Vajon milyen értékeket öröklünk a szüleinktől, nagyszüleinktől, és mit adunk tovább? Mennyire kötődünk egymáshoz, és milyen természeti környezetben nőnek fel a gyerekeink? Fontos-e számunkra a természet és a helyi értékeink? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket vetett fel az árkosi Vízcsűr Galériában pénteken bemutatott legújabb kiállítás, mely Sipos Gaudi Tünde és Nagy Gaudi Mátyás munkáiból készült Örökségünk tere címmel.
Hálával tartozik Rizmayer Péter képzőművésznek, aki először állított ki a csűrjében, és azóta szoros baráti kapcsolatba kerültek, aki fölvállalta a Vízcsűr eddigi kurátori szerepét, és reméli, hogy az elkövetkező kiállításoknak is kurátora lesz majd – mondta elöljáróban a házigazda Ferenczi Zoltán Sámuel, majd ismételten felhívta a figyelmet az örökség fontosságára. Hiszi azt, hogy a dédszülei büszkén néznek rá most valahonnan, mert amikor művészlelkű dédapja megépítette ezt a csűrt, már akkor úgy gondolhatta, hogy egyszer a művészetnek is helyet adhat majd ez az épület – jelentette ki. Reményét fejezte ki ugyanakkor, hogy rengeteg szemet és lelket gyönyörködtető kiállítás lesz még a csűrjében.
Rizmayer Péter, a kiállítás kurátora elmondta, ez a tárlat anya és fia viszonyán keresztül a természetről mesél, mely az egyik legfontosabb kapcsolódási pont Sipos Gaudi Tünde és Nagy Gaudi Mátyás között. Milyen jó lenne, ha a mi egymáshoz való viszonyainknak is ez lenne a kiindulópontja, „ha szoros kapcsolatban élnénk a természettel, nem lennének kiszáradt patakok, kiégett búzatáblák, és a gyermekeink vagy a gyermekeink gyermekei is ugyanabban a természeti környezetben tudnának játszani, mint amiben mi játszottunk” – fogalmazott a művész. Szerinte a csűr éppen ezt a természetközeliséget szimbolizálja, a gazda egykor azért alakított ki szoros kapcsolatot a természettel, hogy a családjának élelmet, életet biztosítson. Mindezt pedig a szó igazi értelmében fenntartható módon tette, hisz számára a természet igazi társ, családtag volt.
Érdeklődők a kiállításon
Végezetül Bartha Zonga múzeumpedagógus felolvasta Jász Attila költő, a magyarországi Új forrás című irodalmi és művészeti lap főszerkesztőjének erre a megnyitóra fogalmazott írását. A neves költő Örökléstan-kutatás című, személyes hangvételű írása címszópárok alapján próbálta bemutatni a kiállító művészt és fiát, valamint támpontokat adni a kiállított munkák értelmezéséhez. Egy Paul Klee-képpel való művészi rokonságról írt, majd arról, hogy Sipos Gaudi Tünde hogyan vált alkotótársává második gyermekkötete illusztrátoraként. Gaál József festőművészt idézve hangsúlyozta: „Sipos Gaudi Tünde munkái a művészet elvonatkoztatott, belső világában születnek, de absztrakciója organikus, jellé alakuló nyomhagyásai megőrzik a természeti formákat”. Mint kifejtette, nem lepte meg, hogy Tünde a fiával együtt „illusztrálta azt a negatív átalakulási folyamatot, ami a természetben körülöttünk zajlik”, hisz tudja, hogy gyermekként mennyire fontos volt számára a patak, az erdő, a mező, a legelő, és ezt szeretné átörökíteni anyukaként és művészként is. Bevallása szerint gyerekkorában ő maga is sokat ücsörgött kukoricás góréban, patakparton, ismerős számára az érzés, ami a kiállító művészeket megihlette, Erdély különben is a lélek szárnyalásának végtelen terét szimbolizálja számára. Mintegy összegzésként így fogalmazott: „az egykori használati teret (csűrt) elvarázsolni művészeti, közösségi területté, ami által éppen a természeti közeg jelenítődik meg – kövek, (gyógyító erejű) nyírfák, vizek, mezők, legelők –, legmagasabb rendű szellemi feladat, igazi teremtés”.
Sipos Gaudi Tünde végül köszönetet mondott a házigazdának, a vendégeknek és családjának, büszke anyának nevezve magát azért, hogy tízéves fiával együtt állíthatott ki a Vízcsűr Galériában.