NEM ÉPÜLNEK, CSAK ROMLANAK. Csigalassúsággal halad az autópályák építése Romániában: 2015 és 2017 között összesen 45 kilométer sztrádát adtak át a forgalomnak, ez egyötödét jelenti az utóbbi három kormány által megígért 250 kilométernek.
Erre a 45 kilométerre 300 millió eurót költöttek. És nem csak az a baj, hogy nem épülnek új autópálya-szakaszok: a meglévők is fokozatosan tönkremennek. Nemrégiben az épülő Lugos–Déva szakasz töltése 11 méteres szélességben és 70 méteres hosszúságban beroskadt, a Szászsebes–Torda szakasz egy részét földcsuszamlás temette be. Bár a kormány illetékesei az év elején biztosra mondták a (már így is éveket késő) Lugos–Déva autópálya és a Bukarest–Ploieşti sztráda utolsó három (!) kilométerének átadását, a munkálatoknak még csak 65 százalékánál tartanak. Az utóbbi 27 évben Romániában 634 kilométer sztráda épült meg, miközben a jóval kisebb Magyarország 2015-ben már 1883 kilométer sztrádával, illetve négysávos úttal rendelkezett. Az Eurostat hivatalos statisztikája szerint Romániában 1990 és 2003 között egyetlen kilométer autópálya sem épült. 1990-ben a Ceauşescu idejéből való, Bukarest–Piteşti közötti 113 kilométer sztrádával rendelkezett az ország, akárcsak 2003-ban, 2013-ig 332 kilométer épült meg, 2015-ben viszont már 747 kilométeren lehetett hajtani. A „nagy szünet” azóta tart… (Maszol)
ARROGANCIÁBÓL JELES. Miután Lia Olguţa Vasilescu munkaügyi miniszter – aki filológiai és honvédelmi (!) diplomákkal rendelkezik – arra utasította a tervezett adópolitikai módosítások miatt aggódó szakszervezeti vezetőket, hogy tanuljanak matematikát, Florin Iordache „más kérdés” volt igazságügyi miniszter azt ajánlotta az igazságszolgáltatás lefejezése ellen tüntetőknek, hogy olvassák el a (bő 700 oldalas) törvénycsomag-tervezetet, mielőtt kivonulnak az utcára, mert két fontos követelésüket is tartalmazza: meghagyja az államfőnek a főügyészek kinevezését, és függetleníti az Igazságszolgáltatási Felügyeletet. Így nevezik azt a jogszabály kezdeményezői, hogy a minisztérium alá rendelik az intézményt. (Digi24)
HÁROM BOCCSAL A BEVÁSÁRLÓKÖZPONTNÁL. Anyamedvét láttak három boccsal kedd reggel Brassóban, a forgalmas Carrefour bevásárlóközpont mellett. Miután többen hívták a 112-es hívószámot, csendőrök egy csoportja a helyszínre vonult, de akkor már nem voltak ott az állatok. Közben állítólag egy buszsofőr megállt és felvette azokat a gyalogosokat, akik a helyszínen tartózkodtak, hogy ne legyenek kitéve egy esetleges támadásnak. Péntek este egy 28 éves férfira támadt rá a medve a szintén Brassó megyei Herszény településen, szombaton és hétfőn pedig a Keresztény-havasi Julius Römer menedékházba próbált behatolni egy medve. (Maszol)
Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Havi támogatás (előfizetés): a megadott összeget havonta automatikusan levonjuk a kártyádról (minimum 5 RON/hó). Bármikor lemondható, a kezeléshez e-mailben küldünk egy egyszer használható kezelő linket.