Miloš Zeman cseh államfő ma délután fogadja Bohuslav Sobotka szociáldemokrata miniszterelnököt, aki benyújtja kormánya lemondását. Ez várhatóan május közepétől lesz hatályos.
Bohuslav Sobotka kedden jelentette be, hogy a kormánykoalícióban kialakult súlyos feszültség miatt – amelyet szerinte Andrej Babiš kormányfőhelyettes, pénzügyminiszter volt vállalkozásai körüli zavaros ügyek váltottak ki – benyújtja kormányának lemondását. A legkézenfekvőbb megoldás, a miniszter menesztése, szerinte azért nem jöhet szóba, mert Babiš, aki egyben a koalíciós ANO mozgalom elnöke is, ezután a mártír szerepében tetszeleghetne, s ez az októberre kiírt képviselőházi választások előtt árthatna a többi pártnak.
Miloš Zeman tegnap délután a prágai Hradzsinban fogadta Andrej Babišt. Ezt követően Milan Chovanec belügyminisztert a Cseh Szociáldemokrata Párt alelnökét várta. Sobotka viszonya az államfővel köztudottan nagyon feszült és rossz. Sobotka ugyanis Zeman első államfői jelölésekor, 2003-ban a szociáldemokraták azon frakciójába állt be, akik volt elnöküket nem voltak hajlandóak támogatni, s ellene szavaztak. Zeman mindezt máig nem bocsátotta meg Sobotkának.