Milbacher Róbert Szűz Mária jegyese című prózakötetéről beszélgetett szombat este a sepsiszentgyörgyi Tein Teaházban Szonda Szabolcs könyvtárigazgató, Murányi Sándor Olivér író és Szegő János irodalomkritikus, a Magvető Kiadó szerkesztője a lassan az 50. kiadás felé tartó Kultúrteaház sorozat részeként zajló eseményen.
A könyvbemutató egy négy helyszínes erdélyi körút utolsó állomása volt, melyen a legjobb első prózakötetért járó Margó-díj idei kitüntetettjével ismerkedhetünk meg. Murányi Sándor, a turné házigazdája elmondta: ezúttal irodalomkritikus is követte a szerzőt körútján, így izgalmasabbak lehetnek a beszélgetések.
A szerző irodalomtörténész, a Pécsi Tudományegyetem tanára e mosatni szépirodalmi próbálkozása előtt írt már néhány irodalomtörténeti könyvet is. Falun nőtt fel, jelenleg egy Pécs melletti településen él, és ezt a világot próbálja bemutatni Szűz Mária jegyese című, különös műfajú és nyelvezetű kötetében olyan egymással összefüggő novellák által, melyekből nem áll össze egy nagy közös történet. A könyv örök emberi kérdésekről szól, de szereplői politikai és gazdasági szempontból a társadalom perifériájára szorult, jelentéktelen kisemberek, akik nem szavaznak és nem fogyasztanak, bizonyos értelemben pedig nyelvtelenek is, mert nem tudják szavakba önteni problémáikat. A kiadvány nyelvezete is különleges: az egyszerű párbeszédekben gyakran szépirodalmi idézetek hangzanak el, melyek teljesen más értelmet nyernek ilyen kontextusban.
Milbacher Róbert elmondta, művével azt szerette volna bizonyítani, hogy bár a mai politikai őrületben ezt gyakran kétségbe vonják, minden szinten működik az emberség.