Nagyajtai unitárius templomÚjabb Szent László-freskót találtak

2019. október 12., szombat, Közélet

A nagyajtai unitárius templom európai uniós támogatással folyó átfogó helyreállítási munkálatainak részeként régészeti ásatást és falkutatást végeznek a szakemberek. A műemlék épületek restaurálásakor kötelező falkutatást Szakács Tamás sepsiszentgyörgyi falkép-restaurátor végzi, aki az elmúlt napokban középkori falfestményeket fedezett fel a templomhajó északi hosszfalán.

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Az eddig feltárt kis részletek – Szent László glóriával övezett arca és egy-két ló szépen megfestett feje – egyértelműen arra utalnak, hogy a kerlési ütközet történetét festették meg a 15. században a nagyajtai templomban.

Az 1068-ban lezajlott kerlési ütközet során az ifjú herceg, Szent László megszabadított egy kun vitéz által elrabolt magyar leányt. Ezt a történelmi hagyományt a középkori Magyar Királyság területén széles körben ábrázolták a templomok falfestményein, amelyeket azonban az évszázadok során keletkezett károsodások és a reformáció képtilalma miatt bevakoltak vagy bemeszeltek. Több évszázadnak kellett eltelnie ahhoz, hogy végül a 19. században elkezdett, művészettörténeti kutatással egybekötött falkutatás során újra napvilágra kerüljenek a középkori falképek.

Ma már körülbelül nyolcvan olyan falképegyüttest ismerünk a Kárpát-medencében található templomokban, amelyek Szent László históriáját több jelenetben örökítették meg. Ebből közel húsz falképsorozatot Székelyföldön tártak fel az elmúlt száz év során. Legutóbb a gidófalvi református, az oklándi unitárius és a marosvásárhelyi református templomban kerültek felszínre a falkutatások eredményeként hasonló képsorok. A most előkerült nagyajtai falképek a remélhető teljes feltárás után azt a magyar történeti és művészeti értékegyüttest gazdagíthatják hamarosan, amely egyedülálló az európai középkori művészetben.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 519
szavazógép
2019-10-12: Közélet - Váry O. Péter:

Kulákok és deportáltak – a kezdet

Kézdiszéki kulákok és deportáltak címmel jelent meg a Háromszék munkatársának, Iochom Istvánnak legújabb dokumentumkötete: mint a csütörtök délutáni kézdivásárhelyi könyvbemutatón többször is elhangzott, az interjúkat tartalmazó könyv hiánypótló – a szerzőt arra biztatták, Háromszék többi részén is folytassa a gyűjtőmunkát.
2019-10-12: Közélet - Fekete Réka:

Esély fogyatékkal élőknek (Zenei tehetségkutató)

A Sepsiszentgyörgyön bejegyzett United by Music Románia Alapítvány második alkalommal hirdeti meg tehetségkutató versenyét fogyatékkal élő, zenében tehetséges személyek számára. A vetélkedő szabályzatáról és a tavaly kiválogatott legjobb tíz versenyzőből álló együttes működéséről az Írisz Ház Karola kávézójában tájékoztattak az alapítvány képviselői.