A megyei vidékfejlesztési hivataltól kapott információ szerint a múlt hét végén a biztosítások részleges megtérítésénél (17.1-es intézkedés) még bőven volt pénz a támogatások kifizetésére. Az intézkedés keretében kiírt 15,3 millió euróra 1450 pályázatot tettek le, 6 millió eurót igényeltek, gyakorlatilag a pályázható összeg fele sem fogyott el.
Emlékeztetni szeretnénk az érdekelteket, hogy az intézkedés keretében a biztosítótársaságoknak kifizetett biztosítási összeg egy részét a vidékfejlesztési ügynökség visszatéríti a pályázónak. Az igényelhető támogatás a biztosítótársaságnak kifizetett összeg 70 százalékát teszi ki, a pályázó gazdaság méretétől függetlenül.
A feltételrendszer szerint a pályázónak valamelyik biztosítótársaságnál a teljes gazdaságát vagy valamely kultúrájának összes területét, illetve állatait be kell biztosítania szárazság, forróság, árvíz, jég, kora vagy késő tavaszi fagy, vihar, nagy erősségű záporok, hosszan tartó túlzott csapadék, valamint a karanténlistán szereplő növényi és az intézkedés leírásánál szereplő mellékletben felsorolt állatbetegségek okozta károk esetére.
A megyéből eddig 29 pályázat érkezett be magánszemélyektől (ők is tehetnek le igénylést) és a jogi személyként bejegyzett mezőgazdasági vállalkozásoktól.
Egy háromszéki termelői csoport sem pályázott
A vidékfejlesztési hivatalnál azt is megtudtuk, hogy nincs nagy érdeklődés a másik pályázható intézkedésnél, a termelői csoportok megalakításának támogatásánál. A hét végéig mindössze 5 termelői csoport tett le pályázatot 1,8 millió euró értékben. A pályázható összeg 15,4 millió euró, és a pályázatokat október 18-ig lehet benyújtani, illetve feltölteni az országos vidékfejlesztési ügynökség (AFIR) számítógépes rendszerébe.
A pályázat nem önrészes, a támogatás maximális értéke évente legtöbb 100 ezer euró. A támogatást öt éven keresztül kapja a sikeresen pályázó termelői csoport. A támogatás eladásfüggő, első évben a közösen eladott termények, termékek értékének 10 százaléka igényelhető, a második évben az eladási érték 8, majd a következő években a 6, 5, illetve a 4 százaléka.
Az eddig letett öt pályázatból egyik sem Kovászna megyei.