Nemzeti viseletben a résztvevők a gelencei templomkertben
Sikeresnek minősítette a múlt héten tartott nemzetiségi tábort Victor Sibianu és Brassai László, a szervező Alteris Multikulturális Egyesület elnöke, illetve titkára. A sokszínűség újszerű és egyedi tapasztalat volt, mondotta utóbbi a közösségért Egyesülettel partnerségben, az Etnikumközi Kapcsolatok Főosztálya támogatásával a zabolai Csipkésben szervezett tábor élményeit leszűrve.
A találkozás, a mássággal való szembesülés, az egymáshoz való közeledés, majd a barátságok kötése jellemezte a tizenhárom hazai nemzeti kisebbség képviselőinek egyhetes együttlétét. A háromfős, 12—14 éves gyerekekből álló csoportokat egy-egy felnőtt kísérte el, akik számára szintén szerveztek programokat. Izgalmas volt látni, ki-ki hogyan igyekszik ápolni hagyományait a többséggel való állandó küzdelemben hogyan próbál megmaradni — részletezték a szervezők. A gyerekek szintjén ez nem nagyon volt érzékelhető, hiszen a felnőttek által közvetített életmódot folytatják. Esetükben az jelent nehézséget, hogy nincs anyanyelvi oktatás, csupán néhány nyelvóra, így a kommunikációs kapocs a román nyelv.
A tábor szervezői arra törekedtek, hogy ki-ki minél többet használja saját nyelvét. Például olyan feladatokat kellett teljesíteni, amelyek csak akkor voltak megoldhatóak, ha a más nyelven írt szöveget meg tudták fejteni. A záróestén mindenki saját nyelvén mondott üzenetet, s ha valaki kíváncsi volt, akkor odament, és megkérdezte, mi volt a kívánság. A cél az, hogy ne csak a kisebbség közeledjék, alkalmazkodjék a többséghez, hanem legyen fordítva is. A többségnek illemből úgy kellene viselkednie, hogy a kisebbségi jól érezze magát — mondotta Brassai László.
A sokszínűség érték, és mindenki kötelessége ennek megmaradásáért tenni — összegezett Victor Sibianu.