Drágul az élet

2020. március 20., péntek, Közélet

Az elmúlt napokban jelentősen emelkedett egyes zöldségek, gyümölcsök ára. A sepsiszentgyörgyi kereskedők elsősorban a brassói nagybani piacon szerzik be termékeiket, és mint kiderült, hétfőtől ott majdnem mindent drágábban árulnak. A helyi termelők többsége egyelőre még a korábbi áron kínálja termékét.

  • A helyi termelők még a régi áron kínálták a pityókát. A szerző felvétele
    A helyi termelők még a régi áron kínálták a pityókát. A szerző felvétele

Egyik napról a másikra majdnem kétszer annyiba kerül egy kiló hagyma, krumpli, mint korábban – döbbent meg sok vásárló. A fehér hagyma kilóját múlt héten még 3–4 lejért megkaphattuk, tegnap már csak 7–8 lejért vásárolhattunk, a pityóka ára pedig 5–6 lejre emelkedett. Jelentősen nőtt a paprika ára, 20 lej fölött kapunk csak egy kilót, de a paradicsomért is 15–18 lejt kérnek, a szebb alma kilója 7 lej lett. Egekig szökött a citrom ára, 20 lej alatt nem nagyon találunk, míg a murok nem drágult, a petrezselyem, zeller kilójának ára is pár lejjel emelkedett.

A jelenség elsősorban a lakótelepi kis zöldségüzletekre, viszonteladókra jellemző, a sepsiszentgyörgyi központi piacon a helyi termelők tegnap még a régi áron kínálták portékájukat, 3 lej a krumpli kilója (a piros pityókát itt is akad, aki 4 lejre drágította), 3–4 lejért kapható hagyma és 3 lejért – igaz, nem túl mutatós – alma is.

Amint az egyik kereskedő lapunknak elmondta, hétfő reggel szembesültek először az áremelésekkel, a brassói nagybanis kijelentette: ha nem kell az áruja (többnyire importzöldségről, gyümölcsről van szó), viszi máshová. Óvatosak a beszerzéssel, tudják, hogy a nagyon drágát hiába hozzák, nem lesz, aki megvegye. Tapasztalatuk szerint volt zöldség, gyümölcs, amelynek ára kedden-szerdán kicsit csökkent, jó hír, hogy például az eper olcsóbb lett.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint feljut-e a mostani idényben a SuperLigába a Sepsi OSK?









eredmények
szavazatok száma 759
szavazógép
2020-03-20: Közélet - Nagy D. István:

Összefogás az idősekért és rászorulókért

Az idős és rászoruló személyeknek szóló, összehangolt segítségnyújtási akciót indít hétfőtől Sepsiszentgyörgy önkormányzata a civil segélyszervezetek helyi képviselőivel összefogva. Az akciót a Vöröskereszt koordinálja, csatlakozott a Gyulafehérvári Caritas, a Diakónia Keresztyén Alapítvány, valamint a Gondviselés Segélyszervezet háromszéki fiókja. Papp Adolf, a Vöröskereszt megyei vezetője szerint eddig harminc önkéntes jelentkezett, akik igénylés alapján beszerzik az alapélelmiszereket, tisztálkodási eszközöket, valamint fertőtlenítőszereket és mindent házhoz szállítanak. A kéréseket a közösségi hálón keresztül lehet majd közvetíteni, illetve egy kifejezetten erre a célra fenntartott telefonszámon, amelyet hétfőn közölnek. A rászorulók egy ötventermékes, elérhető áron beszerezhető skáláról választhatnak. 
2020-03-20: Máról holnapra - Demeter J. Ildikó:

Megleszünk kampány nélkül is

Ritkán tapasztalt egyetértést mutatnak a parlamenti pártok a napokban: a szociáldemokraták, a Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Népi Mozgalom Párt, Călin Popescu-Tăriceanu és Victor Ponta alakulatai, valamint az RMDSZ is úgy véli, hogy az önkormányzati választásokat legjobb lenne őszre halasztani. Ezzel nagyon kényelmesen meg is lenne a kétharmados többség annak a törvénynek az elfogadására, amely a rendkívüli helyzetre való tekintettel meghosszabbítaná a tisztségben levő, helyi és megyei választott vezetők mandátumát. Mindössze három-négy hónapról lenne szó, mivel a legtöbb pártelnök szeptember végét, október elejét látja megfelelő időpontnak.