Nem született megállapodás

2008. augusztus 2., szombat, Közélet

Megállapodás nélkül zárult tegnap az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt közötti egyezkedés arról, hogy a két szervezet közösen induljon az őszi parlamenti választásokon. Szász Jenő MPP-elnök tegnapi levelében négy székelyföldi helyet kért pártja számára, az RMDSZ csütörtökön kettőt ajánlott fel. Markó Béla elnök tegnap bejelentette: a szövetség lezárta a tárgyalásokat az MPP-vel, folytatnák a párbeszédet az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal. Szász szerint az MPP továbbra is nyitott az együttműködésre. Tőkés László EMNT-elnök leszögezte: az MPP nem fogadhatta el az RMDSZ ajánlatát.

Tegnap délelőtt Szász Jenő levelet küldött Markó Bélának, melyben országos szinten hat helyet kér pártja számára, ebből négyet a székelyföldi megyékben. Mint mondta, számításai az önkormányzati választások eredményein alapulnak, azaz országos szinten 81,5—18,5, míg Hargita és Kovászna megyében 63—37 százalék az RMDSZ—MPP-arány. Hangsúlyozta: a Magyar Polgári Párt fenntartja megállapodási szándékát, megtéve a kompromisszum irányába a nagy lépést, mellyel elfogadta az RMDSZ-nek a belső koalícióra vonatkozó javaslatát, és azt kéri, hogy a szövetség is fogadja el ,,a romániai magyar választóknak az önkormányzati választásokon kifejezett akaratát a matematika szabályai szerint". A levélben Szász leszögezi: várják az RMDSZ válaszát az MPP kompromisszumos javaslatára. ,,Amennyiben az RMDSZ részéről igenlő választ kapunk, a tegnapi (csütörtöki — szerk. megj.) tárgyalások szellemében készen állunk egy olyan megállapodást aláírni, amely egyaránt biztosítja az RMDSZ és a Magyar Polgári Párt önállóságát, mindkét szervezet saját jelöltállítási jogát, önálló bel- és külpolitikai, valamint saját értékrendje szerinti politikai mozgásterét" — zárta a levelet az MPP elnöke.

Markó Béla kolozsvári sajtótájékoztatóján kijelentette: a Magyar Polgári Párt visszautasította az RMDSZ belső koalícióra vonatkozó világos, áttekinthető és egyértelmű ajánlatát, ezért lezártnak tekintik a további tárgyalásokat. A Tőkés László vezette Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal viszont folytatnák a párbeszédet a politikai együttműködés lehetőségéről.

A szövetségi elnök bemutatta az RMDSZ megállapodástervezetét, amely tartalmazza a belső koalíció működésének elveit, valamint a közös parlamenti frakció szabályait: az RMDSZ ezt a tervezetet elküldte az MPP vezetőinek, és a csütörtöki marosvásárhelyi találkozón hozott döntés értelmében erre vártak választ tegnap 11 óráig az MPP vezetőitől. A szerintük megkésve, jóval 11 óra után érkezett levél viszont nem adott egyértelmű választ az RMDSZ ajánlatára. Ezért Kelemen Hunor telefonon is tárgyalt Szász Jenővel, aki ezúttal egyértelműen kijelentette: az MPP visszautasítja az RMDSZ által felajánlott együttműködést — áll az RMDSZ közleményében.

Markó Béla leszögezte: az RMDSZ nem kényszerhelyzetből ajánlott belső koalíciót az MPP-nek, hiszen a helyhatósági választások eredményei egyértelműen azt mutatják, a szövetség egymaga is helyt tud állni a parlamenti választásokon. Ennek ellenére az RMDSZ nagy erőfeszítéseket tett az együttműködés létrehozásáért az egység, a teljes magyar szolidaritás megteremtése érdekében — hangsúlyozta. ,,Részünkről kész van a megállapodás tervezete, ebben benne van néhány fontos elv: az összefogás, az, hogy az egymással szövetkező politikai alakulatok megőrzik bizonyos mértékben az önállóságukat, de ugyanakkor konzultációra kötelezik magukat más kérdésekben, és bizonyos, az egész romániai magyarságot érintő kérdésekben, mint az anyanyelvű oktatás, a magyar egyetem, az autonómia, de a költségvetés elfogadása, a kormányzás ügyében a többségi döntéseknek alávetik magukat, mint ahogy a külképviseleti kérdésekben is közös fellépés szükséges" — mutatott rá. Úgy értékelte, ezek az elvek jók, elfogadhatóak, ezzel szemben sajnálatos módon azt tapasztalta, hogy ,,az MPP-ben, bármennyire kicsi párt is, zavar, vita van, kétnaponta változtatták a véleményüket".

