ÁrupiacTovább olcsóbbodtak az ipari fémek

2008. szeptember 3., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Tegnap a nikkel kivételével minden ipari fém olcsóbbodott a szabadpiacon, és az egy hónappal korábbinál is jelentősen kevesebbe kerülnek.

A befektetők körében legnépszerűbb réz a világgazdasági kilátások miatt veszít az árából a londoni fémtőzsdén (LME), és a többi fémnél is hasonló a helyzet. Korábban ezen a nyersanyagpiacon is főleg a dollár gyengeségétől vezérelt spekuláció mozgatta az árakat az év elején fölfelé, de újabban érvényesülni látszik a gazdasági valóság hatása, csakúgy, mint a kőolajnál. Ráadásul a dollár is erősebb, ez is elvesz az árupiacok népszerűségéből a befektetők szemében.

Hétfőn a friss feldolgozóipari beszerzőmenedzser-mutatók Európa- és Ázsia-szerte az ipari teljesítmény csökkenését jelezték, ez belátható időre sem jósol semmi jót az ipari fémek árának.

Korábban idén, csakúgy, mint az olajpiacon, a fémpiacon sem maradtak el az új rekordok. A fémárakra azonban közvetlenebbül, hamarabb hatnak a gazdasági kilátások, mint a kőolajra, és fékező az energiaárak magassága is, ami szintén csökkentheti a keresletet. Az alumíniumnál, kivételképpen, fordított az energiaárak hatása: ez drágítja e fémet, mert termelésének nagy áramigénye miatt szűk keresztmetszetek lehetségesek a kínálatban.

A réz ára legutóbb április 17-én ért el rekordot, napközben tonnánként 8880 dollárt az irányadó három hónapos határidőre az LME-n. A réz előzőleg március 6-án döntött árrekordot 8820 dolláron. A korábbi rekordja 2006. május 11-én 8800 dollár volt, mai áron 9273 dollár. A legutóbbi mélypontja 2001 novemberében volt, 1400 dolláron. Két hónapja 28 százalékkal, egy hónapja 14,99 százalékkal volt drágább, most kedden 9,16 százalékkal drágább, mint év végén.

Az ón legutóbbi árrekordja május 9-én volt, tonnánként 24 650 dolláron, 50,3 százalékkal magasabban a tavaly év végi áránál. Két hónapja 41 százalékkal, egy hónapja 28,05 százalékkal volt drágább, most kedden 15,24 százalékkal drágább, mint tavaly év végén.

Az alumínium 2006. május 11-én drágult új 18 éves csúcsra, 3310 dollárra, utána a többieknél kisebb ütemben olcsóbbodott. Két hónapja 29 százalékkal, egy hónapja 20,47 százalékkal volt drágább, most 12,36 százalékkal drágább az év véginél.

A cink 2006 novemberében ért a csúcsra, 4500 dollár fölött. Két hónapja 18,6 százalékkal, egy hónapja 23,63 százalékkal volt olcsóbb, most 25,5 százalékkal olcsóbb az év véginél.

A nikkel a tavalyi első negyedévben ért csúcsra, 48 000 dollár fölött. Két hónapja 18 százalékkal, egy hónapja 31,31 százalékkal volt olcsóbb az év véginél, jelenleg 26,3 százalékkal olcsóbb a tavaly év véginél.

Az ólom két hónapja 30,6 százalékkal, egy hónapja 19,22 százalékkal volt olcsóbb, most 24 százalékkal olcsóbb, mint tavaly év végén. (MTI/Reuters)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 815
szavazógép
2008-09-03: Pénz, piac, vállalkozás - Incze Ibolya:

Magyarország lekörözte Hollandiát

A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, Herman Rosner is részt vett augusztus 27-én a magyar nagykövettel, Füzes Oszkárral tartott sepsiszentgyörgyi találkozón — adja hírül a kamara. A nagykövet kérésére bemutatta a megye főbb gazdasági irányait, illetve a külföldi beruházások helyzetét.
2008-09-03: Pénz, piac, vállalkozás - x:

Hírbörze

Az IMF csökkentett
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) csökkentette az idei és jövő évre szóló globális növekedési előrejelzését. A múlt hét végi G―20 találkozóra készített jelentés szerint az idei évre már csak 3,9 százalékos növekedést várnak a júliusban kiadott Világgazdasági Kilátásokban jelzett 4,1 százalékos prognózis helyett. A jövő évre a módosított előrejelzés 3,7 százalékról szól, korábban még 3,9 százalékot valószínűsített a Valutaalap. Az amerikai gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a szervezet változatlanul 1,3 százalékon hagyta, ugyanakkor a jövő évi bővülés várható mértékét 0,7 százalékra vette vissza a korábbi 0,8-ról. Az euróövezet idei bővülését 1,4 százalékon várják a júliusban jelzett 1,7 százalék helyett. Jövőre a Valutaalap 0,9 százalékos növekedést jelez az euróövezetben, korábban még 1,2 százalékot valószínűsített. (MTI)