A külügyminiszterek hétfőn előkészítették a ma kezdődő uniós csúcs külpolitikai napirendi pontjait, benne a migráció ügyével. Tegnap az uniós ügyekkel foglalkozó miniszterek ülésén is napirenden volt a Magyarország elleni 7-es cikk szerinti eljárás ügye.
Az a dokumentum, amely az állam- és kormányfők elé kerül majd, és amelyet a tervek szerint elfogadnak, lényegében – migrációs szempontból – új elemet jelen állapotában nem tartalmaz. A tagállamok vezetői áttekintik majd, hogy mi történt június óta, hol tart az akkor született döntések végrehajtása.
A dokumentumtervezet kimondja, hogy kevesebb az érkező menedékkérő, de a külső és belső mozgások miatt továbbra is figyelni kell. Meg kell akadályozni – írja a dokumentum – az illegális bevándorlást, ennek érdekében tovább kell folytatni a megállapodásokat az úgynevezett migrációs kibocsátó, illetve tranzitországokkal. Az embercsempészek ellen hatékonyan kell fellépni, ennek érdekében megbíznák az Európai Bizottságot és a szaktanácsot, hogy dolgozzák ki a részleteket a decemberi csúcstalálkozóig.
Prioritást adnának három új javaslatnak, az egyik a visszatérési irányelv, vagyis azoknak a helyzete, akik nem jogosultak védelemre Európában. Továbbá a Frontex, a közös határvédelem ügye, illetve a menekültügyi hivatalról szóló határozat az, ami elsőbbséget kapna a dokumentum szerint. Ez mindenképpen vitákat fog kiváltani, mivel több tagállam is kifogásokat jelzett, részben a hatásköri kérdések miatt.
Kérik a magyar kormány véleményét
Írásos vélemény benyújtására kérték fel a magyar kormányt az uniós tagállamok illetékes minisztereinek tegnapi tanácsülésén az alapszerződés 7-es cikke szerinti eljárás keretében, az Európai Bizottságot pedig a Magyarországgal szemben megindított kötelezettségszegési eljárások tényszerű bemutatására.
Gernot Blümel uniós ügyekért felelős osztrák miniszter arról tájékoztatta kollégáit, hogy az EU soros elnöksége miként kívánja lefolytatni az Európai Parlament (EP) által kezdeményezett jogállamisági eljárást.
A luxembourgi ülést követő sajtótájékoztatóján elmondta, írásos vélemény benyújtására kérték fel a magyar kormányt, amibe annak képviselője bele is egyezett, a brüsszeli testületet pedig arra, hogy nyújtson áttekintést a kifogásolt ügyekben folyamatban lévő jogsértési eljárásokról.
Újságírói kérdésre válaszolva közölte: lépésről lépésre akarnak haladni, mivel ez az első olyan alkalom, hogy az EP indította meg a 7-es cikk szerinti eljárást, így ez még ismeretlen terület.