Az elmúlt héten a zabolai Mikes-kastélyban rendezték meg a IX. Népzene- és Néptánctábort, amelyen mintegy háromszáz néptánc- és népzenekedvelő vett részt háromévestől hetvenéves korig. Közülük száznegyvenen az egész Erdély és Magyarország területéről érkeztek, a többi helybéli fiatal hagyományőrző volt.
A közel egyhetes tábor alatt a résztvevők bonchidai román, ördöngösfüzesi és széki táncokat tanulhattak, illetve lehetőség volt megtanulni vonós hangszereken is muzsikálni. A kezdőket Stefan Bencze és Dobai Katalin széki táncokra tanította, a középhaladók Fülöp Csabától és Golicza Bernadett-től sajátíthatták el az ördöngösfüzesi táncok lépéseit, a haladók pedig Tőkés Csaba Zsolt és Tőkés Edit irányításával a bonchidai román táncokkal ismerkedtek. A talpalávalót az Üsztürő és Heveder zenekar, Ábri Béla és zenekara, valamint Pál Marci, Dezső Attila és Oniga András bandája biztosította. A programot továbbá énektanulás (Dezső Erzsébettel és Nyitrai Mariannával), szakmai előadások és beszélgetések, közös éneklések, múzeumlátogatás, bográcsozás és kézműves-foglalkozások gazdagították.
Három alkalommal, a zabolai Csángó Néprajzi Múzeumban, a Mikes-kastélyban és a székelytamásfalvi Thury–Bányai-kúriában esténként táncházat tartottak azzal a szándékkal (is), hogy a helybéliek bekapcsolódhassanak a népzene és néptánc világába.
A székelytamásfalvi táncházat pénteken este tartották, ahová a tábor résztvevői Zaboláról lovas fogatokon utaztak át vidám hangulatban. A fergeteges táncházi mulatság előtt a fiatalok különböző foglalkozásokon vettek részt. A tábor szombat este gálaműsorral ért véget, ahol a résztvevők bemutatták a hét folyamán elsajátítottakat.