A felületkezelés a fémek esetében kémiai vagy fizikai úton történhet. Felületkezelés alatt azt értjük, amikor különböző bevonóanyagokat visznek fel a felületre, hogy a fémet a külső behatások ellen védjék, tapadási képességét növeljék, forraszthatóbbá tegyék, valamint az esztétikai értékét növeljék.
Ebben a cikkben öt ilyen módszert mutatunk be, a tűzihorganyzást, az eloxálást, a foszfátozást, a szinterezést és a barnítást.
Az ipari automatizálásban élenjáró Promatech pedig segít megtervezni és automatizálni a felületkezelést.
Tűzihorganyzás
A tűzihorganyzás az acél fémfelületek korrózióval szembeni védelmére szolgáló horganyzási technológia. A tűzihorganyzás során a korábban megtisztított acélszerkezetet folyékony cinkbe (horganyba) mártják. A horgany összeötvöződik az alapfémmel, annak felületére rakódik. Ez a felületvédelem bár kissé költséges, de néhány éven belül megtérül, hosszú távon olcsóbb, mint a festés. A tűzihorganyzás egymagában is elegendő lehet, egy speciális festékréteggel kombinálva azonban még hatékonyabb.
Eloxálás
Az eloxálás szintén egy korrózióvédelmi eljárás, amelynek során elektrolízissel alakítanak ki egy oxidréteget az alumínium tárgyak felületén. Az eloxálás során az alumínium tárgyat híg savba mártják, áramot vezetnek bele. A víz bontásásánál keletkező hidrogén a katódon, az oxigén pedig az anódként funkcionáló tárgyon rakódik le. A fejlődő oxigén reagál a fémmel, és védőréteget hoz létre. Az eloxálás megvédi az alumínium felületét a további korróziótól, esztétikus, javítja a alumínium felületét (keményebb lesz). Az oxidált réteg színe is megváltozik, s egy szép, mattabb tónust kap, dekorációs célokra is alkalmas lehet az eloxálás.
Foszfátozás
A foszfátozás célja a fém tapadási képességének emelése annak érdekében, hogy jobban megtapadjon rajta a festék. A foszfátozás előtt a fémet alaposan megtisztítják a szennyeződésektől, lúgos és savas mosásokkal. Ezt követi a foszfátozás, melynél cink-, vas- vagy mangán-foszfátot visznek fel a megtisztított felületre. Ez történhet merítéssel vagy szórással. A cinkfoszfátozás esetén az acél sötétebb szürke lesz és szigetelőképessége emelkedik, a mangánfoszfátozás is sötétszürke színt eredményez és javítja a kopásállóságot.
Szinterezés
A porfestés (köznapi szóhasználatban gyakran szinterelés vagy szinterezés) egy speciális felületi bevonatot eredményező eljárás fém felületekre. Az eljárás során színezett műanyag-por alapú festéket visznek fel az adott felületre elektrosztatikus szórópisztoly segítségével. A műanyag porfestéket azután kemencében ráolvasztják a fémre. Az így kapott felület rendkívül tartós, rugalmas és hőálló.
Barnítás
Ezt az eljárást acélfelületek esetében alkalmazzák, lényege, hogy a kezelt felületen egy barnás-fehér színű vas-oxid felület jön létre. A barnítás történhet tűzzel vagy vegyszerekkel. Az oxidréteg megakadályozza a kezelt fém rozsdásodását és felhólyagosodását. (X)