Valódi tudományos műhely képviselői, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium diákjai mutatkoztak be tegnap délután a megyei könyvtárban. A Magyar Tudomány Napjához igazodva Popescu Andrea, Roşu Kriszta, Kovács Gellért Pál és Pünkösti Zsolt az Európai Űrszövetség által középiskolások számára meghirdetett versenyről tartott vetítéssel egybekötött élménybeszámolót.
Az előző évi, Európai CanSat Vetélkedő erdélyi csapata tizenhárom csoporttal mérte össze tudását Norvégiában, feladatuk pedig egy műholdhoz hasonló, ám üdítős dobozban elférő miniszatelit megépítése, programálása volt – a berendezés különböző légkörfizikai mérések elvégzésére alkalmas. A fiatalok több hónapos kitartó munka és tesztelés után próbálhatták ki szerkezetüket, de tudományos jelentéseket is küldtek a szervezőknek, majd a projekt fénypontjaként Norvégiában 1 km-es magasságba lőtték fel berendezésüket, mely ereszkedés közben különböző méréseket végzett.
Az ismertetett projektek fontossága kapcsán Roşu Kriszta elmondta, ezek olyanfajta kísérletek, programok, melyek révén az iskolában megszerzett elméleti tudást sikerült gyakorlatba ültetniük, és valóban megtapasztalhatták, milyen a tudományos munka. Előadásaik célja, hogy diáktársaikat is bátorítsák, ne torpanjanak meg, próbálkozzanak hasonló projektekkel, a közösséget pedig arra is figyelmeztetik, mennyire keresettek ma a reáltudományokkal foglalkozó szakemberek.
Szűk órára tudományos játszótérré változott a Gábor Áron Terem, ahol a mikós Tudósklub tagjai által megépített szerkezeteket a hallgatóság kézbe vehette, illetve működés közben is láthatta. Krecht Rudolf a tanintézményeket a robotikába bevezető fővárosi versenyt, az ennek kapcsán megépített robotot, illetve saját fejlesztésű, szabadalmaztatott tűzoltórobotját mutatta be. A genfi részecskegyorsítóról a csapat felkészítő tanára, Pető Mária tartott érdekes előadást, személyes tapasztalatait tolmácsolva az érdeklődőknek.