Új alkotmánybírók

2019. május 8., szerda, Belföld

A Szociáldemokrata Párt (SZDP) jelöltjeit választotta alkotmánybírónak tegnap a román parlament. A szenátus Cristian Deliorgát, a konstancai ítélőtábla bíráját, a képviselőház pedig Gheorghe Stant, az igazságszolgáltatás szereplőinek bűncselekményeit kivizsgáló újonnan alakult speciális ügyészség (SIIJ) vezetőjét szavazta meg alkotmánybírónak. A harmadik alkotmánybíró Simina Tănăsescu, Klaus Iohannis államfő tavaly nyáron lemondott volt elnöki tanácsadója lett.

Az ellenzéki média szerint a testület részleges megújítása feszültséget okozott a szociálliberális kormánykoalícióban, mivel a kisebbik kormánypárt, a Călin Popescu-Tăriceanu által vezetett Liberálisok és Demokraták Szövetsége (LDSZ) azt remélte, hogy ő nevesítheti a szenátus által kinevezett alkotmánybírót. A szenátusban azonban az SZDP-nek az LDSZ nélkül is többsége van, így végül keresztülvitte akaratát.

A kilenctagú alkotmánybíróság tagjait a parlament szenátusa, illetve képviselőháza, valamint az elnöki hivatal nevezi ki. Az alkotmánybírák mandátuma kilencéves, a testület háromévente részlegesen megújul, amikor mindhárom intézmény új tisztségviselőt nevez ki a lejárt mandátumú alkotmánybírák helyére.

Klaus Iohannis államfő a tavaly nyáron lemondott volt elnöki tanácsadóját, Simina Tănăsescu alkotmányjogászt nevezte ki június 9-i hatállyal alkotmánybírónak.

Az alkotmánybíróság nem az igazságszolgáltatás része, hanem a parlament, a kormány és a helyhatóságok által hozott jogszabályok felett gyakorol alkotmányossági kontrollt, és gyakran a törvényhozás harmadik kamarájaként emlegetik. Mivel határozatai megfellebbezhetetlenek, az alkotmánybíróság számos nagy horderejű politikai vitát döntött el az utóbbi években. Egyebek mellett az alkotmánybíróság érvénytelenítette azt a népszavazást, amelyet 2012-ben Traian Băsescu akkori államfő leváltásáról rendeztek, tavaly pedig a taláros testület döntése kényszerítette Klaus Iohannis államfőt arra, hogy leváltsa a kormányoldal által bírált Laura Codruța Kövesi korrupcióellenes főügyészt.

Bár az alkotmánybírák elvileg mindenféle politikai befolyástól függetlenül döntenek, a gyakorlat azt mutatja, hogy annak a politikai tábornak kedveznek, amelyiknek kinevezésüket köszönhetik. Így azt feltételezhetjük, hogy júniustól megerősödik az SZDP befolyása az alkotmánybíróságra.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 899
szavazógép
2019-05-08: Belföld - :

Bűnügyi koholmány

Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) által összeállított bűnügyi dosszié, amely miatt mentelmi jogának megvonását kérik, nem egyéb közönséges koholmánynál, amelyet tartaléknak állítottak össze arra az esetre, ha felmentenék a másik ügyben, ami a legfelsőbb bíróság napirendjén szerepel – nyilatkozta hétfőn Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (LDSZ) elnöke.
2019-05-08: Belföld - :

Európa jövőjéről tárgyalnak Nagyszebenben

A nagyszebeni informális ülés fő témáját az EU jövője képezi majd, melyben külön hangsúlyt kap a 2019–2024-es stratégiai menetrend – tájékoztatott tegnap az Államelnöki Hivatal.