Megegyezés nélkül álltak fel az asztaltól tegnap Marosvásárhelyen az RMDSZ és az MPP küldöttségei, nem sikerült megállapodniuk arról, hogy közösen szerepeljenek-e az őszi parlamenti választásokon. A Bernády-házban tartott tárgyaláson Markó Béla RMDSZ-elnök, Szász Jenő MPP-elnök és Tőkés László EMNT-elnök helyett az MPP és az RMDSZ négy-négy küldöttje, valamint Szilágyi Zsolt EMNT-alelnök volt jelent. Az MPP székelyföldi küldöttjeit Árus Zsolt MPP-alelnök vezette, az RMDSZ küldöttséget Borbély László ügyvezető alelnök és Szepessy László, a szövetségi elnök kabinetigazgatója.
Borbély László szerint azt várták az MPP-től, hogy választ adjon a szövetség belső koalícióra vonatkozó javaslatára, de ezt a tárgyalópartner elutasította. A múlt szombaton írásban is megfogalmazott RMDSZ-es ajánlat szerint az MPP a helyhatósági választásokon elért eredmények arányában (országos szinten mintegy 15 százalék) részesülne a képviselői és szenátori helyekből, de jelöltjei az RMDSZ színeiben indulnának. Ugyanakkor a polgári párt jelöltjei megőrizhetik függetlenségüket és identitásukat, csak előre meghatározott, egységes fellépést igénylő kérdésekben kell majd egyeztetniük az RMDSZ-frakció többi részével. Árus Zsolt, az MPP országos alelnöke elmondta: az MPP továbbra is a választási koalíciót szorgalmazza. Az RMDSZ ezt nem tartja megfelelő változatnak, mert szerinte a választási törvény az effajta koalíciók számára nem öt-, hanem nyolcszázalékos parlamenti küszöböt állapít meg. Az MPP viszont tegnap azt javasolta az RMDSZ-nek, hogy forduljanak közösen az állandó választási hatósághoz, és kérjék ki annak véleményét, hogy a két szervezet alkotta választási szövetségre is érvényes-e az úgynevezett alternatív küszöb. Az MPP részéről jelezték: csak abban az esetben készek megvizsgálni az RMDSZ-szel való együttműködés ,,egyéb módozatait", ha a választási hatóság kedvezőtlen választ ad az alternatív küszöb érvényességére vonatkozóan. (A törvény betűje és szelleme ugyanis eltérni látszik egymástól, az MPP szerint ezért lenne szükség jogértelmezésre.)
Borbély ezzel kapcsolatban kifejtette: az RMDSZ nem kockáztathatja a magyarság parlamenti képviseletét, hiszen a választás eredményét utólag bárki megóvhatja a bíróságon, amely végső soron illetékes a döntésben, s a bíróság ellentmondhat a választási hatóság által adott bármilyen értelmezésnek. Múlt szombaton Markó Béla is kifejtette, Romániában nincs egyetlen olyan hatóság sem, amelynek törvényértelmezése kötelező jellegű lenne.
A tárgyalásról való távozáskor Árus és Szilágyi kijelentette, lehetőség van a tárgyalások folytatására. Borbély László azonban azt mondta, a szövetség úgy tekinti, hogy az MPP elutasította az RMDSZ együttműködési javaslatát. Rossz döntést hozott az MPP, amikor nem fogadta el az RMDSZ belső koalícióra vonatkozó ajánlatát ― nyilatkozta tegnap Markó Béla elnök is. Emlékeztetett: azt nem csupán a szövetség tartotta tisztességes, jó javaslatnak, hanem így vélekedett róla a közvélemény és a sajtó is, és így értékelte Tőkés László, az EMNT elnöke a bálványosi találkozón. Markó méltányolta Tőkés közvetítő törekvéseit, és leszögezte, vele és az EMNT-vel folytatniuk kell a párbeszédet, még akkor is, ha az MPP-vel nem tudnak belső koalíciót kialakítani. Szász Jenő, az MPP elnöke már másodszor akadályozza meg, hogy létrejöjjön egy teljes körű erdélyi magyar egyetértés ― állapította meg Markó Béla, aki szerint ugyanez történt a tavalyi európai parlamenti választások előtt.
Szász Jenő, az MPP elnöke tegnap leszögezte, az MPP-nek egyetlen ajánlata van az RMDSZ számára az őszi parlamenti választásokat illetően, és ez a koalíció.