Vonalkövető robotot lehet készíteni Lego-alkatrészekből, tizenévesen megalkotható álmaink távirányítós járműve, valamint az időjárás paramétereit követő különleges gépezet. Mindezt a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium tudósklubjának diákjai bizonyították kedd esti bemutatójukon a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében. Az est meghívottja, dr. Balázsi Gábor olaszteleki származású, az Amerikai Egyesült Államokban dolgozó kutatófizikus volt. (A vele készített beszélgetésünket egy következő lapszámunkban közöljük.)
A Háromszéki TÉT (Tudás-Élmény-Tapasztalat)-estek keddi kiadásán elsőként Vörös Ábel hatodikos, Harkó Csanád és Veres-Vitályos Áron kilencedikes, Medgyesi Attila és Veres-Vitályos Álmos tizedikes tanuló mutatta be matematikai, fizikai, elektronikai, elektrotechnikai, számítástechnikai tudást feltételező alkotását. Az általuk készített robotok mind jól működtek, gyakorlati hasznukról is sokat elárultak a készítők. Különös figyelmet érdemel az időjárás paramétereit rögzítő és kijelző készülék, amit a két tizedikes diák az iskolának ajánl fel, általa követhető lesz a páratartalom, a hőmérséklet, a légnyomás, az ultraibolya-sugárzás adott pillanatban.
A diákok bemutatójának második felében Krecht Rudolf végzős tanuló beszélt arról, hogy a májusban Budapesten tartott XXIV. Nemzetközi Tudományos és Innovációs Ifjúsági Tehetségkutató Versenyen második díjat nyert, katasztrófák esetén bevethető mentőrobotja megépítéséhez nem kért anyagi segítséget, versenyek, pályázatok révén ő maga teremtette elő a szükséges összeget, s bár örvend az említett elismerésnek, az igazi elégtétele az, hogy a mentőrobot működik, a munkája nem volt hiábavaló.
A Székely Mikó Kollégium Pető Mária fizika szakos tanár vezette tudósklubja ezúttal is bizonyította, a különlegesen tehetséges és a tudományok iránt érdeklődő diákoknak teret ad a kibontakozásra, eddigi eredményeik pedig feljogosítják őket arra, hogy Sepsiszentgyörgy egyik rangos tudományos műhelyeként határozzák meg magukat.