Várólista napkollektorért

2008. november 5., szerda, Közélet

Dicséretes kezdeményezése a környezetvédelmi minisztériumnak az alternatív energiaforrások felhasználására nyújtandó támogatás, ám az alaposan kidolgozott rendszer hibái máris megmutatkoznak. Korodi Attila miniszter több ízben nyilatkozott a kérdésről: igyekeztek minél kevésbé bürokratikus, sokak számára könnyen elérhető finanszírozási módszert keresni. Éppen ezért a jelentkező cégek közül kiválasztott vállalkozóknak nyújtják a támogatást, egy jól meghatározott keretösszeget kapnak, amelyből állják a náluk jelentkezők költségeinek 90 százalékát. Jónak és igazságosnak tűnik a módszer, csakhogy még meg sem történt a hivatalos bejelentés, és a potenciális megbízottaknál máris várólisták alakultak ki.

Sokakat érdekel a kérdés, hisz főleg azoknak, akik családi házban laknak, jelentős segítséget jelent a 90 százalékos állami támogatás. Egy átlagos családi háznál 3000—3500 euróra becsülik a napkollektoros rendszer beszerzési, felszerelési költségeit, és számottevő megtakarításhoz vezethet (60—70 százalék a meleg víznél, 30 százalék a fűtésnél). Számítani lehetett arra, hogy majdmindenki érdeklődik a lehetőség iránt, s hiába nagyvonalú a szaktárca által rendelkezésre bocsátott keretösszeg, messze kisebb, mint amennyire igény lehet. Jövő évben országosan 15 000—20 000 család számára jelenthet megoldást, arányos leosztás esetén megyénkből legfeljebb kétszázan kaphatnak támogatást már az első esztendőben. Nem csoda hát, hogy minden érdekelt igyekszik az elsők közé kerülni, s akadnak szép számmal, akik 30—40 százalékos önrészt is ajánlanak a vállalkozónak, ha a ,,biztos befutók" közé sorolják őket. Már a pályázatok benyújtása előtt több cég elkezdte a nem hivatalos névsorok összeállítását. Egyelőre nem tudni, Háromszékről hány vállalkozás jelentkezik, és még kevésbé látható, kik teljesítik a minisztérium feltételeit. A nyertes cégek listáját december 20-án hozza nyilvánosságra a szaktárca, és a program szerint 2009. január 5-től jelentkezhetnek az érdeklődő magánszemélyek. Félő azonban, hogy azok, akik komolyan veszik a bukaresti illetékesek forgatókönyvét, és január 5-én rajtra készen indulnak szerződést kötni, lemaradnak a lehetőségről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás második fordulójában?









eredmények
szavazatok száma 554
szavazógép
2008-11-05: Közélet - Farkas Réka:

Caracalnak nem kell autonómia

Felháborodással vették tudomásul és rossz viccnek nevezték a caracali elöljárók, hogy a székelyföldi polgármesterek, megyeitanács-elnökök autonómiastatútumot dolgoznának ki térségük számára. A székelyföldi elöljárók múlt kedden az autonómia-népszavazás kapcsán szervezett tanácskozást követő közleményük végén jelzik: nemcsak Székelyföld autonómiáját, de Olténia régiósítását is támogatják, beleértve az illető térség minél szélesebb körű autonómiáját a Traian Băsescu államelnök által hangoztatott „Székelyudvarhelyen is ugyanolyan autonómiára van szükség, mint Caracalon" elvnek megfelelően.
2008-11-05: Belföld - x:

Hírsaláta

A PARLAMENT A LEGKORRUPTABB. Az Insomar és a Demokrácia Alkalmazásáért Egyesület által elkészített felmérés szerint a románok 54 százaléka úgy véli: tavalyhoz képest idén nőtt a korrupció, míg a felszámolásában felelős intézmények hatékonysága nem változott. A lakosság egyharmada szerint a korrupció ugyanazon a szinten maradt, és a válaszolóknak csupán 12 százaléka véli úgy, hogy csökkent. A megkérdezettek szerint a parlament az az intézmény, amelyben a legnagyobb fokú a korrupció — 55 százalékuk jelentette ezt ki —, a második helyen a polgármesteri hivatalok állnak 54, illetve a megyei tanácsok 53 százalékkal. A lakosság 40 százaléka állítja azt, hogy a jogi intézmények is korrupciós gondokkal küzdenek. (Szabadság)