Kényes, de lényeges, a román-magyar együttélésre vonatkozó kérdéseket feszeget az Osonó Színházműhely Ismeretlen barátok társasága, avagy Piknik egy japán szőnyegen című, Fazakas Misi által rendezett új előadása. A Tamási Áron Színház előcsarnokában tartott bemutató után a „félig-meddig fórumszínházként” említett produkciót sepsiszentgyörgyi iskolákba viszik el, ugyanis elsődlegesen osztálytermi előadásként hívták életre.
Az Osonó a szintén megyeszékhelyi, román fiatalokat tömörítő Ecou Egyesület tagjaival, a szereplők személyes történeteire alapozva hozta létre a román és magyar nyelvű előadást, a színházi projekt tanácsadója, a darab szövegírója Nina Ţînţar. Kezdeményezésük mindenképp úttörő, ugyanis a nézők – többnyire diákok – nem csupán megtekintik a gondokat lajstromba vevő előadást, hanem meg is beszélik, és mindez része ennek a különleges színházi pikniknek.
A középiskolás diákokat is felvonultató színészcsapat a térségre jellemző élethelyzetekből indul ki, az előadásban mindkét nemzet képviselői saját szemszögükből értelmezik a közismertnek mondható problémákat, mint amilyen a székely zászló és a bozgorozás, kinek a személyiségei, történelme fontosabb (az egyik, ez utóbbi témakörben elhangzó megállapítás: „a ti Bocsárditok összehasonlíthatatlan a mi Afrimunkkal”), avagy kinek jobb a pálinkája? De visszaköszön a román nyelv elsajátítása, oktatása körüli örök probléma is, az egyik magyar ajkú szereplő megfogalmazza, sajnálja, hogy nem beszél jól románul, de azt anyanyelvként oktatva nem lehet megtanulni, s az, hogy nem tudják leküzdeni a nyelvi korlátot, nem jelenti, hogy nem is akarják... Egyben elutasítják a felületes ítélkezést, s az ismeretlen barátok társasága az a nemzetiségtől független közösség, amely beismeri saját tudatlanságát.
A darab Kriszta 18 éves születésnapja körül oszcillál, a végén összevesznek románok és magyarok, elmennek, majd újra visszajönnek, csak azt nem tudni, együtt-e vagy külön? Itt ér véget a produkció, aztán nézők, szereplők beszélgetnek (ez a bemutatón elmaradt). Az előadás kevésbé teátrális, erőssége viszont az egyenes beszéd, a szókimondás, ami a színészek (Daragics Bernadette, Mihai Grigoroşcuţă, Hegyi Kincső, Kovács Emese, Mucha Oszkár, Anca Poşircă, Radu Bogdan Ştefan és Krista Sălăgean) lelkén, az a száján is. Éppen ezért ígéretes, s azáltal, hogy fiatalokat céloz meg, jó eséllyel késztetheti mérlegelésre, gondolkodásra a dogmák hálójában vergődőket, a befolyásoltak, félrevezetettek és manipuláltak tekintélyes seregét.