Leszögezte: kiábrándító volt az is, hogy a megbeszélések nagy részében nem ezekről az elvekről, hanem a mandátumok számáról volt szó. Kö­zölte: az RMDSZ véglegesen lezárta a tárgyalásokat az MPP-vel, folytatja viszont az EMNT-vel és ennek elnökével, Tőkés László­val egy politikai együttműködésről, de mindenekelőtt folytatják a párbeszédet azzal a tizenöt százalékkal, amely a helyhatósági választásokon valamilyen okból nem az RMDSZ-re szavazott.

Ezzel szemben Szász Jenő, az MPP elnöke cáfolta, hogy elutasították volna az RMDSZ ajánlatát. Megerősítette, hogy valóban egyeztetett Kelemen Hunorral, de úgy váltak el, hogy még beszélnek. Ezért úgy értelmezi: ,,a kérdés nyitva maradt". Hangsúlyozta: elképzelhetőnek tartja azt, hogy az RMDSZ még meggondolja magát, és az együttműködés mellett teszi le a garast. Mint mondta, bízik a tárgyalások folytatásában, mert ez az egyedüli járható út. Hangsú­lyozta: írásban azóta sem kaptak választ levelükre, így továbbra is várják az RMDSZ írásos álláspontját. Arra az újságírói kérdésre, hogy ha az RMDSZ mégsem gondolja meg magát, hogyan kívánnak részt venni a parlamenti választásokon, Szász elmondta: erről még korai nyilatkozni.

A kialakult helyzetet kommentálva Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke elmondta: az MPP nem fogadhatta el az RMDSZ ajánlatát, mert ez utóbbi olyan feltételeket „diktált", amelyekbe identitásvesztés nélkül nem mehetett bele a polgári alakulat. Egyúttal csalódottságának adott hangot amiatt, hogy a feleknek nem sikerült megállapodniuk a közös választási szereplésben. Tőkés szerint a csütörtöki előzetes megegyezéstől annyira eltér az RMDSZ pénteki érdemi javaslata, hogy úgy tűnik: a szövetség semmiképpen nem akar megállapodni az MPP-vel. Mint mondta, az RMDSZ feltételei nagyon megalázóak voltak. Példaként említette, hogy az MPP a belső koalíció tagpártjaként nem alakíthatta volna önállóan külpolitikáját. ,,Az RMDSZ javaslatai a belső koalícióban olyan széles körű megszorításokat írnak elő, hogy ha azokat mind betartja az MPP, akkor megszűnik az önálló identitása" — vélekedett a püspök. Tőkés bírálta az RMDSZ-t amiatt, hogy soha nem kötött igazi megegyezést magyar partnerével, holott román pártokkal mindig sikerült megállapodnia. Hozzátette: nem látja át, hogy ebből a mostani helyzetből hogyan lehet kiutat találni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 922
szavazógép
2008-08-02: Világfigyelő - Mózes László:

Röviden

Bomba helyett gőzkazán
Valószínűleg az egykori ferencvárosi malom gőzkazánja volt az a második világháborús óriásbombának tartott tárgy, amely miatt tizenötezer embert kitelepítettek Budapesten ― közölte tegnap este a Hír TV. A szerkezetet hétfőn találták meg a magyar fővárosban, a lakosság evakuálására kedden került sor.
2008-08-02: Közélet - Váry O. Péter:

Veszélyes a színházépület (Műhelymunka és állagfelmérés)

David Esrig színművészeti akadémiájának tanáraival az Andrei Mureşanu Színház szervezésében egy hónapos képzést tart Sepsiszentgyörgyön a két társulat és az M Stúdió színészeinek. Csapatában Európa neves, színházművészetet oktató professzorai mellett a kontinens legrangosabb színházberendezési szakemberei is részt vesznek. Utóbbiak gyorsmérlege: Németországban a színészek és a nézők biztonságáért színházunkat azonnal bezárnák.