Az új kormány meg fogja adni az ötvenszázalékos fizetésemelést a tanügynek — jelentette ki tegnap a Cotroceni-palotában tartott sajtóértekezletén Traian Băsescu államfő, türelmet és a tervezett sztrájkok elhalasztását kérve a szakszervezetektől. Decemberben már lehet tárgyalni arról, hogy pénzt utaljanak ki a reformok ellenében, novemberben azonban az egész választási folyamatot befolyásolhatják a tiltakozó akciók. Ez nem a megfelelő pillanat — mondotta, és hozzátette: ,,Ha egy párt sem ér el 50 százalékot a választásokon, én fogom kinevezni a kormányfőt."
Az ország prioritásaiként ismételten a tanügyet és az egészségügyet, valamint a közigazgatást nevezte meg, és hangsúlyozta, hogy reformra van szükség mindhárom ágazatban. Románia elveszített másfél millió lakost, jelenleg 4,5 millió nyugdíjasa és 1,5 millió hivatalnoka van. Mennyit bír el a hátán kétmillió termelő? — kérdezte, és bejelentette, hogy aláírta azt a törvényt, amely fizetésük 85 százalékát adja a gyermeknevelési szabadságon levő anyáknak. Közölte ugyanakkor, hogy az infrastruktúra fejlesztésére még egy vasat sem hívtunk le az európai alapokból, pedig elveszíthetjük a keretet — de könnyebb a klientúraalapon osztogatott költségvetéshez folyamodni. Szerinte Romániának minden eszköze adott a ,,látszólagos gazdasági válságból" való kilábalásra, megfelelő tartalékai vannak, és jövőre nyolcszázalékos gazdasági növekedés várható, így az ország visszaminősítése alaptalan.
Nem választhatnak
Az egyetemisták, betegek, katonák, rendőrök, csendőrök és úton levők nem élhetnek választási jogukkal, mert az új törvény szerint csak az állandó lakhelyen lehet urnához járulni. Eddig az általános választásokon bárki bárhol szavazhatott külön listán. Most csak a mozgásképtelen betegekkel tesznek kivételt, ők kérhetnek mozgóurnát. Külföldön csak a hivatalosan ott élők választhatnak. A kampány hivatalosan ma éjfélkor kezdődött, és november 29-én reggel hétkor ér véget.
Kényszerszünet az autógyártásban
A kereslet csökkenése miatt tegnap kényszerszabadságra küldte alkalmazottjait az Automobile Dacia gépkocsigyár. A vállalat ma is zárva tart, és két hét múlva, november 13-án és 14-én is leáll. Az üzem vezetősége azzal indokolta az intézkedést, hogy csökkenteniük kell a termelést, a gépek átállítása érdekében pedig elengedhetetlenül szükséges a kényszerszünet, amely egyébként nem érinti a gyár összes részlegét. E négy napra az alkalmazottak megkapják bérük 85 százalékát. A döntést az anyacég, a Renault hozta meg, amelyet — az autóipar többi szereplőjéhez hasonlóan — érzékenyen érintett a nemzetközi pénzügyi bonyodalmakat követő piaci visszaesés. A Dacia gépkocsigyár idén a tervezettnél 50 000 járművel kevesebbet, azaz 300 000 autót gyárt le.