Könyvbemutató-körút A székely gesta

2018. október 10., szerda, Közélet

Telt ház előtt mutatták be hétfőn este – az egyhetes székelyföldi könyvbemutató-körút első állomásán  – a kézdivásárhelyi Gyűjtemények Házában néhai Orbán Dezső A székely gesta és Orbán Dezső–Grandpierre Attila Fejezetek a székelység őstörténetéből című könyvét, melyet tegnap Baróton ismertettek, ma Sepsiszentgyörgyön, holnap Gyergyószentmiklóson, pénteken pedig Csíkszeredában mutatnak be.

  • Grandpierre Attila, Boros Géza, Ambrus Ágnes és Beke Ernő. A szerző felvétele
    Grandpierre Attila, Boros Géza, Ambrus Ágnes és Beke Ernő. A szerző felvétele

A két könyv a gyergyócsomafalvi Borsos Miklós Művészetéért Alapítvány kiadásában jelent meg. A rendezvényen Borsos Géza, az alapítvány vezetője, az MVSZ Kárpát-medencei Térségének alelnöke is jelen volt. Az est házigazdája Beke Ernő, a Gyűjtemények Háza tulajdonosa és Ambrus Ágnes ny. egyetemi adjunktus volt. Nyitányként Biszak Beáta, néhai Orbán Dezső távoli rokona egy népdalt adott elő.
A könyvbemutató „főszereplője” Grandpierre Attila csillagász, zenész, író és költő volt, aki Orbán Dezső halála után sajtó alá rendezte és kiegészítette az Orbán Dezső által ráhagyott anyagot, és írt saját tanulmányt is a témáról Fejezetek a székelység őstörténetéből címmel. A kiadványban emellett szerepel még egy, a székely őstörténetet taglaló Grandpierre Attila-tanulmány. Az előadó, aki nemrég tért haza Kínából, mintegy másfél órás vetített képes előadást tartott a székelység őstörténetéről és eredetéről. Többek között azt hangsúlyozta ki, hogy a székelység a magyarságnak egy részben különálló, különleges ága. Meghatározó tulajdonságai közé tartozik ragaszkodása ősi szokásaihoz. Orbán Dezső könyve messze bevilágít a múltba, olyan mélyre, hogy képes új összefüggésbe helyezni a székelység őstörténetét. Több évtizedes kutatómunka kudarcai vezették rá, hogy feladja a kitaposott utakat, és teljesen újat törjön a székelység őstörténetének eddig nem ismert fejezete felé. Ebben legfőbb segítője az ókor legjelentősebb földrajztudósa, Strabon. Strabon Geógraphika című műve meghatározó az ókori történelem megértésében, mégis mindmáig szinte felfedezetlen, különösen magyar és székely vonatkozásait illetően. Orbán Dezső hetven esztendőn át tartó kutatásaival eredményt tudott felmutatni olyan, a mai kutatók számára szinte elképzelhetetlen kérdésekben is, mint kik építették a székely ősvárakat, és mikor, honnan erednek a jászok, mi volt az agatürszök, dákok, géták, markomannok szerepe a székelység életében, milyen kapcsolatban állt a székelység Mükénével és a Hettita Birodalommal? – tudtuk meg az előadótól. A rendezvény végén Grandpierre Attila válaszolt a hozzá intézett kérdésekre, majd dedikálta könyveit.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
A megyei önkormányzati választásokon mely párt tanácstagjelöltjeit támogatja?













eredmények
szavazatok száma 1765
szavazógép
2018-10-10: Jegyzet - Pálmai Tamás:

Tisztán (Békési levelek)

Gyakran használjuk e szót. Általában tisztát értünk alatta. Tán – ha fizetésről van szó – leginkább azt gondoljuk: mennyi marad a zsebünkben, ha „meghámozzák” a bruttónkat? De érdekes másért is ez a szó. Értelmezését kutatván a „hálón”, alig talál az emberfia valamit, hisz annyira közszájon forgó, mindennap használt kifejezés, mindenki érti, ergo minek annyit firtatni a mögöttesét – gondolhatnánk. S e vélekedés tán jogos is. De azért lehet itt is egy kicsit kutakodni, kötekedni, habitustól függően.
2018-10-10: Közélet - Hecser László:

Kétszáz éves templomuk ünneplésére készülnek (Sepsikőröspataki reformátusok)

Tavasszal fogtak neki és jövő nyárig tart az a munka, amely során megújul a sepsikőröspataki református templom és tornya, azok környéke, új köntöst és új szerepet kap a parókiához tartozó csűr, és némileg átalakul udvara is. A Bethlen Gábor Alap által kiírt pályázat igazán jó időben érkezett: segítségével régi díszében pompázva tudják a nemsokára kétszáz éves templomukat ünnepelni. Az átfogó beruházást követően az újjágondolt épületek újfajta tartalommal való hasznosítása következik – tudtuk meg Nagy Zsolt Attila lelkipásztortól.