Markó Béla lemondott

2007. július 4., szerda, Közélet

Az államfő menesztését célzó népszavazás kudarca után tett ígéretéhez híven tegnap lemondott kormányfőhelyettesi tisztségéből Markó Béla RMDSZ-elnök, hogy ,,erejét és figyelmét" a magyar érdekképviseleten belüli munkára, konkrétan a választók és választottak közötti kommunikáció javítására fordítsa — a magyarság szembefordulását a fentről jövő utasításokkal (azaz azt a tényt, hogy a referendumon résztvevők háromnegyede az államfő mellett, vagy ha úgy tetszik, az RMDSZ ellen állt ki) ugyanis ennek hiányosságaival magyarázták.

Tegnapi sajtóértekezletén maga Markó jelentette be lemondását, hangsúlyozva: lépése semmiféle politikai üzenetnek nem tekinthető, az RMDSZ mindettől függetlenül kormányon marad a liberális párttal együtt, végzi tovább a dolgát. Ő maga sem vonul ki teljesen a kormányzati munkából, hiszen a szövetség vezetőjeként továbbra is koordinálni fogja a kormánytagok ― miniszterek és államtitkárok ― munkáját. Értékelése szerint a miniszterelnök-helyettesi poszton eltöltött két és fél év alatt Romániában jelentős eredményeket értek el az általa felügyelt területeken, azaz az európai integráció, az oktatás és a kultúra terén.

Az egész kormány, a romániai politikai pártok közös sikerének nevezte, hogy Románia európai uniós csatlakozása nem szenvedett késedelmet, s hogy az idén a korábbinál több pénzt sikerült biztosítani az oktatás és a kultúra számára. Kérdésre válaszolva elmondta: az RMDSZ-en belül kell döntést hozni majd arról, hogy mi legyen a miniszterelnök-helyettesi tisztség sorsa. Lehet, hogy jelölnek majd valakit, de az is lehet, hogy a poszt üresen marad. A funkció az RMDSZ-é marad, tehát nem kell egyik napról a másikra dönteni annak betöltéséről. Ellene szóló érvként említette, hogy a tisztséget úgymond a koalíciós pártok elnökei számára alakították ki, és az volt a cél, hogy legalább a politikai döntések egy részét a kormányon belül hozzák meg. Az RMDSZ-elnök kijelentette: annak ellenére döntött a visszalépés mellett, hogy tisztsége révén az erdélyi magyarság minden korábbinál magasabb szinten és súllyal képviseltette magát a döntéshozatalban, amely — minden látszat ellenére — jobban működött azáltal, hogy ő ott volt a kormányban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 261
szavazógép
2007-07-04: Kitekintő - x:

Míg múltad marad, idegen maradsz

Beder Tibor felvétele
Szent László nyomában
Negyvennyolcan álljuk körül Lőcse főterén a szobrot. Csak a talapzata öt méter magas, a rajta álló daliás férfi is lehet vagy három méter. Erdély különböző tájegységeiről, de többségében Székelyföldről gyűltünk össze mi, a 8. Lármafa-találkozó résztvevői. Két nappal előbb az erdélyi mezőség keleti peremén fekvő Cegőtelkéről indultunk el, arról a helyről, amelynek közelében 1068-ban a Kerlés melletti Cserhalom mezején László herceg, a későbbi szent király a leányrabló kun vezértől visszaszerezte a Nagyváradról elhurcolt magyar leányt.
2007-07-04: Közélet - x:

Csendes az új elnök

Hat támogató és öt ellenszavazattal Csendes Lászlót választotta elnökké a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (SZIVOT) tegnap. Csendes ellenében Laurenţiu Tănase indult az SZDP képviselőjeként.