Előadás egy előadásrólA székelyek címerei

2016. október 22., szombat, Közélet

Dr. Szekeres Attila István sepsiszentgyörgyi heraldikus, az Erdélyi Címer- és Zászlótudományi Egyesület elnöke a skóciai Glasgowban tartott előadást augusztusban a székely közösség címerének alakulásáról, mely előadásnak az ottani személyes élményekkel fűszerezett magyar nyelvű változatát a szentgyörgyi közönség is meghallgathatta csütörtök este a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábort Áron Termében.

  • Dr. Szekeres Attila István előadás közben
    Dr. Szekeres Attila István előadás közben
  • Fél évezredes székely címerek
    Fél évezredes székely címerek


A Glasgow-ban szervezett 32. Nemzetközi Genealógiai és Heraldikai Kongresszuson tartott előadás címe pontosan meghatározza a témáját is: A székely közösség címerének alakulása annak megjelenésétől addig, amíg a legnagyobb romániai nemzeti kisebbségi közösség, a magyarság autonómiaharcának jelképévé vált.
A sepsiszentgyörgyi előadás bevezetőjében a kong­resszusról és a bejelentkezés körülményeiről mesélt Szekeres Attila István. Elmondta, hogy a kétévente szervezett rangos nemzetközi eseményen többnyire csak „a nyugati világ bajnokai” szoktak jelen lenni, a harmincöt címertani bemutató előadói közül most is csak öten voltak kelet-európaiak. Mint megtudhattuk, a nyugat-európai szakembereknek van fogalmuk Erdélyről, de az amerikaiak, ausztrálok például sosem hallottak még róla. Az erdélyi magyarság helyzetéről, a székely közösség létéről a nyugatiaknak sem volt tudomása, így a címertörténetről szóló előadás érdekes és hiánypótló ismeretanyag volt számukra.
A vetített képes előadás – melyet eredeti formájában, angol nyelvű szövegkísérettel láthattunk – Székelyföld bemutatásával kezdődött, majd rátért a címer különböző forráshelyekről származó első változatainak ismertetésére. A medvefőt, szívet és koronát átszúró kardot tartó, könyökben hajlított, jobbra fordult páncélos kart ábrázoló úgynevezett régi székely címernél sokkal egyszerűbb az új, a napot és növekvő holdsarlót megjelenítő, melyben a címer története során a nap elődje a csillag volt. 1580-tól, Báthori Kristóf vajdával kezdődően a fejedelmek családi címerük mellett az erdélyi rendek jelképeit is beiktatták címereikbe. A napot és holdsarlót megjelenítő székely rendi nemzet pecsétjéről az 1659-ben Szászsebesen tartott országgyűlésen határoztak. Akkor az erdélyi vármegyék, a székelység, a szászok és az Erdélyhez „incorporáltatott” magyarországi részek jelképeit foglalták törvénybe. A napot és holdat tartalmazó Erdély-címert szerkesztették be az osztrák–magyar kiegyezés utáni Magyar Királyság címerébe, az első világháborút követően pedig Románia címerébe is.
A címertörténet végén a közelmúltban fotózott, zászlóerdőket ábrázoló képkockák következtek, az előadó pedig elmondta: a román hatalom székelyjelkép-üldözése miatt Erdély magyarlakta vidékein egyre szaporodnak a székely zászlók, melyek használata a romániai magyarság autonómiatörekvésének szimbólumává vált. Egy, a kongresszuson részt vett spanyol genealógus Facebook-bejegyzésével zárta előadását: a székely zászlóval fotózkodó amerikai nagykövet képét osztotta meg azzal a megjegyzéssel, hogy akik részt vettek Szekeres Attila István előadásán, tudják, miről is van szó. Volt eredménye tehát a skóciai bemutatónak – tette hozzá.
A hallgatóság közül többen is hozzászóltak, kérdeztek az előadótól. Cserey Zoltán történész pedig spontán bemutatót tartott Szekeres Attila Istvánról és munkásságáról. Eredetileg mérnöki végzettsége van, de már rég elköteleződött a történelemtudomány iránt, címerkutatóvá vált, elvégezte a történelem szakot, címertanból doktorált, üstökösként ível a címertani karrierje, amit Magyarország és Románia rangos állami kitüntetései is bizonyítanak. Termékeny szakíró, a címertan kutatása mellett címerkészítéssel is foglalkozik: hites címergrafikusként a háromszéki települések zömének címerét ő tervezte.
Az előadás végén Szekeres Attila István skóciai élményeiről mesélt és fotókat vetített.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 254
szavazógép
2016-10-22: Közélet - Szekeres Attila:

A Székely Hadosztály harcai

A Székely Hadosztály és a Tanácsköztársaság harcai címmel tartott előadást Romsics Ignác történész, akadémikus a Kós Károly Akadémia történelmi előadás-sorozata keretében Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeumban szerda este.
2016-10-22: Máról holnapra - Váry O. Péter:

Ötven, hatvan

Tíz évvel ezelőtt, az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulóján Budapest utcáit nem a méltóságos ünneplés hangulata jellemezte. Október 23-a előtt már napokkal a rossz emlékű Gyurcsány-kormány menesztéséért tüntetők foglalták el a Kossuth teret, a hatalom parancsát teljesítő rendőrség vaskerítéssel távolította el őket az Országház közeléből. A tüntetők tábort vertek a téren. Sátrakban laktak, hatalmas üstökben állandóan főtt az étel. És egyfolytában szónokok emelkedtek ki közülük, olvasták Gyurcsány fejére bűneit.