A nagyajtai unitárius templom európai uniós támogatással folyó átfogó helyreállítási munkálatainak részeként régészeti ásatást és falkutatást végeznek a szakemberek. A műemlék épületek restaurálásakor kötelező falkutatást Szakács Tamás sepsiszentgyörgyi falkép-restaurátor végzi, aki az elmúlt napokban középkori falfestményeket fedezett fel a templomhajó északi hosszfalán.
Az eddig feltárt kis részletek – Szent László glóriával övezett arca és egy-két ló szépen megfestett feje – egyértelműen arra utalnak, hogy a kerlési ütközet történetét festették meg a 15. században a nagyajtai templomban.
Az 1068-ban lezajlott kerlési ütközet során az ifjú herceg, Szent László megszabadított egy kun vitéz által elrabolt magyar leányt. Ezt a történelmi hagyományt a középkori Magyar Királyság területén széles körben ábrázolták a templomok falfestményein, amelyeket azonban az évszázadok során keletkezett károsodások és a reformáció képtilalma miatt bevakoltak vagy bemeszeltek. Több évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy végül a 19. században elkezdett, művészettörténeti kutatással egybekötött falkutatás során újra napvilágra kerüljenek a középkori falképek.
Ma már körülbelül nyolcvan olyan falképegyüttest ismerünk a Kárpát-medencében található templomokban, amelyek Szent László históriáját több jelenetben örökítették meg. Ebből közel húsz falképsorozatot Székelyföldön tártak fel az elmúlt száz év során. Legutóbb a gidófalvi református, az oklándi unitárius és a marosvásárhelyi református templomban kerültek felszínre a falkutatások eredményeként hasonló képsorok. A most előkerült nagyajtai falképek a remélhető teljes feltárás után azt a magyar történeti és művészeti értékegyüttest gazdagíthatják hamarosan, amely egyedülálló az európai középkori művészetben.