A legrangosabb néprajzi kitüntetéssel, Györffy István-emlékéremmel tüntette ki a Magyar Néprajzi Társaság a Székely Nemzeti Múzeum egykori muzeológusát, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Magyar Néprajz és Antropológia Tanszékének nyugalmazott tanárát, a tárgyi kultúra, a gazdálkodás és életforma, a díszítőművészet és a népköltészet jeles kutatóját. A rangos elismerést tegnap Bereczki Ibolya, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum aligazgatója, a Magyar Néprajzi Társaság alelnöke adta át Gazda Klárának Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban.
Laudációjában Bereczki Ibolya többek között hangsúlyozta: „A sepsiszentgyörgyi múzeum munkatársaként Gazda Klárának jelentős szerepe volt a néprajzi tárgyak rendszerezésében, leírásában és az állomány gazdagításában. Rövid ideig a kolozsvári Folklór Intézet munkatársaként dolgozott, ahol a magyar állomány motívumok szerinti rendszerezését végezte. Jelentős szerepet vállalt Demény István Pál hagyatékának gondozásában, megjelentetésében. Egyetemi oktatóként egy generáció szemléletét határozta meg, egy generációt nevelt a tudomány tiszteletére, a módszeres kutatásra. Harminchárom egyetemi záródolgozatot irányított. Éveken keresztül részt vett a doktori iskola hallgatóinak szakmai irányításában, a disszertációk értékelésében.”
A méltató kitért Gazda Klára tudományos kiadványaira, elsőként említette az 1980-ban megjelent, majd 2008-ban újrakiadott Gyermekvilág Esztelneken című monográfiát, amelyet a néprajzi kutatások történetében mindmáig kimagasló vállalkozásnak nevezett. A székely népviselet rendszerét, az egyes viseletdarabok típusait és funkcióit, a viselet mint rendszer változását feldolgozó, 1998-ban megjelent művekről (a Haáz Sándorral együtt kiadott Székelyek ünneplőben: színek és formák a székelyföldi népviseletben és A székely népviselet) is elismerően beszélt. Sorolta jegyzeteit, dolgozatait, és azokat a jelentős szakmai egyesületeket, amelyeknek Gazda Klára tagja: Erdélyi Múzeum-Egyesület, a Kriza János Néprajzi Társaság alapító tagja, Magyar Szemiotikai Társaság, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság választmányi tagja, Györffy István Néprajzi Egyesület, a Magyar Néprajzi Társaság tiszteleti tagja, Nemzetközi Magyarságtudományi Társaság, az MTA köztestületi tagja, több díj és kitüntetés birtokosa.
Életművének gazdagságát és jelentőségét tekintve, szakmai érdemeit, elkötelezettségét ismerve javasolták, hogy a Magyar Néprajzi Társaság Györffy István-emlékéremmel tüntesse ki 2015-ben dr. Gazda Klárát.