Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szombaton benyújtotta az államfőjelölti iratait a bukaresti Központi Választási Irodához. A politikus elektromos rollerrel érkezett a helyszínre.
Az összegyűjtött közel 270 ezer támogató aláírás átadása után újságíróknak elmondta: gesztusával azt kívánja üzenni, hogy kevesebbet kell használni a gépkocsit. „Gondoljunk a környezetünkre, gondoljunk gyermekeink jövőjére, és ne korlátozzuk senkinek a jogát akár elektromos kerékpár vagy roller használatában” – jelentette ki. Hozzátette: nem korlátozásokat kell bevezetni az új járművekkel kapcsolatban, hanem szabályozni kell ezek használatát.
Kelemen Hunor úgy vélte: a jelölteknek víziókat, bátor terveket kell bemutatniuk, amelyek kivezetik az országot a középszerűségből.
Kelemen Hunor nyomatékosította: a választási kampánynak túl kell mutatnia az elnök alkotmányos feladatain, mert mindenki számára modellértékű az, amit az elnök mond, ahogyan az elnök reagál. Ezért a kampány során elsősorban a jövőnek, a jelöltek jövőképének kellene előtérbe kerülnie.
„Kell beszélni az oktatásról, az infrastruktúráról, a munkahelyekről, a környezetről, mert mi is egy jobb Romániát szeretnénk. Egy igaz jogállamot” – jelentette ki az elnökjelölt.
Kelemen Hunor azt a meggyőződését hangoztatta, hogy az oktatás javítása a fejlődés kiindulópontja. Kijelentette: többet kellene befektetni az oktatásba, a kutatásba, hogy e tekintetben Románia térségi központtá váljon. Sérelmezte, hogy hiába foglalta bele 2011-ben a román parlament a tanügyi törvénybe, hogy a költségvetés hat százalékát oktatásra és kutatásra kell fordítani, e törvénycikkely alkalmazását minden évben elhalasztják.
Kelemen Hunor arra is kitért, hogy azért választotta kampányának a Respekt jelszavat, mert az emberek tiszteletet várnak az állam intézményeitől. „Az államnak tiszteletben kell tartania az állampolgárait, és akkor az állampolgárok is tisztelni fogják az államot. Ha van tisztelet, a bizalom is kialakul” – fogalmazott Kelemen Hunor.
Újságírói kérdésre válaszolva kijelentette: reményei szerint a parlamenti ellenzék már a héten benyújtja a bizalmatlansági indítványt és megbuktatja Viorica Dăncilă szociáldemokrata kormányát. Hozzátette: az RMDSZ megszavazza a bizalmatlansági indítványt, de nem számol azzal, hogy kormányra lépjen.
A román törvények értelmében azok a jelöltek mérkőzhetnek meg az elnökválasztáson, akik több mint 200 ezer támogató aláírást gyűjtenek össze. Eddig a Nemzeti Liberális Párt által támogatott Klaus Iohannis jelenlegi államfő, Viorica Dăncilă, a Szociáldemokrata Párt által támogatott jelenlegi miniszterelnök, Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség és Szabadság Egység és Szolidaritás Pártja közös jelöltje, valamint Theodor Paleologu, a Népi Mozgalom Párt jelöltje nyújtotta be a kézjegyeket. Leadta a támogató aláírásokat a függetlenként induló Alexandru Cumpănașu, Ramona Buynseels és Cătălin Ivan is, illetve a Liberálisok és Demokraták Szövetsége és a Pro Románia támogatását élvező Mircea Diaconu is, az egykori liberális politikus, Viorel Cataramă jelentkezését visszautasította a Központi Választási Iroda, mert több mint 94 ezer kézjegyet hamisnak találtak a leadott 200 ezer támogató aláírásból.
Az államelnöki tisztségre pályázók szeptember 24-ig jelentkezhetnek, az óvások után szeptember 26-án véglegesítik, kinek érvényes a jelöltsége, Szeptember 27-e után a lista végleges, visszalépni csak addig lehet, és szeptember 29-én kisorsolják a jelöltek sorrendjét a szavazólapokon. A kampány hivatalosan október 12-én kezdődik, a választások első fordulója november 10-én lesz.