Rímbe szedett tabudöntögetés fiataloknak, és nem csak nekik

2013. április 26., péntek, Közélet

Egyre népszerűbb tájainkon is a slam poetry, amely a költészet és előadó-művészet tabukat, kötöttségeket döntögető keveréke, s amely Magyarországon ma már többszázas tömegeket vonz, de nemrég Kolozsváron is kicsinek bizonyult a Bulgakov az erdélyi slamverseny első fordulóján.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Sepsiszent­györgyön is volt már néhány próbálkozás, elsősorban diákok mutatkoztak be főleg hasonló korú társaiknak, így nem véletlen, hogy az erdélyi slam két „nagyágyújának” Szent György-napi fellépésére is főleg tizenévesek voltak kíváncsiak. Igaz, szép számban, a Huhuu zsúfolásig megtelt szerda este.
Fiatal, sok esetben pályakezdő költők (vagy akár színészek) műfaja a slam, hisz a bejáratott irodalmi körökbe bekerülni ma sem egyszerű, ugyanakkor nem is biztos, hogy vonzóak az alig pár embert megmozgató konvencionális író-olvasó találkozók – fogalmazott Kiss Bence kérdésére válaszolva az egyik fellépő, Márkus András, aki fiatalnak fiatal, de  már három kötete jelent meg, pályakezdőnek nem nevezhető. A szentgyörgyi származású Vass Ákos sem slameléssel kezdte, kötete is van már, s tavaly debütdíjat nyert. Mint mondotta, számára a slam azt a szabadságot adta meg, amit a vers kötött formája nem tudott, „itt, úgy érzem, teljesen szabad kezem van, és szabad szám” – fogalmazott.
A felolvasásokkal fűszerezett majd egyórás beszélgetésen még sok minden kiderült. Például, hogy a brutális, olykor csúnya szavakra, kifejezésekre nemcsak azért van szükség, mert attól „menőbb” lesz a vers, de figyelemfelkeltés szempontjából is sokszor ez a hatékonyabb módszer. A slam tulajdonképpen az egyik legdemokratikusabb műfaj: van egy mikrofon, és minden a közönségen múlik, azon, hogy jó vagy sem, amit csinálsz, „vagy azonnal esel, vagy azonnal mész felfelé”. Ugyanakkor nem igaz, hogy az ifjúság nem fogékony a művészetekre, csak éppen meg kell találni azt a formát, amely felkelti az érdeklődését. „Pörgés van, kell hogy legyen show-jellege, interaktív kell hogy legyen, haladni kell a korral” – fogalmazta meg Márkus András.
S a recept a jelek szerint működik. Működött szerda este a Huhuuban és az egyre gyakoribb bemutatókon is. Legközelebb május 3-án, az Erdélyi Slam Poetry verseny sepsiszentgyörgyi fordulóján lehet ismerkedni a szabad szájú műfajjal, ifjú művelőivel, show-t és bulit ígérnek, a legjobbak kiválasztásába pedig komoly beleszólása lesz a közönségnek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 254
szavazógép
2013-04-26: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Diákegyüttesek zenei viadala (Ismerős Arcok a HDT-n)

Öt székelyföldi város hét csapatba tömörülő ifjú zenészei jelentkeztek, a szakmai zsűri értékelését és az előválogatást követően végül öt zenekar villanthatta meg tehetségét tegnap Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Diákegyüttesek Találkozóján, mely idén is része a városnapi rendezvénysorozatnak.
2013-04-26: Közélet - Mózes László:

A befektető megosztja a háromszékieket (Rétyi faipari beruházás)

A tervezett rétyi faipari beruházás kapcsán tartott sajtótájékozatatót tegnap a sepsiszentgyörgyi megyeházán Klárik László szenátor és Tamás Sándor megyeitanács-elnök. Klárik a befektetés hozadékát, a lehetséges veszteségeket, kételyeket és veszélyeket mérlegelte, Tamás pedig leszögezte: ebben az ügyben mind a megyeháza, mind ő maga törvényesen és tisztességesen fog eljárni.