Gyurcsány támogatást keres, az SZDSZ kihátrálni készül

2008. szeptember 9., kedd, Világfigyelő

Gyurcsány Ferenc az MSZP rendkívüli kongresszusán vitatná meg pártjával a kialakult politikai helyzetet, miközben Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke az ellenzéki pártokkal és az MSZP-vel is a szakértői kormányról egyeztetne. A két volt koalíciós partner csütörtökön ül tárgyalóasztalhoz, ugyanakkor Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője azt üzente a liberálisoknak, hogy a szocialisták nem alkudoznak a miniszterelnök személyéről.

Gyurcsány Ferenc tegnap, az MSZP évadnyitó frakcióülésén jelentette be, hogy ma az országos elnökségnek javasolni fogja a párt legmagasabb döntéshozó fóruma összehívását szeptember 27-re, hogy a szocialisták megvitathassák a kialakult politikai helyzetet, és döntsenek a lehetséges irányok közt. A mai helyzetben az MSZP vezetésének morális és politikai kötelessége javaslatot tenni a tagság és a támogatók számára, hogy melyik úton induljon el — ezzel indokolta Gyurcsány Ferenc a rendkívüli kongresszus összehívására tett indítványát. Ha az MSZP testületei egyetértenek a kongresszus összehívásával, az megnyugtató, mert erre politikát lehet építeni, vagy ha azt mondják, hogy nem kell, mert olyan erős a támogatás, nekem ez is megnyugtató — fogalmazott a kormányfő. Az MSZP és az SZDSZ egymás stratégiai szövetségesei, ezt a köztük lévő viták sem kérdőjelezik meg — tette hozzá. Blogján tegnap megjelent véleménye szerint viszont veszélybe került az MSZP és az SZDSZ között 1994-ben létrejött stratégiai szövetség, mert a liberálisok a szociális biztonság rovására is csökkentenék az adókat, és Fodor Gábor SZDSZ-elnök saját pártja helyét a Fidesz és az MSZP között félúton határozza meg.

A miniszterelnök szerint pártjának három lehetősége van: vagy egyetért a Fidesszel, és támogatja az előrehozott választások kiírását, vagy elfogadja Fodor Gábor SZDSZ-elnök ultimátumát, és új kormányt állít, vagy megpróbál a jelenlegi kormányt támogatva parlamenti többséget szerezni a Megegyezés programjához. Gulyás József, az SZDSZ Országos Tanácsának elnöke azonban egy tegnapi nyilatkozatban gyakorlatilag kizárta a harmadik lehetőség megvalósulását, mert szerinte nincs olyan program, amely mellett az SZDSZ a kisebbségi kormányt kisegítő megállapodást tud kötni. Az SZDSZ egyértelműen a szakértői kormány mellett foglalt állást, ennek felállításáról egyeztetne Fodor Gábor, a szabad demokraták elnöke az ellenzéki pártok vezetőivel — áll a liberális politikusnak tegnap az MDF, a Fidesz és a KDNP elnökéhez küldött levelében. A Szabad Demokraták Szö­vetségének kérésére a miniszterelnök ismertette az egypárti kormány cselekvési programját, az ellenzéki pártok pedig mind kialakították viszonyukat a Megegyezés című íráshoz, elutasítva azt — írta levelében Fodor Gábor.

A kormányváltás nincs ínyére az MSZP-nek, az MSZP-frakció nem kíván a miniszterelnök személyét érintő alkukba bocsátkozni az SZDSZ-szel a programvita helyett — jelentette ki Lendvai Ildikó, az MSZP parlamenti frakcióvezetője. A frakció saját munkája eredményének tekinti és ezért támogatja a Megegyezés című programot, amely sikerrel igyekszik összeegyeztetni a gazdasági fejlődés és a társadalmi integráció szempontjait — közölte a frakcióvezető. Lendvai Ildikó azt mondta, a képviselőcsoport erről a programról és a vállalható kompromisszumokról tartja lehetségesnek a tárgyalást az SZDSZ-szel, ezért nem kíván és nem lát lehetőséget arra, hogy személyi alkukba bocsátkozzék a miniszterelnök személyéről vagy másról a programvita helyett. A frakció a program folytatásában érdekelt, méghozzá ezzel a kormánnyal képzeli el annak megvalósítását és folytatását — fogalmazott. Hozzátette: a képviselőcsoport hibának tartaná az előrehozott választásokat, mert ez az ország számára elvesztegetett időt jelentene.

Navracsics Tibor szerint Gyurcsány Ferenc az MSZP rendkívüli kongresszusának összehívásával szánalmas kísérletet tesz hatalma megtartására. Gyurcsány Ferenc a hét végén ,,meglehetősen szánalmas kísérletként próbálta újjáéleszteni a tizenhat évvel ezelőtti Demokratikus Chartát, most meg a négy évvel ezelőtti MSZP rendkívüli kongresszusa iránt érez, úgy látszik, nosztalgiát, amikor úgy döntött, ismét megzsarolja pártját" — mondta a Fidesz frakcióvezetője. Hozzá­tette: nem ritkaság, hogy a kormányfő a zsarolás eszközéhez nyúl.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke kijelentette, nem hisz a szakértői kormányban. Minden kormány mögött program áll, minden program mögött pedig mandátumszámnak kell állnia, és ezt a magyar parlamentben, a demokratikus népképviselet útján, csak a pártok tudják biztosítani — fogalmazott az ellenzéki politikus. Szavai szerint a parlamentáris demokráciával is mélyen ellentétes egy szakértői kormány.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 918
szavazógép
2008-09-09: Közélet - x:

Korszerűsítenék a sportpályát

Sportpályabővítésre és -korszerűsítésre nyújt be pályázatot a bardoci önkormányzat. A benyújtandó iratcsomó szerint a labdarúgópálya mellé teljesen új öltözőt építenének, és a füvesítést is javítanák. A munkálatok összértéke 630 000 lejre emelkedik, ebből közel kétszázezret saját költségvetésből kell fedezni. (hecser)
2008-09-09: Világfigyelő - x:

Az SZDSZ és a határon túli magyarság

Megalakult az SZDSZ határon túli magyarság szekciója, a grémium elnökéül Kovács Kálmánt választották — jelentette be Szent-Iványi István, a párt külügyi kabinetjének vezetője.