Mindannyian egy családba születünk bele és abban is növekszünk fel – ha nem jön közbe valami tragédia. Itt megtanuljuk az élethez szükséges alapvető szabályokat, átvesszük a családi, szociális és kulturális lenyomatokat.
Az első hét év meghatározó a gyerek életében, hiszen ekkor rögzül minden pozitív és negatív minta. A gyerekagy – mint szivacs – szűretlenül szívja magába az otthoni környezetet, a család működési szokásait. Ha a gyerekkel gond van – viselkedésében, megnyilvánulásaiban –, valójában ő a család tükre, ő a „tünethordozó”. Ilyenkor érdemes megvizsgálni és helyrehozni a családon belüli állapotokat. A titkolózás, a csendesen lefolytatott viták, akár a problémák takargatása nem védi meg a gyereket attól, hogy érzékelje: valami nincs rendben. Ugyanis, ha értelmével nem is érti, de energetikailag „érzi” a családban lévő (erő)viszonyokat. Ezért van hatalmas felelőssége a szülői tudatosságnak.
A felcseperedő gyerek majd kamaszkorban úgyis „felülvizsgálja” a kapott értékeket, mintát, melyeket megkérdőjelez, próbálkozik a megértésükkel, majd azonosul velük vagy elutasítja. És fiatal felnőttként már saját nézőpontja van a világot illetően – ami elsősorban a családban megéltek/látottak alapján alakult ki. Természetesen ez majd tovább változhat, illetve fejlődik, hiszen személyes életének tapasztalatai – a nagybetűs élet viszontagságai által – csak ezután lesznek saját döntéseinek hozadékai. Innentől kezdve már nem a szülők, hanem maga az egyén köteles felelősséget vállalni élete alakulásáért.
A család harmóniája mindenképp pozitív hatással van a gyermek érzelmi, de akár értelmi fejlődésére is. De ennek hiányában is – a megfelelő tudatosság és felelősség vállalásával – lehet értékes életet kialakítani. És hogy mi az érték? – ezt mindenki önmagának kell hogy megválaszolja. Így lehet az, hogy bármelyik családban kerülhet egy „fekete bárány”, aki szembemegy a családi értékkel, felrúgja a szokott mintát, és saját nézőpontja szerint él, saját útját járja, ami neki az értéket adja.
Ez a szembefordulás nem árulás, hanem lehet egy újítás a családi vonalon, még inkább a (transz)generációs minták megtörése, hiszen örökölt mintáink nem mindig pozitívan hatnak, ezért szükség van a családi sebek gyógyítására.
Keresztes Erika bizalmi tanácsadó