Az MDF az Országgyűlés szeptember 30-ával történő feloszlatását kezdeményezi, s még a héten benyújtják a parlament elnökének az erről szóló határozattervezetet — jelentette be Hock Zoltán, a párt elnökhelyettese az MDF által kezdeményezett tegnapi ellenzéki csúcs után, melyen előkészítő tárgyalásokat folytatott Varga Mihállyal, a Fidesz alelnökével és Latorcai Jánossal, a KDNP országos választmányának elnökével.
Az előrehozott választás teremtheti meg azt a stabil politikai helyzetet Magyarországon, melynek során egy támogatott kormánya lehet az országnak — fogalmazott az ellenzéki politikus. A Fidesz a szeptember 15-i frakcióülésén, a KDNP pedig a hét végi elnökségi és frakcióülésén dönt a parlament feloszlatásáról szóló javaslatról.
Az SZDSZ, mely nem képviseltette magát az ellenzéki csúcson, ehelyett jövő hétre kezdeményezett tárgyalást az ellenzéki pártok képviselőivel, továbbra sem támogatja az előrehozott választásokat. Gusztos Péter, a párt ügyvivője szerint az előrehozott választások azt eredményeznék, hogy a parlament feloszlatása után Magyarországon egyéves dzsungelháború kezdődne. Hozzátette: ,,ez az erdő magunkra gyújtásának politikai programja". Szerinte inkább olyan cselekvőképes kormányra van szükség, amely az év végén el tud fogadtatni egy végrehajtható, a magyar gazdaság versenyképességének növelését megcélzó költségvetést. Gusztos Péter szerint a szocialisták azt szeretnék, hogy maradjon a miniszterelnök személye és az ,,egy lépést előre, kettőt hátra" programja. Kiemelte: a Megegyezés című programot az SZDSZ nem tudja támogatni, mert az pótcselekvés, a lassú agónia politikai programja.
A parlament feloszlatását az MSZP nem támogatja — közölte Gyurcsány Ferenc. A többi párt majd eldönti, mit tesz — fűzte hozzá. Felhívta a figyelmet arra: egy fontos feltétel hiányzik az előrehozott választáshoz, nem lehet tudni, mit akar Orbán Viktor. Megjegyezte, eddig annyit lehet tudni, hogy megváltoztatná a nyugdíjszámítási rendszert, és felfüggesztené a nagyberuházásokat, a szakértőitől pedig azt, hogy felemelnék az áfát. Az ellenzéki pártok, pártvezetők tárgyalásairól Gyurcsány Ferenc úgy vélte: ha van javaslatuk az adórendszerre vagy szociális rendszerre, akkor azt megfontolja. Gyurcsány Ferenc szerint az MSZP rendkívüli kongresszusának azt kell mérlegelnie, hogy kiáll a Megegyezés programja és a mostani kormány mellett, vagy elfogadja az SZDSZ által igényelt — bár részletesen még nem ismert — változásokat a kormányban, illetve programjában annak érdekében, hogy a parlamenti többség mindenképpen biztosítható legyen.
Eközben a Századvég és a Forsense közös közvélemény-kutatást végzett, melyből kiderül, az összes megkérdezett 45 százaléka, a Fidesz-szavazóknak pedig a 83 százaléka szerint egy előrehozott választás kiírása lenne a legjobb megoldás a jelenlegi politikai helyzetben. A felmérés szerint viszonylag magas, 19 százalékos az MSZP kisebbségi kormányzásának a támogatottsága, a koalíció helyreállását a megkérdezettek 20 százaléka támogatta, vagyis a felmérésben részt vevők 39 százaléka azt szeretné, ha az MSZP kormányozna tovább. Ezzel egy időben rekordszintre — 42 százalékra — nőtt azok aránya, akik a jelenlegi pártoktól független harmadik erőt látnának szívesen kormányon. Azok közül, akik egy MSZP vezette kormányt támogatnának, 27 százaléknyian voltak azok, akik a kabinet élén Gyurcsány Ferencet látnák szívesebben, és 12 százaléknyian, akik úgy vélik, jobb lenne, ha új miniszterelnök irányítaná a kormányt, legyen az akár kisebbségi, akár koalíciós. A megkérdezettek 48 százaléka szerint az MSZP képes 2010-ig önállóan kormányozni, és 41 százalékuk vélekedik ezzel ellentétesen.