A speciális nyugdíjak megmaradnak, csak „kevésbé pofátlanok” lesznek: kicsit megadózzák azokat (feleannyira sem, mint a munkát), kicsit szigorítanak a kiszámolásukon, kicsidenként emelik a kiváltságosok nyugdíjkorhatárát.
Utóbbi különösen nevetséges: a bírók és ügyészek korai nyugalmazását olyan apró lépésekben számolná fel a hétfőn elfogadott törvény, hogy most még be sem iratkoztak a jogi egyetemre azok, akiknek majd 60 éves korukig kell dolgozniuk. 39 év múlva esedékes ez, amikorra az átlagember nyugdíjkorhatára már rég 70 év fölé emelkedhet, hiszen az elöregedés Romániát sújtja legjobban az EU országai közül. Érdemes tudatosítani a különbséget: nálunk jelenleg 65 év a férfiak, 63 év pedig a nők számára megszabott rendes korhatár, és ez 35 évi munka után jár; az igazságügyből viszont 25 év után, már 47 évesen is nyugdíjba lehet vonulni még az idén, januártól azonban négy hónapot csapnak hozzá minden évben.
Feltéve, ha így marad a törvény, ahogy a parlament megszavazta. A speciális nyugdíjak kis változásokat és elhanyagolható bevételeket hozó szabályozása annak a nagy reformcsomagnak a része, amelyért Marcel Ciolacu kormányfő szeptemberben égre-földre esküdözve felelősséget vállalt, az unalomig ismételgetve, hogy ő aztán végre és azonnal véget vet mindenféle méltánytalanságnak, ügyeskedésnek, meg nem érdemelt juttatásnak. A szociáldemokrata pártvezér nagyon ért ahhoz, hogy azt mondja, amit az emberek hallani akarnak, de jó, ha eszünkbe véssük a szavai és a tettei közötti távolságot, mert nagyjából ekkora reformot várhatunk tőle más téren is. Ennyit lehetett – hogy Klaus Iohannis államfőt idézzük, amikor literenként 50 banis ártámogatást szavazott meg (tavaly nyáron) a kormány a megugró üzemanyagárakra. Nyilván lehetett volna többet, de nem itt és nem ezzel a politikai osztállyal, amely nem fogja lebontani a maga hasznára felépített kasztrendszert. Intő és elborzasztó jel, hogy e társaságnak az egyetlen hosszú távú terve a kiváltságok fenntartására irányul, pedig de jó lenne több évtizedre rúgó, minden párt által felvállalt programokat látni az oktatás és az egészségügyi ellátás minőségének javítására, az elvándorlás és elöregedés megfékezésére, erdők-mezők-vizek védelmére, az infrastruktúra javítására, és mennyi mindenre még, amit hosszú ideje hanyagolnak, csak a választások előtt próbálnak kapkodva kikozmetikázni.
Éppen úgy, mint most a speciális nyugdíjak ügyét. És még ezt a kis lépést sem lehet ünnepelni, hiszen az alkotmánybíróság az elmúlt években háromszor dobta vissza az eltörlésüket, és megtörténhet, hogy ez a nagyon kíméletes, csak a felszínt karcoló negyedik változat sem fogja elnyerni a rendelkezések által közvetlenül érintett testület tagjainak tetszését. Mit és kinek számít a nemzeti össztermék 1 százalékára rúgó tétel, amit a különnyugdíjakra fizetnek ki, illetve az a 3,1 milliárd euró, amit a fenntarthatatlan nyugdíjrendszer éltetése miatt fog levágni az EU a helyreállítási alapokból? A mértékletességet a hatalmon levők mindig másoktól követelik meg. Ők legfeljebb a pofátlanságból engednek egy kicsit. És elvárják, hogy örüljünk ennek.
Borítókép: Facebook / Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor