Corvin Mátyás tükre és a webkamera

2008. augusztus 2., szombat, Magazin

Kemény ember volt, rendet csinált — ezek és ehhez hasonló megállapítások hangzanak el a 21. század embere szájából arra a kérdésre, mit tudnak Mátyás királyról. A témáról forgatott, közel húszperces film a Budapesti Történeti Múzeum Corvin tükör — A kultusz évszázadai című új tárlatán látható, amely ötszáz év Mátyás-kultuszát mutatja be festményeken, szobrokon, filmeken, képregényen és webkamerán keresztül a jelenből visszasétálva a reneszánsz korába.

Fiatal alkotók budapesti kocsmákat kerestek fel, s az iddogáló embereket Mátyásról faggatták. Így sikerült érdekes körképet készíteni arról, milyen tájékozott a lakosság egy-két sör elfogyasztása után. Érdemes meghallgatni tanulságos és elgondolkodtató válaszaikat. A kiállításon a 21. századi Mátyás-kultuszt illusztrálja például a Magyar Postának szentelt kis részleg, a plakátokon az 1973-tól érvényes holló logó látható, amint levelet hoz, vagy éppen az irányítószámokra hívja fel a figyelmet. A hollóval a szervezők és egykor talán a Magyar Posta is a Szilágyi Erzsébet levelét megírta kezdetű Arany János-balladára asszociálnak. Mátyás édesanyjáról, Szilágyi Erzsébetről festmény is látható, amelyről időközben kiderült, hogy valójában Oswald angolszász vértanú szerepel rajta. A köztudatban azonban még mindig Mátyás anyjaként él a képen látható, kimondottan férfias jelenség.

A Corvin név ma is élénken él a köztudatban, vegyük például az áruházat, amelyet plakátokon, hirdetéseken, tervrajzokon keresztül szemléltetnek a kurátorok. A szemfüles látogató még arról is tudomást szerezhet, hogy egy kombinált vakondszínű castor-bunda egykor 2300 koronába került, majd ,,néhány" évvel később egy elektromos kávédaráló 396 forintba. Megtalálja az érdeklődő a Corvin Áruház 1940-es szolgálati szabályzatát, árjegyzék-katalógust, naptárt. A kiállítóterem Corvin mozijában Makk Károly Mit csinált felséged 3-tól 5-ig? című mozgóképe pereg folyamatosan, a filmszínházra még korabeli filmplakátok, építési tervrajzok, makettek utalnak. Az október 31-ig megtekinthető interaktív kiállításon egy webkamera gondoskodik arról, hogy a tárlatra belépő nyomon követhesse a Budapesti Történeti Múzeum udvarán lévő Má­tyás-kút körül zajló eseményeket, a pénzt dobáló turistákat, a sétálókat, így bent is jól látható, mi zajlik kint. A látogatók megtekinthetik a Mátyás király és az okos lány, valamint a Mátyás király lopni járt falra akasztott, nagyméretű képregényeket.

Minél beljebb sétál a látogató a terembe, annál korábbi korokba kerül, míg hirtelen egy gótikus stílusú, életnagyságú lovagi páncéllal találja szembe magát, kicsit távolabb pedig a Mátyás, az igazságos című zenélő órakép vonja magára a figyelmet, mivel a festmény tetején egy igazi kerek óra tiktakol.

A történelmi festészet 1848—67 közötti nagy korszakának olajfestményei mellett külön helyet szenteltek Bél Mátyás Notitia Hungariae novae historico-geographica, vagyis Az új Magyarország történeti-földrajzi köteteinek, a Mátyás-albumnak és egyéb, Mátyással és családjával foglalkozó könyveknek. Kiemelt jelentőségű a kiállításon látható művek közül Andrea Mantegna 16. századi Mátyás-portrémásolata, valamint a Bécsújhely városának ajándékozott festmény reprója ugyanebből a századból. A bécsújhelyi Mátyás-portré érdekessége, hogy jelenleg tizenkét másolatról tudnak.

Basics Beatrix főkurátor elmondása szerint előző kiállításuk, a Hunyadi Mátyás, a király című is igen sikeresnek bizonyult, de míg az elsősorban történeti volt, a Corvin tükör művelődéstörténeti szempontból öleli fel a Mátyás-kultusz ötszáz évét.

Barna Emese

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1297
szavazógép
2008-08-02: Magazin - x:

Hazahozták gróf Mikes Johanna hamvait

Gróf Mikes Ármin és Bethlen Klementina lánya 1911. december 12-én született Budapesten. Szüleinek zabolai birtokán már fiatal korában tudatosan megkezdte a székely hagyományok és a népművészeti tárgyak összegyűjtését, különböző események szakszerű fényképes dokumentálását és az édesapja által kezdeményezett helytörténeti és néprajzi múzeum gazdagítását. A zabolai kastélyparkban álló svájci villában különböző festett bútorokból, régi kerámiákból és textíliákból szakszerű kiállítást rendezett. Ugyanott helyezte el Basa Tamás kúriájának faragott elemeit, könyvszekrényét és székét, valamint a család római katolikus kápolnájában megőrzött, valószínűleg Csíkban készített, késő reneszánsz, faragott és festett oltárát is.
2008-08-02: Magazin - x:

Kevesebb hollywoodi mozi Velencében

Az olasz és a japán filmek uralják az augusztus végén kezdődő 65. velencei filmfesztivál versenymezőnyét, Hollywood idén az írósztrájk okozta késlekedés miatt csupán öt produkcióval képviselteti magát a világ legpatinásabb filmes seregszemléjén.