Az amerikai képviselőház a hétfői szavazáson elutasította a 700 milliárd dolláros pénzügyi mentőcsomag tervét. Néhány órás vita után szoros, 228―205 szavazati aránnyal döntöttek így, a 453 tagú alsóházban 218 igen szavazat kellett volna a javaslat elfogadásához. Elemzők szerint a szoros eredményt, a nem szavazatok nagy arányát az magyarázza, hogy a közvélemény körében igen népszerűtlen a hatalmas összegű segélytervről szóló javaslat. A New York-i tőzsde Dow mutatója több mint 500 pont (közel öt százalék) veszteségbe zuhant a hírtől, a technológiai részvénypiac vesztesége hat százalék közelébe került.
Pedig George Bush elnök hétfőn kora reggel sürgette a kongresszus tagjait: minél gyorsabban hagyják jóvá a hét végén véglegesített mentőcsomagot. A terv erős jelzés a világpiacoknak arról, hogy Washington komolyan gondolja az amerikai pénzügyi rendszer stabilitásának és a beléje vetett bizalomnak a helyreállítását ― érvelt az elnök. A kormányzat tagjai állítólag a szavazás alatt is telefonáltak a kongresszusba, hogy meggyőzzék a habozó képviselőket.
Az előző heti feszített ütemű egyeztetések után a kongresszus demokrata párti és republikánus vezetői a múlt hét végén közölték, hogy támogatják a minden korábbinál nagyobb, történelmi jelentőségű szövetségi tőkeinjekció tervét. A kétpárti kezdeményezés ennek ellenére nem kapta meg a szükséges támogatást. Több képviselő az iraki háborús felhatalmazáshoz hasonlította, sorsdöntő fontosságúnak nevezte a szavazást. A demokrata párti Nancy Pelosi házelnök a vita során kijelentette: a jobboldali ideológiát követő, minden piaci ellenőrzést elvető Bush-adminisztráció gazdaságpolitikája káoszt eredményezett, a gazdaság siralmas állapotba jutott, ,,a szakadék szélére kerültünk". Azt üzente a Wall Streetnek, hogy ,,a parti véget ért". Mint mondta, az új összetételű kongresszus új irányba fogja vezetni az Egyesült Államokat.
A CNN elemzői szerint a törvényjavaslatról jelenlegi formájában nem lehet újra szavazni, esetleg módosított formában újra beterjesztik. A képviselőház vezetői állítólag azonnal hozzáfogtak annak áttekintéséhez, mit lehet tenni a kezdeményezés elfogadtatása érdekében. A mentőcsomag ― hivatalos nevén gazdasági stabilizációs szükségterv ― ma kerül a szenátus elé.
A terv szerint a hatalmas bankmentő összeghez több részletben jutna hozzá a pénzügyminisztérium: 250 milliárd dollár azonnal a rendelkezésére fog állni, amelyből jelzáloggal fedezett értékpapírokat és egyéb származékos kockázatos termékeket vásárolhat. A további százmilliárd dollárt az elnök engedélyezheti, a maradék 350 milliárd elköltéséhez pedig a kongresszus újabb jóváhagyására lesz szükség. A terv intézkedéseket tartalmaz a jelzáloghitel-válság miatt bajba jutott háztulajdonosok megsegítésére is (a következő évben előreláthatólag újabb kétmillió tulajdonos veszíti el ingatlanát).
A Fehér Ház csalódott, George Bush tanácskozik gazdasági kabinetjével a további lehetséges lépésekről ― közölte Tony Fratto helyettes fehér házi szóvivő tegnap. Mint mondta, a mentőcsomag magja helyes, a kormány éppen akkora összeget kért, amekkorára szükség van a hitelpiaci bizonytalanság eloszlatásához. Szerinte a benyújtott tervben vázolt mechanizmus a legjobb a válság kezelésére. ,,Az amerikai hitelpiaci rendszer nem működik, és addig nem is fog, amíg nem kezeljük a problémát" ― mondta.
A mentőcsomag elutasítása után a kongresszus demokrata vezetői bejelentették: újabb pénzügyi mentőtervet terjesztenek be. Ennek időpontjáról azonban nem nyilatkoztak. A republikánus képviselők viszont Nancy Pelosi házelnököt és több más demokrata képviselőt vádoltak a kudarc miatt, mivel pártos hangot ütöttek meg beszédükben, holott ez közös ügy.
Tegnap egyébként folytatódott a nyersolaj árának csökkenése, ami elsősorban azzal magyarázható, hogy a bankmentő csomag elutasítása miatt a piac a pénzügyi válság kiszélesedésére, az amerikai gazdaság további gyengülésére s emiatt a kereslet csökkenésére számít.