Dálnok jól indult

2008. október 9., csütörtök, Faluvilág

Iskolája egyike azoknak, melyeket a magyar állam építtetett az ország ezredéves fennállásnak emlékére. Avató­ünnepségére leutazott Budapestről Csánky Viktor akkori oktatás- és művelődésügyi miniszter, s az ünnepségen saját költeményét szavalta Szabó Jenő, Szabó Dezső író testvérbátyja, aki akkor barátosi református lelkipásztor volt.

Azóta sok víz lefolyt a Falupatakán, számtalan változás követte egymást az iskola életében, de a gyereklétszám és az épület feljavítása volt mindig a legnagyobb gond. Az utóbbi években kezdődött megújulás jegyében a kis intézmény nevet is kapott, felvette a község jeles szülötte, az ismert bizantinológus, Darkó Jenő nevét. Nincs jobb hír egy iskola számára, mint az, ha növekszik a tanulók száma. Szabó József igazgatótól tudjuk, hogy tavalyhoz képest többen tanulnak az iskolában, s az óvodába is 33 gyerek jár. Az elemi tagozaton csak a harmadik és a negyedik osztály működik összevonva, a felsőn a hetedik és a nyolcadik osztály. Új tanerők is érkeztek, mind szakképzettek: új óvónő Péli Noémi, a román nyelvet és irodalmat Jancsó Lajos, a történelmet Ilyés Botond, az idegen nyelvet Jancsó Erika tanítja. A dálnokiaknak két testvériskolájuk is van. Szeptember elején a magyarországi Noszvaj testvértelepülésre látogattak el, ennek iskolájával is a nagyon hatékonynak tűnő csereüdültetés terén szeretnék szorosabbra fűzni a kapcsolatokat.

A pedagógusközösség és az önkormányzat másik gondja azonban lassabban oldódik meg. ,,Nagyon időszerű lett volna az épület tetőzetének javítása, ki szerettük volna cserélni az ajtókat-ablakokat az egész épületen, el lehet képzelni, hogy milyen régiek. Sajnos, erre most nem kaptunk pénzalapot. De gyarapítottuk sportfelszereléseinket, reagenseket kaptunk a kémiai laboratórium számára, új könyvtári könyveket szerezhettünk be, az elemisták osztálytermeiben ki tudtuk cserélni a bútorzatot" — sorolta az igazgató.

Dózsa falujában növekvőben a gyermekáldás. Vajha lenne még egyszer az a nemes és tartásos székelymagyar település, amilyennek a magyar millennium előtti századokban ismerték?

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 935
szavazógép
2008-10-09: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Nyitott kapuk Uzonban

* A község minden bejáratához ízléses falukaput készíttetett az önkormányzat. Ezeken a román és magyar helységnév mellett a testvértelepülés neve is olvasható. A népi faragás elemeit tartalmazó építmények a torjai Pető-műhelyben készültek.
2008-10-09: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Helyi kezdeményezés (Környezetvédelem vidéken)

Felvilágosító munka a Czetz János-iskolában
Valami folytán a meghirdetett programokból Gidófalva kimaradt, így a helybeli Inczenter Kft. és annak vezetője, a sepsimagyarósi Incze Réka környezetvédelmi szakember és egyetemi előadó egyéni kezdeményezésként szervezett egyhetes gyűjtést, időzítve ezt a hasonló jellegű országos programhoz.