A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) reméli, hogy lesz magyar többségű választási körzet az októberre előrehozott ukrán parlamenti választásokon, mert panaszt tett a Központi Választási Bizottság (CVK) azon döntése ellen, amellyel lehetetlenné vált, hogy a kárpátaljai magyarság saját képviselőt juttasson a parlamentbe – közölte Brenzovics László, a KMKSZ elnöke Ungváron.
A politikus úgy vélte, az adott esetben értelmezési problémáról van szó, mivel a mostani, előrehozott parlamenti voksolásra a 2012-es választójogi törvény szerint jelölték ki a választási körzeteket Ukrajnában, ám ezt a jogszabályt 2013-ban módosították. A módosított törvényben világosan megfogalmazták, hogy a körzetek kialakításakor figyelembe kell venni a nemzetiségi arányokat, lehetőség szerint egy körzetbe kell kerülniük az egy tömbben élő kisebbségek településeinek – fűzte hozzá. Ilyen lehetőség szerinte a kárpátaljai magyarság esetében adott, amit az is bizonyít, hogy 1990-ben, 1994-ben, 1998-ban és 2002-ben is volt olyan körzet, amelyben a magyar nemzetiségű választók aránya 50 százalék fölött volt. Brenzovics kifejtette: számukra érthetetlen, hogy ha Ukrajnában új választást írnak ki, s időközben született egy új választójogi törvény, akkor miért nem ennek a jogszabálynak megfelelően osztják fel a választási körzeteket. Tudomása szerint a parlament és a választási bizottság is ülésezni fog, tehát lesz lehetőség arra, hogy ezt a fájó problémát megoldják, annál is inkább, hogy Petro Porosenko államfő még elnökjelöltként biztosította támogatásáról a kárpátaljai magyarság említett igényét.
A KMKSZ kilátásba helyezte, hogy nemzetközi szervezetekhez fordul, ha a CVK-nál nem sikerül elérnie a magyar többségű parlamenti választókerület kialakítását.
Tiltakozik a Fidesz
A nemzeti kisebbségek jogainak tiszteletben tartására és a jelenleg hatályos kisebbségi és választási törvények betartására szólította fel az Ukrán Központi Választási Bizottságot a Fidesz–KDNP európai parlamenti (EP) képviselőcsoportja hétfőn. Az augusztus 27-én kiadott rendeletben rögzített körzethatárok érvényesítése megfosztaná a 150 ezres kárpátaljai magyarságot a parlamenti képviselet megszerzésének lehetőségétől, és ez még az ukrán választási törvénynek is ellentmond – írták a közleményben. Az ukrán belpolitikai válság megoldását az Európai Unió a demokratikus jogállamiság irányába vezető reformok végrehajtásában látja. Ennek része a nemzeti kisebbségek védelme és jogainak tiszteletben tartása – emelte ki a közlemény.