Szent György NapokKalandozás a monyók világában

2016. április 21., csütörtök, Közélet

Kicsiket és nagyokat hívtak kalandozásra a monyók világába szerda délben a Bod Péter Megyei Könyvtárba. A kisszámú gyermek- és valamelyest népesebb felnőttközönség Gergely Edó második „monyókönyvének” bemutatóján megismerhette a szerzőt, kisfiát és az általuk életre keltett különös, de talán mindannyiunkban ott rejtőző mesevilágot.

  • Nagy Enikő, Gergely Edó és fia, Márkus. Tompa Réka felvétele
    Nagy Enikő, Gergely Edó és fia, Márkus. Tompa Réka felvétele

Gergely Edó két egykori osztálytársa, Prezsmer Boglárka és Nagy Enikő kérdéseire válaszolva mutatkozott be, mesélt szülőfalujáról, későbbi életét meghatározó gyermekkoráról Olthévízen, Sepsiszentgyörgyi mikeses diákéveiről, bukaresti egyetemista időszakáról, külföldi kalandozásairól, hazatéréséről, no meg természetesen a monyók, történeteik születéséről. Kisfia, Márkus kérésére kezdett meséket kitalálni, a gyermek fantáziájában születtek meg az első képzeletbeli figurák, a süsük, aztán gyarapodtak, és előbb élőszóban, majd könyv formájában is életre kelt a monyócsalád, a különféle monyók sokasága. A kis történetek pedig meseregénnyé duzzadtak, immár a másodikká, a Monyómeséket követte a tavaly nyáron megjelent Monyónyár.
Hogy milyenek a monyók? Maga a szerző első könyve első soraiban így ír: „Nem tudom, milyenek a monyók. Mindig másak és mindig máshonnan bukkannak elő.” És mint egy magyarországi könyvismertető fogalmaz: „Lélekben növekedni képes kis lények, akik valahol a látható és láthatatlan világok határán élnek, öntörvényűek, néha furcsán okoskodóak, nyelvi humoruk az óvodáskorú gyermekek nyelvéhez áll közel. Látszólag jelentéktelen dolgokkal töltik idejüket, olyasmikkel, amik a felnőttek szemében időfecsérlésnek tűnhetnek, azonban a monyók és a gyerekek időtlen létében csak ezeknek a cselekedeteknek van igazán értelmük.”
A felolvasott meserészleteknek köszönhetően ebbe a monyóvilágba nyerhetett bepillantást a sepsiszentgyörgyi közönség. Egy szerethető, kedves mesevilágba, amely nemcsak a kicsiket, de a nagyokat is elvarázsolja, mert mint Prezsmer Boglárka fogalmazott, „kerek, és lakói jól érzik magukat benne”. Jó lenne, ha minél több gyermek és sok-sok felnőtt is elkalandozna benne.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 89
szavazógép
2016-04-21: Közélet - Demeter J. Ildikó:

Mesetáncok borúra, derűre (Szent György Napok)

Manapság interaktív műsornak hívják, habár régóta jó szórakozás, ha az előadó a közönséget is megmozgatja. Az idén 25 éves, a játékos hagyományőrzésre szakosodott magyarországi Kolompos együttes ismert és kevésbé ismert népi gyermekdalokat hozott a 25. Szent György Napokra, a rendezvény házigazdája pedig a szintén 25 éves Szent György cserkészcsapat volt.
2016-04-21: Közélet - Nagy B. Sándor:

Kortárs irodalom diákoknak (Szent György Napok)

2013-ban indította útjára a pozsonyi Pagony Kiadó a Tilos az Á könyvek sorozatát, azzal a céllal, hogy minőségi kortárs irodalmat kínáljon olvasásra középiskolás korú („young adult”-nak nevezett) fiataloknak. Az idei Szent György Napok kulturális hetében sepsiszentgyörgyi líceumokban mutatkozott be a Tilos az Á.