Minden nő megérdemel egy regényt – hangzott el felvezetésként azon a találkozón, amelyen a kortárs magyar szórakoztató irodalom egyik legolvasottabb szerzője, Vass Virág volt a Bod Péter Megyei Könyvtár és a Szent György Napok kedd esti vendége. Életéről, pályájáról, utazásairól, regényei születéséről mesélt Tulit Éva színésznő kérdéseire válaszolva.
Bár egyik nagymamája erdélyi származású, utoljára a 70-es években járt tájainkon, s igaz, most csak nagyon rövid idő állt rendelkezésére, de a jól ismert sztereotípiákon túli világba próbált bepillantani. Lehet, a frissen kirobbant tavasz, lehet, a városünnep pezsgése okán, de különös mediterrán életörömmel találkozott, mindenképpen úgy érzi, ide vissza kell jönnie – mondotta a találkozó elején. Ezt követően beszélt arról, miként lett újságíró, nagyon fiatalon a Nők Lapja, majd a nemzetközi Elle magazin magyarországi főszerkesztője, ennek köszönhetően hogyan járta be a világot, s az évek során szerzett tapasztalatai miképpen segítették a majdani regénybeli karakterek megformálásában. Íróvá válását az új trendnek is köszönheti, a kiadók újságírókból, forgatókönyvírókból igyekeznek kinevelni, felépíteni eljövendő népszerű szerzőiket, így kapott ő is felkérést, írta meg első regényét, melyet aztán újabbak követtek. Jövő héten adja le legfrissebb alkotását, melynek címe Sohaférfi.
Vass Virág regényei női élethelyzeteket mutatnak meg, ezek meglátása szerint meglehetősen hasonlóak a világ minden pontján, nincs nagy különbség Párizs, Moszkva vagy éppen India között, a közép-kelet-európai nőkben talán a megfelelési kényszer nagyobb, mint nyugatabbra élő társaikban – osztotta meg tapasztalatát. Legújabb regényében egy aktuális kérdéssel foglalkozik, azzal hogy egyre későbbre tolódik a családalapítás, a gyermekvállalás, míg tíz évvel ezelőtt általában harmincéves korukra összeházasodtak a párok, ma ez az időszak negyvenre tolódott, a férfiak nem akarják elkötelezni magukat, így sok nő marad egyedül harmincas évei második felére.
Vass Virág mesélt az alkotás gyötrelmeiről, hogyan alakul egy-egy regény, miként születnek a karakterek, a címek, melyeket ő talál ki (Vulevú, Franciadrazsé, Sokszor csókol India, Ringass Amadeus), s melyekhez ragaszkodik a későbbiekben is. Sikere van, szeretik regényeit az olvasók és kiadója, de folyamatosan dolgoznia, alkotnia kell, mert ebben a műfajban nagyon hamar elfeledik azt, aki lekerül a könyvesboltok polcáról – mondotta.