Az európai országok migrációs politikája veszélyezteti a mediterrán útvonalon érkező bevándorlók biztonságát – jelentette ki Dunja Mijatović a strasbourgi székhelyű Európa Tanács emberjogi biztosa a testület által tegnap közzétett, a migránsok védelméről szóló jelentésben.
Az elemzés előszavában Mijatović elmarasztalta az európai országokat, mivel azok olyan migrációs politikát folytatnak, amelyek nem védik meg szükséges mértékben a rendkívül veszélyes útvonalon érkező menekülteket. Európában évek óta az a megközelítés, hogy kívül kell tartani ezeket az embereket, ami eddig katasztrofális következményekhez, több ezer ember halálához vezetett – hangsúlyozta.
A jelentés azt foglalja össze, hogy az ET európai tagállamai milyen mértékben hajtották végre a testületnek a bevándorlók tengeren történő megmentéséről szóló, 2019. évi ajánlását. Ezen túlmenően olyan intézkedésekre szólít fel, amely az emberi jogi szempontokat helyezi előtérbe a tengeren átkelő migránsok kezelésével kapcsolatban. A jelentés szerint ilyen például a legális bevándorlási lehetőségek megkönnyítése.
A szervezet szerint habár némi előrehaladás történt ezen a téren, a mediterrán útvonalat választó bevándorlók emberi jogi helyzete továbbra is katasztrofális. Erre utal, hogy 2019 közepe és 2020 vége között több mint 2400 ember fulladt a tengerbe. A civil szervezetek mentési akcióinak akadályozása, valamint a migránsok partraszállását késleltető döntések és a biztonságos kikötő kijelölésének elmulasztása egyaránt hozzájárultak a katasztrófák bekövetkezéséhez – olvasható a jelentésben. Az elemzés arra is rávilágít, hogy az európai állomok közömbössége miatt a líbiai parti őrség több migránst térített vissza Líbiába, ahonnan az őket ért súlyos emberi jogsértések elől menekültek.
Mijatović felszólította az európai tagországokat, hogy minél előbb vessenek véget ennek a „szégyenteljes tragédiának”, és olyan migrációs politikát alkalmazzanak, amely az emberi jogokat helyezi a középpontba.