyvét, a Trinidad messze van címűt. A szerzővel Nagy Miklós Kund beszélgetett, a könyvből László Zsuzsa és Tulit Éva olvasott fel.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A vendégeket Szonda Szabolcs könyvtárigazgató köszöntötte, hangsúlyozva, hogy hosszú kényszerszünet után ez a könyvtár első rendezvénye, amelyre ilyen szép számban összegyűlt a közönség. Nagy Miklós Kund kiemelte: Kovács Levente elsősorban színházi szakember, egyetemi tanár és rendező (a sepsiszentgyörgyi színházban is rendezett vendégrendezőként kilenc előadást), az utóbbi évtizedben viszont ontja magából a regényeket egymás után: Aranykor (2016), Megoldás (2017), A nimfa mosolya (2018) és most a Trinidad messze van. Kovács Levente rajta tartja kezét a társadalom pulzusán, érdeklődése sokoldalú és figyeli olvasóközönsége igényeit is.

Kovács Levente a maga jellegzetes stílusában elmondta, nem tartja magát írónak, az írás csupán negyvenöt évi színházi munka után következett életében. A regény szereplői gyakran nagyon komolyan beleszólnak az író életébe – vallja a szerző. Van a regényben tabu, kémkedés, politikai gyilkosság. És igazi, erdélyi, hamisíthatatlan thrillertörténetek. A szerzőt főként az érdekli, hogyan avatkozik bele a hatalom egyre alattomosabban az emberek magánéletébe, szinte a bőre alá, beleértve a testet és a szerelmet. Ez ebben a regényben is jelen van. A családi élet úgy kerül górcső alá, hogy az emberek észre sem veszik, a hatalom hálójában vergődnek. Sokszor a legnagyobb kegyetlenségek történnek mosollyal, alázattal, és kedvesen, aztán az ember hátában landol a kés. A Trinidad messze van című regény részben valóságos, részben fikciós elemekből épül fel. Ezek a fikciók néha úgy születnek, hogy az ember elképzeli, mi lett volna, ha ez vagy az a dolog másként alakul. A regény címe Trinidad messze van – annak a szimbóluma ez, hogy az emberek közötti megértés és szeretet milyen messze van tőlünk. Az emberek életét jobban át kellene hatnia az egymásra való odafigyelésnek, amely boldogabbá tenne minket.

A romániai kommunista diktatúra utolsó két évében játszódó regény fő helyszíne egy képzeletbeli erdélyi kisváros. Itt követhetjük végig Farkas Feró tornatanár és atlétikaedző kálváriáját: tabudöngető kapcsolatát lányával, Anitával, amely majdnem szerelemmé válik. A leány édesanyja posztnatális trauma következtében tíz évig elmegyógyintézetbe kerül, így Feróra marad lánya felnevelése. Nyomon követhetjük Anita fejlődését, aki ilyen és ezekhez hasonló kérdésekkel bombázza Ferót: „Miért mondjuk, hogy zongorál, pedig aki zongorázik, az ül. Tehát, ez lenne a helyes, hogy zongorül. És aki hegedül, az inkább áll vagyis hegedáll.” A lány egyre inkább kezd ragaszkodni az apjához, aki anyja helyett is anyja. Aztán jön a nélkülözhetetlen csavar. Kiderül, hogy Anita nem is a Feró lánya. Mindez a kommunista Románia díszletei között történik, ahol a magyarságot az intézményesített elrománosítás és üldöztetés fenyegeti. A regény végén is van még egy csavar, de nem mondjuk el. El kell olvasni. Nem fogják majd letenni, ahogy nekünk sem sikerült. Várjuk az újabb regény megjelenését, ami készülőben van.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 94
szavazógép
2021-06-11: Közélet - Mózes László:

A láthatatlanná tevő maszk (Diákmesék a járványidőről)

Az írás a gyermekek számára is lehetőséget teremt egy nehéz időszak feldolgozására – hangzott el tegnap azon a sepsiszentgyörgyi könyvbemutatón, amelyen egy diákok által írt mesekönyvet ismertettek. A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) tavaly szeptember 30-án, a magyar népmese napján hirdette meg meseíró pályázatát Kárpát-medencei diákok számára A láthatatlanná tevő maszk témakörben, a legjobb meséket a most megjelent kötet tartalmazza.
2021-06-11: Közélet - Nagy B. Sándor:

Osonó-táborok

Két nyári táborra készül az Osonó Színházműhely a Művészeti és Népiskolával együttműködésben. Az egyik az interetnikai drámatábor – melyben Fazakas Misi rendező-drámatanár, valamint Iustinian Turcu a szebeni Radu Stanca Nemzeti Színház UNITER-díjas színésze vezeti a műhelyfoglalkozásokat –, a másik a színházi tábor, melynek vezetője Mucha Oszkár, az Osonó Színházműhely színésze. A helyszín és az időpont azonos: Sepsikőröspatak, július 12–16. Mindkettőre várják a jelentkezőket a szervezők.